Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Syn diplomata byl agentem ruské rozvědky GRU ve Vídni?! Našli u něj i neprůstřelný oblek

Autor: ČTK, swp - 
19. prosince 2022
09:59

Rakouské zpravodajské služby podezřívají 39letého řeckého občana ruského původu, že léta v Rakousku působil jako agent ruské vojenské rozvědky GRU. Dnes o tom informovalo rakouské ministerstvo vnitra, píše agentura APA. Je na svobodě. Jde údajně o syna někdejšího ruského diplomata, který pracoval v Rakousku a Německu.

Podezřelý, který absolvoval speciální výcvik v Rusku, byl v Rakousku v kontaktu s diplomaty a zástupci zpravodajských služeb z různých zemí. Podle ministerstva vnitra krátce před začátkem ruské invaze na Ukrajinu i během ní pobýval v Moskvě, kde prý předával utajované informace.

„Existuje podezření, že působil jako zdroj informací o názorech Rakušanů na zahraniční, všeobecnou i bezpečnostní politiku, a byl proto před začátkem vojenské operace povolán do Moskvy kvůli odhadu možné zahraniční reakce,“ uvedl rezort vnitra.

Podotkl také, že ačkoli tento muž v Rakousku prakticky nepracuje, a pobírá proto jen nízké sociální dávky, od roku 2018 do začátku letošního roku si mohl dovolit podniknout 65 cest do blízkých zemí, ale i do států, jako je Gruzie, Turecko, Rusko nebo Bělorusko.

Rakouské ministerstvo tvrdí, že pro předávání informací používal konspirační místa ve Vídni, s nimiž jsou spojováni i ruští diplomaté.

Při domovních prohlídkách u něj byl nalezen neprůstřelný oblek, detektor signálu, mobilní telefony, laptopy a tablety, na kterých odborníci vyhodnotili obsah velkého množství souborů.

Případ vyšetřuje z pověření nejvyššího státní zastupitelství tajná služba DSN. Podezřelý je na svobodě, v případě odsouzení mu za špionáž v Rakousku hrozí vězení od šesti měsíců do pěti let.

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa