Vánoce v Evropě podle ruské propagandy: Všichni budeme mrznout a pojídat domácí mazlíčky

Video se připravuje ...
Autor: Mii, lig - 
23. prosince 2022
21:42

Rusko si propagandu neodpouští ani během svátků. Místní státní televize RT zveřejnila novou reklamu, ve které ukazuje, jak údajně vypadají a budou vypadat Vánoce v Evropě bez ruských energií. Ukázková rodina v ní mrzne a ocitne se v takové bídě, že se uchýlí k pojídání domácích mazlíčků. Video na sociálních sítích sklízí řadu posměšků.

Reklama je rozdělená na tři etapy. První se odehrává v roce 2021, kdy modelová evropská rodina slaví Vánoce v naprosté pohodě a hojnosti. Celá domácnost svítí, stromek je bohatě ozdobený, všeho je dost. Dcera dostane od svého otce křečka s mašlí, ze kterého má ohromnou radost. Vánoce jako z pohádky ještě před invazí na Ukrajinu.

Následuje střih a reklama se přesune do roku 2022. Domácnost už působí jinak. Rodiče i dcera na sobě mají svetr, v domě nic nesvítí, jde o jasný odkaz na energetickou krizi, která podle Ruska vypadá v Evropě takto. Nicméně rodina ještě zbídačeně nevypadá, otec křečka zapřáhne do kola a díky tomu zajistí alespoň nějakou elektřinu na osvětlení vánočního stromku.

Poslední střih diváky přenese do roku 2023, kde stanice RT věští v Evropě totální zmar. Rodina se pohybuje v tlustých bundách, protože nemá čím topit, okna v domácnosti jsou rozbitá, všude je špína. Když se otec pustí do štědrovečerní polévky, vytáhne z pusy mašli, která naznačuje, že matka jídlo uvařila ze zmíněného křečka. Celý bizarní výjev končí nápisem „Šťastné rusofobní Vánoce! Pokud vám vaše média neříkají, kam tohle směřuje, RT spustíte přes virtuální privátní síť“.

Zoufalý pokus ruských státních médií

Rusko se klipem snaží naznačit, že bez jeho energií bude brzy v Evropě situace vypadat přesně takhle. A podle závěrečného vzkazu o tom chce přesvědčit Evropany. Realita je ale taková, že televize RT spíše chce spíše videem informovat samotné Rusy, aby se necítili špatně, že bída je u nich.

Situace v Evropě je totiž mnohem lepší, než mnoho politiků předpokládalo, a Evropané to ví. Na zimu se podařilo zajistit i bez Ruska dostatek energií, zásobníky plynu jsou plné a města lemují vánoční osvětlení. Nic ani nenasvědčuje tomu, že by apokalypsa měla přijít příští rok – a už vůbec nehrozí, že bychom museli jíst domácí mazlíčky.

21:17
31. 7. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme.

Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:02
31. 7. 2025

 Při nočním ruském vzdušném útoku na Kyjev zemřelo 15 lidí a dalších 145 bylo zraněno, uvedli podle ruskojazyčného webu BBC ukrajinští záchranáři.

Podle šéfa kyjevské vojenské správy Tymura Tkačenka jsou mezi mrtvými i dvě děti. Rusko v noci na dnešek vyslalo proti Ukrajině 309 dronů a osm střel s plochou dráhou letu, z toho 288 dronů a tři střely se podařilo zneškodnit, uvedlo ukrajinské letectvo. Podle něho byl hlavním cílem útoku Kyjev. Jeho starosta Vitalij Kličko vyhlásil na pátek v Kyjevě den smutku na památku obětí.

19:59
31. 7. 2025

Weby policie, ministerstva vnitra a některých dalších úřadů čelily dnes odpoledne kyberútoku. Informoval o tom Radiožurnál. Podle něj by za útokem mohla být ruská hackerská skupina Server Killers, která o něm informovala na Telegramu. V případě policie a ministerstva vnitra už technici problémy odstranili, po 19:00 ale stále nefungoval například web Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa