Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Litva vyhostila dalšího ruského diplomata. Očekávají odvetu

Autor: ČTK, for, lig - 
1. prosince 2022
22:36

Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve které označilo jednoho z pracovníků zastupitelského úřadu za nežádoucí osobu „kvůli činnosti neslučitelné s postavení diplomata“, napsal server Delfi. Ruský diplomat musí opustit pobaltskou zemi během pěti dnů. Moskva v podobných případech obvykle reaguje recipročně.

Od začátku války Ruska proti Ukajině je to čtvrtý případ vyhoštění ruských diplomatů z Litvy, poznamenal server. V březnu Litva vyhostila čtyři ruské diplomaty „na znamení solidarity s Ukrajinou, čelící bezprecedentní vojenské agresi Ruska“.

V dubnu se litevská vláda v reakci na zprávy o zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča za jeho okupace ruskými silami rozhodla snížit úroveň diplomatického zastoupení, odvolala svého velvyslance a nařídila ruskému velvyslanci Alexeji Isakovovi, aby opustil zemi. Vláda také rozhodla o uzavření ruského konzulátu v přístavním městě Klajpeda.

V říjnu Litva vyhostila ruského chargé d´affaires Sergeje Rjabokoně za „počínání a prohlášení neslučitelné s postavením diplomata“. Náměstek ministra zahraničí podle Delfi vysvětlil, že šlo o reakci na diplomatovy výroky ohledně sovětského zásahu proti rodící se demokracii v Litvě z 13. ledna 1991, kdy sovětské jednotky s tanky obsadily budovy rozhlasu a televize ve Vilniusu. Během konfliktu zahynulo 13 civilistů (zahynul též jeden sovětský voják) a asi 700 lidí bylo zraněno.

Video se připravuje ...
Další videa