Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Pochovaní hrdinové Ukrajiny: Proti Rusku bojovali už v roce 2013, poslední zemřel v bitvě o Doněck

 • Autor: tsv - 
  11. 12. 2022
  06:00

  Ukrajina si připomíná tři padlé vojáky, kteří se k odporu proti Rusku připojili již na konci roku 2013, kdy vypukly první protesty proti útlaku. Tehdejší prezident Viktor Janukovyč podlehl moskevskému nátlaku a odmítl smlouvu s Evropskou unií, což vyvolalo masivní demonstrace. Lidé na kyjevském Náměstí nezávislosti demonstrovali i navzdory potyčkám s bezpečnostními jednotkami, organizovali přednášky a vystoupení a s podporou celého národa dali vzniknout vlastním obranným milicím. Jeden z mužů zemřel krátce po propuknutí letošní invaze na Ukrajinu, další dva podlehli v roce 2014.

 • 1.Pohřben pod slunečnicemi

  28letý Oleksandr Kolotvin se živil jako šéfkuchař v Dněpropetrovské oblasti. Jakmile v listopadu 2013 propukly demonstrace, rozhodl se opustit svou snoubenku a odcestovat do Kyjeva. „Do Kyjeva odjel, když měl volný den v práci. Zprvu nám o tom ani neřekl,“ řekla pro server RadioFreeEurope Oleksandrova matka.

  Události vyvrcholily v únoru 2014, když při přestřelce mezi demonstranty a policejními složkami zemřelo asi sto protestujících a třináct policistů. Janukovyč a většina členů vlády uprchli do Ruska, Moskva následně nařídila okupaci Krymu a vyvolala konflikty se separatisty na východě země. Oleksandr se tehdy připojil k armádě a odjel válčit s militanty v oblasti kolem luhanského letiště, matku o svém rozhodnutí neinformoval. „Mami, sedni si a neboj se, řekla mi dcera. Náš Saša odešel do války,“ vzpomínala žena.

  Oleksandr zemřel v pouhých 29 letech na slunečnicovém poli v Luhansku poté, co Rusové zasáhli jeho obrněné vozidlo. Mužovo tělo se našlo až po několika dnech.

 • 2.Dnes by byl vůdcem

  Právník z Dněpropetrovsku Denys Havrjušin se k demonstrantům v Kyjevě připojil na podzim roku 2013. Stejně jako Oleksandr se upsal k armádě po událostech nadcházejícího února, s brigádou odcestoval do Doněcku a zúčastnil se intenzivních bojů ve Slovjansku, Kramatorsku a Debalceve. Zemřel 17. srpna 2014 poté, co jeho vozidlo zasáhla ruská raketa. Bylo mu pouhých 30 let.

  Dodnes na něj vzpomíná jeho bývalá učitelka Ljudmila Kostrjukovová, která ho poprvé po letech potkala právě na kyjevských demonstracích. „Tak ráda jsem ho viděla. Stál uprostřed davu spolu se svými kamarády,“ vzpomínala.

  „Naposledy jsem ho viděla před oblastním úřadem. Truchlila jsem, jako by byl můj vlastní. Na jeho pohřbu jsem potkala jeho matku…,“ pokračovala Kostrjukovová. „Nyní spolu každý rok chodíme na hřbitov v den Denysových narozenin a v den jeho smrti. Byl to člověk s vyšším smyslem pro spravedlnost a respekt pro lidskou důstojnost. Kdyby byl naživu, myslím, že by teď byl vůdčí osobností Ukrajiny.“

 • 3.Demonstrantům vozil zásoby, pak jel bojovat

  Denys Kosenko byl před listopadovými událostmi úspěšným podnikatelem v Dnipru. Spolu se svým dlouholetým přítelem Žyrkem dovážel demonstrantům do Kyjeva zásoby a vybavení. „Měli jsme rozvrh,“ popsal pro server Žyrko. „V Dněpropetrovsku jsme pracovali tři nebo čtyři dny a pak jsme na několik dní odjeli do Kyjeva. Takhle to bylo po celou dobu protestů. Vozili jsme jim jídlo, léky, dobrovolníky. Jezdili jsme s dodávkou pro sedm až osm lidí.“

  Poté, co Rusko zahájilo okupaci Krymu a ve východních oblastech Ukrajiny se rozpoutaly boje, Denys narukoval do armády a pomáhal vojákům opravovat zničené armádní vybavení. Následně se připojil k brigádě, se kterou sloužil celý následující rok. Po svém návratu domů se dál věnoval dobrovolnickým pracím a založil letní tábor pro děti.

  Když na konci letošního února vpadly ruské jednotky na území Ukrajiny, Kosenko se znovu připojil k armádě. Byl vyslán do Andijivky v Doněcké oblasti a zemřel o necelé dva měsíce později nedaleko města Novobachmutovka. Rodina a přátelé ho pohřbili v rodném Dnipru.

  22:04
  25. 5. 2024

  Vážení čtenáři,

  pro dnešek končíme online reportáž z válečného konfliktu. Za redakci Blesk zpráv vám přejeme dobrou noc. Ve zpravodajství budeme pokračovat opět zítra v ranních hodinách.   

  21:44
  25. 5. 2024

  Nejméně čtyři lidé zahynuli a čtyři desítky utrpěly zranění při ruském vzdušném útoku na hypermarket se stavebními potřebami v ukrajinském Charkově. Na platformě Telegram to dnes uvedli starosta města Ihor Terechov a šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Oba činitelé zároveň vpodvečer informovali o dalším ruském úderu, který zasáhl centrum druhého největšího ukrajinského města a vyžádal si dvě desítky zraněných včetně třináctiletého chlapce.

  Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Belgorodské oblasti. Syněhubov dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

  Na místě úderu vypukl požár a prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že v hypermarketu mohlo být tou dobou přes 200 lidí. Původní informace hovořily o dvou zabitých, kteří byli podle Syněhubova pracovníci hypermarketu, a 25 zraněných.

  20:32
  25. 5. 2024

  K 21:00 místního času byli během ruského útoku na hypermarket se stavebním materiálem v Charkově zabiti nejméně čtyři lidé a 38 jich bylo zraněno.

  Kompletní online

  Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa