Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rusové útočí napříč Ukrajinou: Rakety poškodily energetickou infrastrukturu

Autor: ČTK - 
31. října 2022
10:32

Ruské síly dnes opět podnikly rozsáhlé útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Série výbuchů se dnes v ranních hodinách ozvala v ukrajinském Kyjevě, kde bylo podle starosty Vitalije Klička zasaženo zařízení dodávající elektrickou energii 350 000 domácnostem. Útoky jsou hlášeny z mnoha míst napříč celou zemí, včetně Charkova, Záporoží či Kryvého Rihu. Kvůli poškození infrastrukturních objektů ukrajinské úřady přistoupily v různých částech země k odpojování proudu.

Nad Kyjevem byl ráno vidět kouř stoupající asi z deseti míst výbuchů, uvedli podle agentury Reuters svědci z místa. Část města se podle starosty Vitalije Klička ocitla bez proudu. „Energetici pracují na obnovení dodávek elektřiny po poškození energetického objektu, který dodává proud asi 350 000 domácnostem v Kyjevě,“ napsal Kličko na komunikační platformě Telegram. V některých částech města jsou problémy také s vodou. Podle agentury Reuters v některých oblastech Kyjeva nefungují ani mobilní telefonní sítě.

Útoky na infrastrukturu

Podle starosty Charkova Ihora Terechova zasáhly jeho město dvě střely zacílené na neupřesněnou kriticky důležitou infrastrukturu. V Záporoží na jihu Ukrajiny úřady odpojily kvůli úderu na energetické zařízení elektřinu, uvedla agentura Unian. Ve Vinnycké oblasti ve střední části země se sestřelená raketa zřítila na zatím neupřesněný objekt civilní infrastruktury, incident ale nezpůsobil oběti na životech ani zranění, uvedl šéf oblastní správy Serhij Borzov.

23:06
9. 6. 2023

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

22:37
9. 6. 2023

Humanitární pomoc Ukrajině poskytl i Azerbájdžán. Mimo jiné se jedná o potrubí pro sběr odpadních vod, podvodní čerpadla, gumové čluny, ochranné obleky, záchranné vesty, letní a zimní oblečení.

22:04
9. 6. 2023

K žalobě Ukrajiny proti Rusku u Mezinárodního soudního dvora v Haagu se připojilo 32 zemí, informuje Deutsche Welle. Žaloba je z roku 2017 a obviňuje Rusko z porušování mezinárodních úmluv o boji proti financování terorismu a za jeho politiku na anektovaném Krymu.

Zobrazit celý online

Útokům se nevyhnula ani západní část Ukrajiny. V Černivickém regionu ruské rakety zasáhly kritickou infrastrukturu, nad Lvovskou oblastí sestřelila rakety protivzdušná obrana, informuje agentura Ukrinform. Exploze jsou hlášeny také například z Chmelnycké oblasti.

Rusko v minulých týdnech zesílilo raketové útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře a dalším civilním cílům poté, co obvinilo Kyjev z exploze, která poškodila most na anektovaný Krym.

Rusko doplňuje řady

Podle dnešní zprávy britského ministerstva obrany Rusko od poloviny října poslalo na frontu několik tisíc nově mobilizovaných rezervistů. V minulosti přitom někteří ruští činitelé upozorňovali, že někteří čerstvě mobilizovaní vojáci dorazili na Ukrajinu beze zbraní a prakticky bez výcviku.

Dostupné zdroje přitom naznačují, že mobilizovaným vojákům bývají vydávány pušky, která se poprvé objevily v roce 1959. Mnoho z nich je kvůli špatnému skladování v sotva použitelném stavu, a navíc potřebují jiné střelivo než další ruční zbraně ve výzbroji ruské armády. To může komplikovat už nyní těžce zkoušenou logistiku, dodalo britské ministerstvo obrany.

Video  Vláda slibuje: Plyn máme! Twitter bude nakonec Muska a Holubová s postcovidem  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa