Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Chersonský lékař využil covid a přelstil Rusy! Jak zachránil nemocnici?

Autor: amb, swp - 
29. listopadu 2022
05:00

Když se Rusové v Chersonu poprvé snažili zotročit nemocnici Tropinka, tamní vedoucí lékař Leonid Remiga odmítl odstranit ukrajinskou vlajku. „Zastřelte mě, jestli chcete, ale vlajku pryč nedám,“ uvedl. Když za ním okupanti přišli znovu, vymyslel lest, jak se jejich nadvládě vyhnout...

Okupanti se zanedlouho do nemocnice vrátili s novým nápadem, že ze střediska udělají vojenskou nemocnici. A Leonid je přelstil. Přesvědčil personál nemocnice, aby si vzali obleky chránící před nákazou covidem-19. Na zdi střediska vylepili plakáty o nekontrolovatelném šíření infekce. Zafungovalo to, Rusové odešli.

Remiga nemocnici vede už od roku 1995. Plán, jak zdravotní zařízení zachránit, rozmýšlel už od doby, kdy Rusové Cherson napadli. Jeho manželka s dětmi v dubnu odjela z města, zamířila na území ovládané Ukrajinou.

„Naše nemocnice se ale nemohla stát střediskem pro Rusy… Cítili to tak všichni zaměstnanci, nemohl jsem je opustit,“ přiznal lékař. Přestože spolupráci s okupanty několikrát odmítl, Rusové se nedali odbýt a nadále se snažili nemocniční personál přetáhnout na svou stranu.

Když se na jaře ve městě konala protiruská shromáždění, doktoři ošetřovali lidi s modřinami po bití a očima zasaženýma slzným plynem. Spousta z nich měla v nohách kulky, jak do nich Rusové stříleli, aby nemohli protestovat.

Po 8. květnu Rusové podle Remigy ještě přitvrdili a odpůrce zadržovali, mučili, a dokonce i zabíjeli.

7. června pak okupanti vedoucího lékaře svévolí propustili. Když se to Remiga dozvěděl, cítil na sobě příznaky mrtvice. Na jeho místo jmenovali vrchní sestru Larisu Maletovou. Bylo jim jedno, kdo zařízení povede, když bude na jejich straně.

Remiga měl zamířit do vězení, Rusy se ale podařilo přesvědčit, že jestli nezůstane v nemocnici, zemře. Další den za ním Maletová přišla s tím, že pro okupanty pracovat nechce. Lékař ji však přesvědčil, aby na svém místě zůstala. Ukrajinským policistům se snažila vysvětlit, že se k Rusku nepřidala.

Bylo to těžké, 80 % nemocničního personálu pochopilo, že se jim snaží pomoct, pro zbytek se stala kolaborantkou. Nakonec musela ukrajinskou vlajku stáhnout, ostatní opatření ale řešila pomalu. Do poslední chvíle zdržovala s podpisem smluv lékařů s ruskou vládou. 1. srpna pak odjela na území držená Ukrajinou, ve městě nechala muže a děti.

10:24
Dnes

Moskevský soud odsoudil k osmi letům odnětí svobody známého televizního novináře Alexandra Něvzorova za zveřejnění zpráv, že ruští vojáci úmyslně ostřelovali porodnici v tehdy obléhaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady tyto informace označily za lživé. Něvzorova soudili v nepřítomnosti, loni na jaře jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v létě dostal ukrajinské občanství.

10:03
Dnes

Soud v ruské Amurské oblasti na Dálném východě odsoudil ke třem letům odnětí svobody muže za „opakovanou diskreditaci“ ruské armády a pohrdáním soudem. Informoval o tom dnes server Meduza, který působí v lotyšském exilu, s odvoláním na vyjádření mužova advokáta na sociálních sítích. Vladislav Nikitěnko po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu podal na všechny regionální pobočky federální kriminální ústředny a prokuratury trestní oznámení na prezidenta Vladimira Putina a další členy politického a vojenského vedení země. Obvinil je z rozpoutání agresivní války.

9:43
Dnes

Česká národní banka darovala dvě pancéřovaná nákladní auta, která po úpravě poslouží k evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků z první linie.

Zobrazit celý online

Když Rusové zjistili, že není v práci, začali hledat Remigu. Poté, co se vrátil z procházky, jej odvezli daleko za příbuznými. Do vedení se dostala Iryna Svyrydová, která proukrajinské doktory urychleně propouštěla.

Nemocnice čím dál tím víc spadala pod Rusko. Na podzim okupanti žádali odstranit ze zařízení ukrajinské symboly a převést dokumenty do ruštiny.

Než se Rusové z Chersonu stáhli, hledali, co by mohli ve středisku ukrást. Zaměstnanci si museli počítače odnést domů, aby je před nimi schovali. Jeden doktor schoval dálkové ovládání CT a okupantům řekl, že i když stroj ukradnou, nebude fungovat. Rusové nakonec odnesli mikroskop a centrifugu. V listopadu pak nad nemocnicí opět zavlála vlajka Ukrajiny…

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa