Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Na Ukrajinu míří české tramvaje a autobusy. Vozy posílá Praha a Brno, přidají se další města

Autor: tsv - 
16. října 2022
20:59

Města Praha a Brno se rozhodla darovat starší tramvaje a autobusy některým ukrajinským obcím. Ruští okupanti během invaze zničili stovky dopravních prostředků včetně samotných dep. Česká republika Ukrajině prodává tramvaje již od sedmdesátých let, Ukrajincům jsou tak stroje dobře známé. „Všechny městské firmy budou pomáhat svým sesterským společnostem na Ukrajině,“ uvedl vedoucí odboru komunikace Dopravního podniku hlavního města Prahy Daniel Šabík.

Praha pošle dvacet tramvají východoukrajinskému Charkovu a dva autobusy západnímu městu Chmelnyckyj. Pomocnou ruku přiloží i Brno, které daruje Charkovu dvě tramvaje a šest autobusů. Stroje měly být Ukrajině původně prodány, zastupitelstva obou měst se ale nakonec rozhodla dopravní prostředky darovat v rámci humanitární pomoci.

Součástky ze zničených strojů

„V den napadení Ukrajiny Ruskem pražské zastupitelstvo rozhodlo, že Praha a všechny městské firmy budou pomáhat svým sesterským nebo bratrským společnostem, které jsou na Ukrajině,“ uvedl Šabík. K věci se vyjádřil i člen představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy Jan Šurovský.

„Jedná se o vozy, které opravdu tam znají i z těch sérií, i ty naše modifikace, čili neměl by to z mého pohledu být problém,“ konstatoval. „Je samozřejmě možné, že budou kolegům chybět nějaké díly, tak si budou muset vypomoci rozebráním asi těch tramvají, které už tam jsou a které už třeba utrpěly při bombardování charkovského depa.“

 V provozu od 70. let

„Občané Charkova a dalších ukrajinských měst znají tyto tramvaje velmi dobře. Skoro 70 procent ukrajinských tramvají bylo vyrobeno v České republice,“ informoval server Radio Free Europe. „Model Tatra T3 se v Charkově používá od roku 1977. A toto není jediný dar od České republiky.“

Na konci září zničili Rusové přes sto autobusů zaparkovaných v dněpropetrovském depu, stovky vozidel poničili i v dalších městech. V okupovaných obcích, které v průběhu války skončily pod ruskou nadvládou, mnohdy žádné dopravní prostředky nejezdí.

21:00
26. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:40
26. 3. 2023

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

19:53
26. 3. 2023

Prokurátoři v Charkově mají zvláštní sbírku: Zbytky víc než tisícovky raket a výbušnin. „Polovina toho, co na nás Rusové vypálili,“ říkají. Řady munice mají pomoci ukrajinskému úsilí dovést ruské velitele před soud.

Kompletní online

Video  Vojenský expert: Protiraketový deštník? Nezničí všechno, ale bezpečnost Čechů se zvýší.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa