Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 17°C

Žena (23) zůstala uvězněná v ruinách budovy v Dnipru: Přišla o přítele a zřejmě i o rodinu

Autor: rix, ČTK - 
15. ledna 2023
10:33

Počet obětí, které si vyžádal sobotní ruský zásah obytného domu v ukrajinském Dnipru, stoupl na dvacet. Útok jako zázrakem přežila mladá žena. Zůstala ale uvězněná v sedmém patře. Její fotky obletěly svět. Osud nešťastné Ukrajinky je však velmi pohnutý. O své blízké ve válce přišla. 

Záchranáři si při odklízení trosek v Dnipru všimli, že v sedmém podlaží rozbořeného domu sedí v ruinách mladá přeživší. Čekala na záchranu a bála se pohnout, aby se z domu nezřítila. Kvůli válce si už přitom prožila své. V konfliktu zahynul její přítel. A co víc, její rodiče mají být uvězněni pod troskami domu. Jaký je jejich osud není jasné. 

Video  Útok v Dnipru prežila třiadvacetiletá dívka.  - Twitter: Visegrád 24
Video se připravuje ...

Obyvatelce Dnipra se podle ukrajinského ministerského poradce Antona Geraščenka podařilo jako zázrakem přežít jen díky tomu, že byla v době útoku v koupelně. Úředník o tom informoval na twitteru. Ukrajinku se nakonec podařilo záchranným složkám z trosek zachránit. Děsí se ale chvíle, kdy se doví informace o stavu svých rodičů. 

Mnoho mrtvých i zraněných

Ruská střela zasáhla devítipodlažní dům se 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí. Útok zcela zničil 72 bytů a dalších 230 poškodil. Mezi oběťmi ve městě, které leží 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva, je podle úřadů i 15letá dívka.

Server BBC podotýká, že ruská média, která podléhají státní cenzuře, o úderu v Dnipru vůbec neinformovala.

Dům zasáhla raketa Ch-22, vybavená bezmála tunovou bojovou hlavicí a odpálená z ruského bombardéru Tu-22M3, uvedl v televizi mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Tato raketa byla původně vyvinuta v Sovětském svazu k ničení amerických letadlových lodí.

Ukrajinská armáda podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že nedisponuje takovými zbraněmi, které by rakety Ch-22 dokázaly sestřelit. „(Rusko) od začátku své vojenské agrese na území Ukrajiny vyslalo přes 210 takových raket. Ani jednu protivzdušná obrana nesestřelila,“ sdělil velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

20:15
Dnes

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu (IRI). O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

19:30
Dnes

Britský princ William dnes podnikl neohlášenou cestu do Polska, aby poděkoval britským a polským vojákům zapojeným do poskytování podpory Ukrajině. Poté se má setkat s uprchlíky, kteří ze země utekli před ruskou invazí, a vyslechnout si jejich příběhy, informovala agentura Reuters.

18:45
Dnes

Chilský prezident Gabriel Boric jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o tom, jak posílit podporu Ukrajiny mezi státy v Latinské Americe. Píše to dnes agentura EFE. Státy na jihu Ameriky nemají k válce na Ukrajině jednoznačný postoj a některé, jako Kuba, Nikaragua či Venezuela, otevřeně podporují Rusko.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa