Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Ukrajinci zveřejnili detaily ze zatčení Putinova spojence: Našli u něj luxusní auta, peníze a zbraně

Autor: rix - 
27. listopadu 2022
12:19

Bezpečnostní služba Ukrajiny si došlápla na Putinova kamarádíčka Vjačeslava Boguslajeva, prezidenta ukrajinského průmyslového gigantu Motor Sič, který měl Rusům tajně dodávat leteckou techniku. Na místě jeho zatčení v Záporoží Ukrajinci zabavili veliké množství peněz, drahá auta, zbraně nebo vzácné starožitnosti.

Ukrajinská bezpečnostní služba zveřejnila snímky zabavených předmětů, mezi nimiž bylo také skytské zlato a předměty z dávných dob Kyjevské Rusi. Jak její představitelé podle deníku Daily Star uvedli, na Boguslajeva vyvinuli psychologický nátlak ve snaze vymámit z něho informace. K zatčení došlo už na konci října, úřady nyní k případu zveřejnili víc informací včetně fotografií.

Ukázalo se, že šéf společnosti měl tajně dodávat letecké motory a další technologie do Ruska nebo Číny. Právě i s jeho zaslanou technikou teď Rusové bombardují ukrajinská území. 

„Při prohlídkách strážci zákona objevili a zajistili sedm luxusní automobilů, člun, tři lovecké pušky a velké množství starožitností,“ dodala ukrajinská bezpečnostní služba. Za nejvíce problematické považuje Boguslajevovo napojení na Rusko. „Vedení firmy zajistilo nelegální dodávky ukrajinských leteckých motorů do Ruské federace,“ potvrdili Ukrajinci. 

„V současné době probíhá přípravné vyšetřování, které má zjistit všechny okolnosti trestné činnosti a postavit viníky před soud,“ dodali k citlivému případu vyšetřovatelé. Razii a zabavení majetku potvrdil i Úřad ukrajinského generálního prokurátora. 

11:09
Dnes

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes přijel na návštěvu Kyjeva, aby Ukrajině vyjádřil podporu. Jednat bude se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. O své cestě rakouská hlava státu informovala na twitteru.

„Na cestě na Ukrajinu, do Kyjeva. Tato cesta je gestem pro mír, znamením solidarity s Ukrajinci a Ukrajinkami,“ napsal devětasedmdesátiletý politik na sociální síti dnes ráno. Ve videu, které také zveřejnil, uvedl, že Rakousko je sice vojensky neutrální, ale jeho postoj rozhodně ne. „Ukrajinky a Ukrajinci bojují za svou zemi a za budoucnost pro své děti. A my jim v tom pomáháme,“ nechal se slyšet.

10:24
Dnes

Moskevský soud odsoudil k osmi letům odnětí svobody známého televizního novináře Alexandra Něvzorova za zveřejnění zpráv, že ruští vojáci úmyslně ostřelovali porodnici v tehdy obléhaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady tyto informace označily za lživé. Něvzorova soudili v nepřítomnosti, loni na jaře jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v létě dostal ukrajinské občanství.

10:03
Dnes

Soud v ruské Amurské oblasti na Dálném východě odsoudil ke třem letům odnětí svobody muže za „opakovanou diskreditaci“ ruské armády a pohrdáním soudem. Informoval o tom dnes server Meduza, který působí v lotyšském exilu, s odvoláním na vyjádření mužova advokáta na sociálních sítích. Vladislav Nikitěnko po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu podal na všechny regionální pobočky federální kriminální ústředny a prokuratury trestní oznámení na prezidenta Vladimira Putina a další členy politického a vojenského vedení země. Obvinil je z rozpoutání agresivní války.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa