Polsko nejspíš aktivuje článek 4 Severoatlantické smlouvy, řekl prezident Duda po údajném dopadu ruských raket

Autor: ČTK, swp - 
16. listopadu 2022
06:30

Polsko zatím nemá definitivní důkazy o tom, kdo vystřelil raketu, která v úterý dopadla na východě země, uvedl v noci na středu podle agentury Reuters prezident Andrzej Duda. Polské ministerstvo zahraničí krátce před tím sdělilo, že na vesnici Przewodów nedaleko hranic s Ukrajinou v úterý spadla raketa vyrobená v Rusku.

Varšava ve středu podle Dudy pravděpodobně aktivuje článek 4 Severoatlantické smlouvy, jenž znamená konzultace v případě ohrožení některé z členských zemí NATO.

Chybí důkazy?

"V tuto chvíli nemáme žádné definitivní důkazy o tom, kdo tuto raketu odpálil... s největší pravděpodobností šlo o raketu ruské výroby, ale to vše je v tuto chvíli stále předmětem vyšetřování," řekl reportérům Duda.

Prezident podle Reuters zároveň vyjádřil přesvědčení, že se jednalo o ojedinělý incident, a nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by se měl opakovat.

Video  Následky dopadu údajné ruské rakety na Polsko  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

Polsko je členem NATO. Článek 4 Severoatlantické smlouvy uvádí, že "smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany."

Aktivace článku znamená, že třicítka členských států na žádost ohroženého člena zahájí formální konzultace, poznamenal server The Guardian. Na nich projednají, zda existuje hrozba a jak jí čelit. 

Co je Článek 4?

Článek 4 však neznamená přímou akci, píše The Guardian, podle něhož byl tento mechanismus aktivován v historii NATO několikrát. Jako konkrétní příklad uvádí loňský rok, kdy byli zabiti turečtí vojáci při útoku ze Sýrie. NATO tehdy kromě konzultací nepodniklo další kroky.

21:56
11. 11. 2025

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:28
11. 11. 2025

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Rustem Umerov, který vedl ukrajinský tým na jednáních s Ruskem, je v Istanbulu, aby se pokusil odblokovat proces výměn zajatců s ruskou stranou. Umerov o tom podle ukrajinských médií informoval na sociálních sítích.

„Úkol od ukrajinského prezidenta (Volodymyra Zelenského) je jasný - Ukrajinci se musejí vrátit domů ze zajetí,“ napsal Umerov. Dodal, že bude jednat v Turecku a v jiných blízkovýchodních zemích. Některé z nich v minulosti výměny pomohly zprostředkovat.

21:27
11. 11. 2025

Jedním z důsledků ruské války na Ukrajině je globální nedostatek výbušniny TNT. Ta je přitom klíčová pro řadu průmyslových odvětví, včetně těžby a stavebnictví. Několikanásobný nárůst ceny TNT může v USA zdražit ceny stavebních projektů, ale i energií a v důsledku také spotřebního zboží jako mobilní telefony, upozornil server stanice CNBC.

Poslední závod na výrobu TNT byl v USA uzavřen v polovině 80. let kvůli přísným environmentálním předpisům. Ruská válka na Ukrajině potom narušila globální dodavatelský řetězec. Země jako Rusko, ale i Čína již TNT na globální trh nedodávají. Cena výbušniny tak výrazně vzrostla z 0,50 USD na 20 USD za libru (zhruba 0,45 kg).

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa