Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Nedáme se zlomit, bouřil Zelenskyj. Za svoje současné i minulé zločiny Rusko zaplatí

Aktualizováno -
26. listopadu 2022
20:42
Autor: ČTK, swp - 
26. listopadu 2022
10:57

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to dnes uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Při hladomoru - na Ukrajině známém jako holodomor - zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 až šest milionů Ukrajinců. Katastrofu vyvolala především tvrdá politika komunistického režimu a zabavování obilí a dobytka místním obyvatelům. Některé země světa včetně Česka, stejně jako část historiků, hladomor považují za úmyslně vyvolanou genocidu.

„Kdysi nás chtěli zničit hladem, teď tmou a zimou. Ale my se nedáme zlomit,“ napsal ukrajinský prezident Zelenskyj na sociální síti Telegram. Poukázal přitom na opakující se ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu z posledních týdnů, které v zemi vyvolaly rozsáhlé výpadky dodávek elektřiny, vody a plynu a vyžádaly si civilní oběti.

Památku obětí hladomoru dnes Ukrajinci uctili zapálením svíček a celonárodní minutou ticha. „Rusové zaplatí za všechny oběti hladomoru a budou se zodpovídat z dnešních zločinů,“ napsal na síti Telegram šéf prezidentovy kanceláře Jermak.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle serveru Ukrajinska pravda vyzvalo mezinárodní partnery Ukrajiny, aby hladomor uznali za genocidu ukrajinského národa a zabránili dalším válečným zločinům, zločinům proti lidskosti a genocidě ze strany Ruska.

„Cíl ruské invazní genocidní války se neliší od genocidy v letech 1932 až 1933 - zničení ukrajinského národa a jeho státnosti. Pokračujícími teroristickými útoky na kritickou infrastrukturu, ničením historického a kulturního dědictví a násilným transportem ukrajinských dětí na ruské území vede Ruská federace válku proti ukrajinské identitě,“ uvedlo ministerstvo.

Moskva popírá, že svými útoky míří na civilní obyvatelstvo. Ve čtvrtek ale uvedla, že Kyjev by mohl ukončit utrpení občanů splněním požadavků Ruska na ukončení války.

19:04
Dnes

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

Podle Pivovarenka nelze u prezidenta Pavla počítat s nějakými nečekanými zvraty, a to i s ohledem na jeho někdejší funkci šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

„Je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací, protože Česká republika je součástí systému konfrontace s Ruskem, kterou realizuje západní blok,“ prohlásil Pivovarenko. Připouští nicméně, že česká politika vůči Ruské federaci bude pragmatická. „Jeho pohled bude pragmatický, jak je vlastní vojákovi, ale rozhodně bychom neměli předpokládat oteplení, nějaký ústupek vůči Rusku.“

18:50
Dnes

Čtyři lidé byli dnes zabiti a pět dalších zraněno při raketovém útoku ukrajinských sil na most v okrese Melitopol. Uvedly to proruské úřady okupovaného regionu na jihovýchodě Ukrajiny. Agentura Reuters upozornila, že informaci zatím nebylo možné ověřit. Ukrajinské úřady z Chersonu na jihu Ukrajiny zase hlásí tři mrtvé po ruských úderech na město, které se ukrajinským silám loni v listopadu podařilo dobýt zpět.

Rusy dosazený gubernátor okupované části Záporožské oblasti Jevhen Balickyj na sociální síti telegram uvedl, že raketa odpálená ze systému HIMARS poničila železniční most přes řeku Moločna ve vesnici Svetlodolinskij v melitopolském okrese.

„V tuto chvíli na zařízení probíhá oprava. Podle předběžných údajů byli v důsledku ostřelování zabiti čtyři lidé z železniční brigády, pět bylo zraněno a je jim poskytována nezbytná lékařská péče,“ sdělil šéf regionu. Podle Balického ukrajinská armáda úmyslně zasáhla civilní objekt a „spáchala další zločin proti civilistům“.

18:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky poděkoval nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a Čechům za neochvějnou podporu Ukrajiny napadené Ruskem. Pozval ho také na návštěvu země. 

Pavel Zelenskému za gratulaci k výsledku voleb a pozvání poděkoval. „Během našeho dnešního telefonátu jsem ho ujistil, že se Ukrajina může i nadále spolehnout na podporu České republiky,“ uvedl bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Zobrazit celý online

Video  Uplynulo 69 let od smrti Stalina. Při jeho pohřbu mělo být ušlapáno až 1500 lidí  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa