Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Zeman a Fiala na velitelském shromáždění. Černochová: „Ničivá válka v Evropě je stále možná“

Aktualizováno -
22. listopadu 2022
13:37
Autor: ČTK, vja - 
22. listopadu 2022
06:43

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyrazili v úterý na armádní velitelské shromáždění. Poprvé před velitele ve funkci náčelníka generálního štábu předstoupil Karel Řehka.

Účast českých vojáků na zahraničních misích je nezastupitelná, neboť Česko jako člen Severoatlantické aliance (NATO) nese spoluodpovědnost za světovou bezpečnost. Na velitelském shromáždění armády to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Uvedl, že jde o jeho poslední vystoupení na shromáždění ve funkci prezidenta. Obvykle se koná ještě v únoru, hlava státu se jej ale v minulých letech neúčastnila.

„Netvrdím, že naše armáda má být výrazně expediční. Uznávám princip teritoriální obrany, ale pokud neseme spoluodpovědnost i jako členové NATO za světovou, a nikoli pouze vlastní bezpečnost, pak účast našich vojáků na těchto misích je nezastupitelná,“ řekl Zeman.

Prezident od počátku kritizoval odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu, po kterém loni radikální islamistické hnutí Tálibán obsadilo prakticky celou zemi. „Čím dříve si uvědomíme, že tato porážka NATO, největší v jejích moderních soudobých dějinách, je skutečnou porážkou, a nikoli pouze taktickým ústupem, tím lépe pro světovou bezpečnost,“ poznamenal prezident.

Zeman zopakoval plnou podporu Ukrajině v boji s ruskou agresí. Zapomínat se ale podle něj nesmí ani na dalšího nepřítele, a to mezinárodní terorismus. „I v 21. století může náboženská nenávist vést k výrazným teroristickým konfliktům, kterým zatím bohužel nedokážeme dostatečně čelit, a jejichž význam a riziko si dokonce často ani příliš neuvědomujeme,“ doplnila hlava státu.

Prezident také uvedl, že několik let za sebou doporučoval dozbrojení armády bezpilotními prostředky, tedy drony. Podle něj je vidět i na současné situaci na Ukrajině, že jsou účinné. Ocenil, že ministerstvo obrany chce koupit bojové drony Heron 1 z Izraele. Podle předběžných tržních konzultací budou stát 2,7 miliardy korun včetně DPH, řekla v srpnu ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vždy jsem odsuzoval zbabělou kapitulaci NATO v Afghánstánu. Vždy jsem veřejně tvrdil, že tím otevíráme prostor pro vznik nového teroristikého centra pod vládou Tálibánu. A čím dříve si uvědomíme, že tato porážka NATO, největší v jejich soudobých dějinách, je skutečnou porážkou, a ne taktickým ústupem, tím lépe pro světovou bezpečnost,“ vytknul dnes Zeman NATO stažení z oblasti Afghánistánu.

Náčelník Řehka: Věčný mír je utopie

Ruská invaze na Ukrajinu zcela změnila bezpečnostní situaci. Konflikty se opakují s železnou pravidelností, věčný mír je utopie. Největší přezbrojení v historii země není jen přání, ale i nutnost,“ zahájil Řehka a poděkoval za přítomnost prezidentovi, premiérovi a ministryni obrany. Cílem shromáždění je představení úkolů na rok 2023. „Mnoho úkolů, které už předtím byly naléhavé, dnes už nesnesou odklad. Eskalační potenciál války na Ukrajině stále roste, vyloučit nelze ani ty nejvážnější scénáře,“ varoval.

Kdyby došlo ke střetu mezi Ruskem a aliancí, naší země se to dotkne okamžitě. Armáda bude aktivním účastníkem od první minuty. Území ČR, naše infratruktura a spoluobčané budou cílem nepřátelského působení ve všech doménách. Je také dobré mít na paměti, že většina systémů, které dnes ničí Ukrajinu, doletí i na naše území,“ upozornil Řehka. „Teď se musíme primárně chystat na ten nejobtížnější a nejnebezpečnější scénář, a tím je válka velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi,“ dodal.

Současný personální model armády podle Řehky není udržitelný. „Situaci podrobně vyhodnocujeme a hledáme kroky ke zlepšení. Musíme dělat vše pro to, aby mladí lidé chtěli do armády vstupovat a vojáci v ní chtěli sloužit,“ uvedl. Na místě podle něj je seriózní debata o obraně a bezpečnosti země.

Fiala: Česká armáda vycvičí až 4 000 ukrajinských vojáků

„Současná agrese proti Ukrajině, která trvá už devět měsíců, to je něco zcela mimořádného. Podporujeme Ukrajinu materiálně, humanitárně tak, aby přežila a fungovala jako nezávislý stát. Byli jsme jedni z prvních, kdo nabídli Ukrajině zbraně a munici,“ uvedl premiér Petr Fiala a poděkoval vojákům za spolehlivou logistiku.

Vláda 16. listopadu schválila pobyt a výcvik ukrajinských vojáků na českém území, který zajistí Armáda ČR. Počítáme se sérií pěti rotací, pokaždé s kapacitou až 800 vojáků,“ přiblížil plán výcvikové mise Fiala. Rizika války na Ukrajině podle něj přímo doléhají na Česko. „Je naší povinností reagovat, především zvyšováním připravenosti armády. Situace na Ukrajině jenom potvrdila, že jsme priority nastavili správně“ dodal.

Válka na Ukrajině má podle Fialy obecně negativní dopady, výrazně však přispěla k upevnění soudržnosti západu. „Pokud přinesla něco pozitivního, je to nalezení jednoty mezi západními zeměmi a posílení akceschopnosti našich mezinárodních institucí. Na rozdíl od předchozích ruských provokací se tentokrát západní demokracie neomezuje na symbolické sankce a politické nóty,“ ocenil mezinárodní sepjetí premiér.

Černochová: Ničivá válka v Evropě je stále možná

„Spolu s našimi aliančními partnery jsme museli reagovat změnou strategie a posilováním obranyschopnosti východního křídla a vytvořením mechanismů pomoci Ukrajině v boji za osvobození. Pokud jde o schopnost rychlé a účinné reakce, nemáme se rozhodně za co stydět,“ rekapitulovala reakci na konflikt na Ukrajině ministryně obrany Jana Černochová.

„Zvládli jsme pomoci Ukrajině nejenom materiálně, ali pohotovým poskytnutím přístřeší statisícům ukrajinských uprchlíků. Obstáli jsme jako země, která je připravená a schopná rychle nasadit kapacity svých ozbrojených sil a země, o kterou se mohou její partneři opřít,“ ocenila práci vojáků ministryně.

Válka státu vůči jinému státu s využitím veškerých ničivých nástrojů je v Evropě nejenom stále možná, ale doba varování se stále zkracuje,“ varovala ministryně. „Charakter války se v průběhu času mění, ale její povaha zůstává stejná. Byl a bude to zejména souboj vůlí,“ akcentovala důležitost motivace obyvatelstva Černochová.

14:55
Dnes
!

Rusko ohlásilo dobytí vesnice Semenivka, která se nachází nedaleko města Avdijivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany také sdělilo, že jeho jednotky obsadily výhodnější pozice na některých místech frontové linie. 

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj ale o víkendu řekl, že operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se zhoršuje. Připustil také, že Rusku se místy daří postupovat.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly obsadily výhodnější pozice a zasadily údery ukrajinským ozbrojeným silám na několika místech frontové linie – v Doněcké, Charkovské a Luhanské oblasti. Na dalších místech podle sdělení rezortu odrazily útoky ukrajinských jednotek.

14:16
Dnes

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva, při níž mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za podporu, jakou aliance poskytuje Ukrajině bránící se už třetím rokem ruské ozbrojené agresi.

Zelenskyj na tiskové konferenci se šéfem NATO zdůraznil, že situace na bojišti závisí na rychlosti dodávek munice. Podle něj začaly v malém množství na Ukrajinu proudit životně důležité americké zbraně, avšak tento proces musí být rychlejší, protože postupující ruské jednotky se nedostatku zbraní a munice na ukrajinské straně snaží využít. „Včasná podpora pro naši armádu. Dnes v této věci ještě nevidím nic pozitivního. Dodávky jsou, pomalu začaly, ale proces je třeba urychlit,“ řekl Zelenskyj.

Stoltenberg, který je na návštěvě Ukrajiny potřetí po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, připustil, že Rusko mělo nad Ukrajinou v posledních měsících převahu co do dostupnosti zbraní. Ujistil však, že další pomoc je „na cestě“.

Generální tajemník Jens Stoltenberg v Kyjevě (29.4.2024) Generální tajemník Jens Stoltenberg v Kyjevě (29.4.2024)
13:48
Dnes

Starostu Vlachovic, pod které spadají Vrbětice, Zdeňka Hověžáka (STAN) odložení případu výbuchu muničního skladu nepřekvapilo. „S ohledem na to, co probíhá na Východě, se dalo očekávat, že se případ odloží, protože to, aby v dnešní době Rusko nějak podalo ruku k součinnosti, aby se vyšetřování prokázalo, se nedalo předpokládat,“ řekl ČTK Hověžák. Případ nebere jako ukončený, protože viníci nebyli potrestáni.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa