Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Ukrajinští tankisté už umí s leopardy. Trénovali 12 hodin denně šest dní v týdnu!

Autor: ČTK, swp - 
13. března 2023
22:02

Prvních 55 ukrajinských vojáků absolvovalo čtyřtýdenní výcvik v ovládání tanků Leopard 2 ve Španělsku. Podle agentury Reuters o tom informovalo španělské ministerstvo obrany. Španělsko v únoru přislíbilo Ukrajině dodání šesti těchto strojů a uvedlo, že by jejich počet mohlo navýšit na deset.

Vojáci se cvičili pod dohledem 30 španělských instruktorů na vojenské základně v Zaragoze 12 hodin denně šest dní v týdnu. Výcviku se účastnili profesionálové i rezervisté ve věku 21 až 60 let s předchozí zkušeností s ovládáním tanků. Dohromady výcvikem prošlo 40 členů posádky a také 15 techniků. Posádka každého tanku se skládá ze čtyř lidí.

„Bylo to intenzivní,“ řekl španělský instruktor novinářům, kterým bylo podle Reuters vůbec poprvé dovoleno, aby výcviku ve Španělsku přihlíželi. Ukrajinci se domů vrátí s velmi slušnou znalostí tanků Leopard, uvedl také instruktor, který se představil jako kapitán Contreras. Tanky Leopard se podle něj značně liší od těch, na jaké byli Ukrajinci zvyklí, ale mnohé systémy se překrývají, což přípravu usnadnilo.

Výcvik zakončili také ukrajinští vojáci, kteří se cvičili s leopardy v Polsku, uvedl minulý týden polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Polsko podle Blaszczaka Ukrajině předalo už všech 14 přislíbených tanků.

Video  Ukrajinská kontrarozvědka se na sociálních sítích pochlubila sestřelením tanku pomocí dronu.  - Facebook
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa