Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Žena (23) zůstala uvězněná v ruinách budovy v Dnipru: Přišla o přítele a zřejmě i o rodinu

Autor: rix, ČTK - 
15. ledna 2023
10:33

Počet obětí, které si vyžádal sobotní ruský zásah obytného domu v ukrajinském Dnipru, stoupl na dvacet. Útok jako zázrakem přežila mladá žena. Zůstala ale uvězněná v sedmém patře. Její fotky obletěly svět. Osud nešťastné Ukrajinky je však velmi pohnutý. O své blízké ve válce přišla. 

Záchranáři si při odklízení trosek v Dnipru všimli, že v sedmém podlaží rozbořeného domu sedí v ruinách mladá přeživší. Čekala na záchranu a bála se pohnout, aby se z domu nezřítila. Kvůli válce si už přitom prožila své. V konfliktu zahynul její přítel. A co víc, její rodiče mají být uvězněni pod troskami domu. Jaký je jejich osud není jasné. 

Video  Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka.  - Twitter: Visegrád 24
Video se připravuje ...

Obyvatelce Dnipra se podle ukrajinského ministerského poradce Antona Geraščenka podařilo jako zázrakem přežít jen díky tomu, že byla v době útoku v koupelně. Úředník o tom informoval na twitteru. Ukrajinku se nakonec podařilo záchranným složkám z trosek zachránit. Děsí se ale chvíle, kdy se doví informace o stavu svých rodičů. 

Mnoho mrtvých i zraněných

Ruská střela zasáhla devítipodlažní dům se 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí. Útok zcela zničil 72 bytů a dalších 230 poškodil. Mezi oběťmi ve městě, které leží 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva, je podle úřadů i 15letá dívka.

Server BBC podotýká, že ruská média, která podléhají státní cenzuře, o úderu v Dnipru vůbec neinformovala.

Dům zasáhla raketa Ch-22, vybavená bezmála tunovou bojovou hlavicí a odpálená z ruského bombardéru Tu-22M3, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Tato raketa byla původně vyvinuta v Sovětském svazu k ničení amerických letadlových lodí.

Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že nedisponuje takovými zbraněmi, které by rakety Ch-22 dokázaly sestřelit. „(Rusko) od začátku své vojenské agrese na území Ukrajiny vyslalo přes 210 takových raket. Ani jednu protivzdušná obrana nesestřelila,“ sdělil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

23:05
22. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

22:30
22. 3. 2023

Ukrajinský snímek s názvem Překonat temnotu dnes zahájil mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument, který divákům představila producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskyj, zachycuje příběhy Ukrajinců v prvních týdnech války. Cenu Homo homini, kterou pořadatelská organizace festivalu Člověk v tísni uděluje významným zastáncům lidských práv, získal venezuelský aktivista Javier Tarazona. Ocenění symbolicky předal prezident Petr Pavel, Tarazona podle něj dělá to, co považuje za správné, protože nemůže jinak.

21:54
22. 3. 2023

Česká republika pomohla zbrojními dodávkami Ukrajině jak mohla, ale mnoho dalších možností již nemá. V rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Süddeutsche Zeitung to prohlásil český prezident Petr Pavel. Listu, který rozhovor zveřejnil již dnes večer na svém webu, rovněž řekl, že Česko má kapacity pro výrobu munice, ale nedostatek pracovních sil, řešením by tak mohli být Ukrajinci. Hovořil i o tom, že západní Evropa konečně našla ve středoevropských a východoevropských státech partnery, kteří se nebojí říct svůj názor a kteří jsou schopni podílet se na společných projektech.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa