Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Na Ukrajinu míří české tramvaje a autobusy. Vozy posílá Praha a Brno, přidají se další města

Autor: tsv - 
16. října 2022
20:59

Města Praha a Brno se rozhodla darovat starší tramvaje a autobusy některým ukrajinským obcím. Ruští okupanti během invaze zničili stovky dopravních prostředků včetně samotných dep. Česká republika Ukrajině prodává tramvaje již od sedmdesátých let, Ukrajincům jsou tak stroje dobře známé. „Všechny městské firmy budou pomáhat svým sesterským společnostem na Ukrajině,“ uvedl vedoucí odboru komunikace Dopravního podniku hlavního města Prahy Daniel Šabík.

Praha pošle dvacet tramvají východoukrajinskému Charkovu a dva autobusy západnímu městu Chmelnyckyj. Pomocnou ruku přiloží i Brno, které daruje Charkovu dvě tramvaje a šest autobusů. Stroje měly být Ukrajině původně prodány, zastupitelstva obou měst se ale nakonec rozhodla dopravní prostředky darovat v rámci humanitární pomoci.

Součástky ze zničených strojů

„V den napadení Ukrajiny Ruskem pražské zastupitelstvo rozhodlo, že Praha a všechny městské firmy budou pomáhat svým sesterským nebo bratrským společnostem, které jsou na Ukrajině,“ uvedl Šabík. K věci se vyjádřil i člen představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy Jan Šurovský.

„Jedná se o vozy, které opravdu tam znají i z těch sérií, i ty naše modifikace, čili neměl by to z mého pohledu být problém,“ konstatoval. „Je samozřejmě možné, že budou kolegům chybět nějaké díly, tak si budou muset vypomoci rozebráním asi těch tramvají, které už tam jsou a které už třeba utrpěly při bombardování charkovského depa.“

 V provozu od 70. let

„Občané Charkova a dalších ukrajinských měst znají tyto tramvaje velmi dobře. Skoro 70 procent ukrajinských tramvají bylo vyrobeno v České republice,“ informoval server Radio Free Europe. „Model Tatra T3 se v Charkově používá od roku 1977. A toto není jediný dar od České republiky.“

Na konci září zničili Rusové přes sto autobusů zaparkovaných v dněpropetrovském depu, stovky vozidel poničili i v dalších městech. V okupovaných obcích, které v průběhu války skončily pod ruskou nadvládou, mnohdy žádné dopravní prostředky nejezdí.

21:11
21. 7. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pondělí ráno, dobrou noc. 

20:24
21. 7. 2024

Ukrajinský výtvarník Oleh Smal dnes v pražské galerii 12 Art Cabinet osobně představil své aktuální karikatury reagující převážně na vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Jde o malou část z jeho tvorby. Smal během 25 let publikoval více než 15.000 děl. Prodejní výstava je zaměřena na jeho nejnovější tvorbu, která reflektuje válku a životní podmínky na Ukrajině. Část jeho prací zůstane v galerii jako součást prodejního portfolia, uvedl galerista Viktor Vilhelm.

Smal je v České republice poprvé, dorazil z Kyjeva. Uvedl, že výstava je důkazem, že život na Ukrajině pokračuje dál a varoval Evropu před rozpínavostí Ruska. Mezi osobnostmi, které kritizuje prostřednictvím svých karikatur, jsou ruský prezident Vladimir Putin, americký prezidentský kandidát Donald Trump, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová, ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov nebo bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. „Až skončí okupace části Ukrajiny a Krymu, všechny své politické karikatury spálím,“ prohlásil.

19:23
21. 7. 2024

Během ruské neúspěšné ofenzívy v Charkovské oblasti bylo zabito kolem 20 000 ruských vojáků, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj během rozhovoru pro BBC.

Kompletní online

Video  Vojenský expert: Protiraketový deštník? Nezničí všechno, ale bezpečnost Čechů se zvýší.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa