Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

„Každý z vás je hrdina.“ Putin velebil vojáky na frontě, i válečné zločince

Aktualizováno -
8. prosince 2022
14:24
Autor: ČTK, swp - 
8. prosince 2022
12:39

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

Kyjev opakovaně oznamuje nálezy masových hrobů se zavražděnými civilisty na územích, která osvobodila ukrajinská armáda. Podobná zjištění, i nálezy improvizovaných mučíren, šokovaly světové veřejné mínění už na jaře po stažení ruských vojsk od Kyjeva.

23:02
31. 1. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
31. 1. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
31. 1. 2023

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Zobrazit celý online

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu na Putinův rozkaz 24. února a rozpoutala tím největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si už podle odhadů vyžádal desítky tisíc životů a miliony lidí vyhnal z domovů.

„Každý, kdo je na frontové linii, každý z vás je pro mne a pro všechny spoluobčany hrdina,“ prohlásil dnes Putin a děkoval vyznamenaným za službu vlasti a „věrnost ideálům, které v každé době sjednocovaly Rusko“.

Ruské útoky ukrajinskou energetickou infrastrukturu jsou podle Putina odvetou za ukrajinské počínání. Rusko dlouho po vypuknutí války tvrdilo, že neútočí na civilisty a civilní objekty, ačkoliv média zveřejnila řadu důkazů svědčících o opaku. Masivní útok proti ukrajinské infrastruktuře podnikly ruské síly v říjnu, podle Putina v reakci za poškození mostu, spojujícího Rusko s anektovaným Krymem. Putinův mluvčí mezitím připustil, že útoky, které uvrhly miliony Ukrajinců do tmy a zimy, mají Kyjev donutit, aby přijal ruské podmínky.

„Teď je spousta rozruchu kvůli našim útokům na energetickou infrastrukturu sousední země. Ano, děláme to. Ale kdo si začal? Kdo zaútočil na Krymský most? Kdo vyhodil do povětří elektrické vedení z jaderné elektrárny u Kurska,“ řekl Putin, který podle ruských označil „za genocidu“ přerušení dodávek vody do Doněcka, jedné z hlavních bašt Ruska na východě Ukrajiny.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa