Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Cherson je sice svobodný, Rusové zde však nadále zabíjejí: Při ostřelování zemřelo již 32 civilistů

Autor: ČTK, swp - 
26. listopadu 2022
21:25

Od osvobození jihoukrajinského města Cherson před dvěma týdny zahynulo v Chersonské oblasti v důsledku ruského ostřelování nejméně 32 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila ukrajinská policie.

Ruské síly dokončily stahování z Chersonu 11. listopadu po téměř devítiměsíční okupaci. Nyní zaujímají pozice na východním břehu řeky Dněpr, odkud pravidelně město ostřelují. „Každodenní ruské ostřelování ničí město a zabíjí mírumilovné místní občany. Celkem Rusko zabilo v Chersonské oblasti od deokupace 32 civilistů,“ napsal na facebooku šéf ukrajinské policie Ihor Klymenko.

„Mnoho lidí se evakuuje, aby vyhledali útočiště v klidnějších regionech země. Ale mnoho obyvatel zůstává ve svých domovech a my jim musíme zajistit maximální možnou bezpečnost,“ dodal.

Podle prezidentské kanceláře byly dnes v Chersonu poprvé od osvobození obnoveny dodávky elektřiny.

Klymenko uvedl, že vyšetřovatelé v Chersonské oblasti zaznamenali 578 „válečných zločinů“ spáchaných ruskými vojáky a jejich spojenci. Moskva opakovaně odmítla, že by její armáda páchala násilí na civilistech.

19:04
Dnes

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

Podle Pivovarenka nelze u prezidenta Pavla počítat s nějakými nečekanými zvraty, a to i s ohledem na jeho někdejší funkci šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

„Je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací, protože Česká republika je součástí systému konfrontace s Ruskem, kterou realizuje západní blok,“ prohlásil Pivovarenko. Připouští nicméně, že česká politika vůči Ruské federaci bude pragmatická. „Jeho pohled bude pragmatický, jak je vlastní vojákovi, ale rozhodně bychom neměli předpokládat oteplení, nějaký ústupek vůči Rusku.“

18:50
Dnes

Čtyři lidé byli dnes zabiti a pět dalších zraněno při raketovém útoku ukrajinských sil na most v okrese Melitopol. Uvedly to proruské úřady okupovaného regionu na jihovýchodě Ukrajiny. Agentura Reuters upozornila, že informaci zatím nebylo možné ověřit. Ukrajinské úřady z Chersonu na jihu Ukrajiny zase hlásí tři mrtvé po ruských úderech na město, které se ukrajinským silám loni v listopadu podařilo dobýt zpět.

Rusy dosazený gubernátor okupované části Záporožské oblasti Jevhen Balickyj na sociální síti telegram uvedl, že raketa odpálená ze systému HIMARS poničila železniční most přes řeku Moločna ve vesnici Svetlodolinskij v melitopolském okrese.

„V tuto chvíli na zařízení probíhá oprava. Podle předběžných údajů byli v důsledku ostřelování zabiti čtyři lidé z železniční brigády, pět bylo zraněno a je jim poskytována nezbytná lékařská péče,“ sdělil šéf regionu. Podle Balického ukrajinská armáda úmyslně zasáhla civilní objekt a „spáchala další zločin proti civilistům“.

18:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky poděkoval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. 

Pavel Zelenskému za gratulaci k výsledku voleb a pozvání poděkoval. „Během našeho dnešního telefonátu jsem ho ujistil, že se Ukrajina může i nadále spolehnout na podporu České republiky,“ uvedl bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa