Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Pochovaní hrdinové Ukrajiny: Proti Rusku bojovali už v roce 2013, poslední zemřel v bitvě o Doněck

 • Autor: tsv - 
  11. 12. 2022
  06:00

  Ukrajina si připomíná tři padlé vojáky, kteří se k odporu proti Rusku připojili již na konci roku 2013, kdy vypukly první protesty proti útlaku. Tehdejší prezident Viktor Janukovyč podlehl moskevskému nátlaku a odmítl smlouvu s Evropskou unií, což vyvolalo masivní demonstrace. Lidé na kyjevském Náměstí nezávislosti demonstrovali i navzdory potyčkám s bezpečnostními jednotkami, organizovali přednášky a vystoupení a s podporou celého národa dali vzniknout vlastním obranným milicím. Jeden z mužů zemřel krátce po propuknutí letošní invaze na Ukrajinu, další dva podlehli v roce 2014.

 • 1.Pohřben pod slunečnicemi

  28letý Oleksandr Kolotvin se živil jako šéfkuchař v Dněpropetrovské oblasti. Jakmile v listopadu 2013 propukly demonstrace, rozhodl se opustit svou snoubenku a odcestovat do Kyjeva. „Do Kyjeva odjel, když měl volný den v práci. Zprvu nám o tom ani neřekl,“ řekla pro server RadioFreeEurope Oleksandrova matka.

  Události vyvrcholily v únoru 2014, když při přestřelce mezi demonstranty a policejními složkami zemřelo asi sto protestujících a třináct policistů. Janukovyč a většina členů vlády uprchli do Ruska, Moskva následně nařídila okupaci Krymu a vyvolala konflikty se separatisty na východě země. Oleksandr se tehdy připojil k armádě a odjel válčit s militanty v oblasti kolem luhanského letiště, matku o svém rozhodnutí neinformoval. „Mami, sedni si a neboj se, řekla mi dcera. Náš Saša odešel do války,“ vzpomínala žena.

  Oleksandr zemřel v pouhých 29 letech na slunečnicovém poli v Luhansku poté, co Rusové zasáhli jeho obrněné vozidlo. Mužovo tělo se našlo až po několika dnech.

 • 2.Dnes by byl vůdcem

  Právník z Dněpropetrovsku Denys Havrjušin se k demonstrantům v Kyjevě připojil na podzim roku 2013. Stejně jako Oleksandr se upsal k armádě po událostech nadcházejícího února, s brigádou odcestoval do Doněcku a zúčastnil se intenzivních bojů ve Slovjansku, Kramatorsku a Debalceve. Zemřel 17. srpna 2014 poté, co jeho vozidlo zasáhla ruská raketa. Bylo mu pouhých 30 let.

  Dodnes na něj vzpomíná jeho bývalá učitelka Ljudmila Kostrjukovová, která ho poprvé po letech potkala právě na kyjevských demonstracích. „Tak ráda jsem ho viděla. Stál uprostřed davu spolu se svými kamarády,“ vzpomínala.

  „Naposledy jsem ho viděla před oblastním úřadem. Truchlila jsem, jako by byl můj vlastní. Na jeho pohřbu jsem potkala jeho matku…,“ pokračovala Kostrjukovová. „Nyní spolu každý rok chodíme na hřbitov v den Denysových narozenin a v den jeho smrti. Byl to člověk s vyšším smyslem pro spravedlnost a respekt pro lidskou důstojnost. Kdyby byl naživu, myslím, že by teď byl vůdčí osobností Ukrajiny.“

 • 3.Demonstrantům vozil zásoby, pak jel bojovat

  Denys Kosenko byl před listopadovými událostmi úspěšným podnikatelem v Dnipru. Spolu se svým dlouholetým přítelem Žyrkem dovážel demonstrantům do Kyjeva zásoby a vybavení. „Měli jsme rozvrh,“ popsal pro server Žyrko. „V Dněpropetrovsku jsme pracovali tři nebo čtyři dny a pak jsme na několik dní odjeli do Kyjeva. Takhle to bylo po celou dobu protestů. Vozili jsme jim jídlo, léky, dobrovolníky. Jezdili jsme s dodávkou pro sedm až osm lidí.“

  Poté, co Rusko zahájilo okupaci Krymu a ve východních oblastech Ukrajiny se rozpoutaly boje, Denys narukoval do armády a pomáhal vojákům opravovat zničené armádní vybavení. Následně se připojil k brigádě, se kterou sloužil celý následující rok. Po svém návratu domů se dál věnoval dobrovolnickým pracím a založil letní tábor pro děti.

  Když na konci letošního února vpadly ruské jednotky na území Ukrajiny, Kosenko se znovu připojil k armádě. Byl vyslán do Andijivky v Doněcké oblasti a zemřel o necelé dva měsíce později nedaleko města Novobachmutovka. Rodina a přátelé ho pohřbili v rodném Dnipru.

  17:07
  1. 6. 2023

  Premiér Fiala se na summitu EPC setkal se Zelenským, uvedlo Fialovo tiskové oddělení. Premiér má na summitu na programu i další bilaterální schůzky.

  17:07
  1. 6. 2023

  Moldavsko si zaslouží obdiv za to, jak se dokáže postavit Rusku a čelit důsledkům ruské barbarské invaze na Ukrajinu. Na summitu Evropské politického společenství (EPC) to dnes řekl český premiér Petr Fiala. Moldavská prezidentka Maia Sanduová na stejné tiskové konferenci uvedla, že summit EPC v Moldavsku ukázal jednotu a sílu v době, kdy svět čelí největší vojenské agresi od druhé světové války.

  16:50
  1. 6. 2023

  Další lidský život si vyžádalo ruské ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, podle ministerstva vnitra při nočních útocích zahynul v obci Dniprovske čtyřiašedesátiletý muž, jedno dítě pak utrpělo zranění ve vsi Šyroka Balka. Další člověk byl zraněn v Chersonu. Server Ukrajinska pravda odpoledne s odvoláním na místní úřady informoval o smrti sedmdesátiletého muže a nejméně třech zraněných při ruských úderech během dne na obce v Chersonské oblasti.

  Kompletní online

  Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa