Šéf BIS: Pro Rusko jsme nepřítel. V Česku hrozí další podvratné akce Rusů, jako byly Vrbětice

Autor: ČTK - 
10. října 2022
16:19

Nebezpečí ruských podvratných operací v Česku trvá a český stát musí být připraven jim jasně čelit. Rusové jsou takové operace schopni uskutečnit a jasným příkladem je výbuch v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014. Na dnešní konferenci o ruském mocenském a vlivovém působení v Evropě to řekl ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Uvedl také, že po snížení počtu ruských diplomatů v Praze jsou možnosti zpravodajského působení Ruska proti Česku velmi omezené. Za jedno z největších rizik označil dezinformace, na čemž se shodl i s dalšími účastníky konference. O riziku ruských útoků na kritickou infrastrukturu hovořili i další účastníci, o Česku jako o cíli však přímo nehovořili.

„Rusko nás označilo jako svého nepřítele. A Rusko svého nepřítele, tedy nás, NATO a západní společenství chce zničit,“ prohlásil Koudelka. „A k tomu využije všechny prostředky, všechny možnosti, které má,“ zdůraznil. Dodal, že právě dezinformace jsou jedním z velmi silných prostředků, které Rusko používá. „A přeci na to ta zem musí reagovat,“ prohlásil. „Protože když to neuděláme teď, tak možná nebude koho chránit,“ dodal.

Tím, že se po odhalení příčin výbuchů ve Vrběticích podařilo zásadně snížit počet pracovníků ruské diplomatické mise v Praze, se zásadně snížil i počet ruských zpravodajců na českém území. Nyní je v Praze na ruském velvyslanectví šest diplomatů a kolem 20 administrativních pracovníků. Ruské zpravodajské působení z tradičních pozic je velmi omezené, poznamenal šéf BIS. Dodal, že Rusové jsou nyní nuceni používat jiné způsoby. Varoval před snahou počet ruských diplomatů opět zvýšit. Je si jist, že tyto snahy přijdou a budou zakrývány různými důvody.

Koudelka se přimlouval i za to, aby součástí české reakce na válku na Ukrajině nebyla jen vojenská a diplomatická podpora, ale i pomoc ruským organizacím hájícím lidská práva a svobody. „To považuji za velice důležité,“ řekl.

Ruské možnosti poškodit českou stanu jsou značné a nelze je v krátkém horizontu zcela eliminovat. Lze se ale vyvarovat vytváření nových zranitelností. Rusko problémy ve společnosti nejen vytváří, ale snaží se zesilovat ty existující. Týká se to hlavně dopadu cen energií, pohonných hmot a s tím souvisejícího zdražování spotřebního zboží a rostoucí inflace, uvedl Koudelka.

Video  Ruský útok v Kyjevě  - Reuters
Video se připravuje ...

Řekl, že Rusko se snaží vyděsit obyvatele západních demokracií ve třech oblastech. První z nich je tvrzení, že bez Ruska nebude dostatek energie na zimu, a proto je nezbytné se s Ruskem dohodnout. Druhým je tvrzení, že protiruské sankce v konečném důsledku poškozují víc Evropany, a proto nemají smysl. Třetím tvrzením je, že západní země upřednostňují pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům před pomocí vlastním lidem.

„Jedním z největších rizik z hlediska aktivit Ruské federace je snaha narušit jednotný postup členských států proti Rusku,“ řekl šéf kontrarozvědky. Jedním z nástrojů může být podle něj navazování dvoustranné spolupráce, které může mít podobu například dodávek surovin za snížené ceny.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík poukázal na to, že dezinformace nejsou nikde definovány, na rozdíl například od šíření teroristického obsahu, který definuje nový evropský předpis. Vyslovil obavu z toho, že na boj s dezinformacemi nebudou současné demokratické nástroje stačit. Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun poznamenal, že pro zpravodajskou komunitu bude výhodné, pokud ohledně dezinformací bude existovat jasná právní úprava.

20:51
24. 8. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od pondělního rána.

21:49
24. 8. 2025

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vzdal emotivní hold vojákům, kteří zahynuli při boji za Rusko ve válce proti Ukrajině, a v ojedinělém přiznání vojenských ztrát uvedl, že „mu to láme srdce“. KLDR poslala do Ruska tisíce často velmi nezkušených vojáků, nasazeni byli převážně v Kurské oblasti. Celý článek čtěte ZDE. 

21:44
24. 8. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer vyjádřil vděčnost českému prezidentovi Petru Pavlovi za jeho blahopřání k dnešnímu ukrajinskému Dni nezávislosti a za podporu Ukrajiny. Vyjádřil se tak na síti X, kde sdílel dopis od českého protějšku. Česká hlava státu v něm píše, že dnešek je připomínkou odvahy a odhodlání Ukrajinců hájit svou svobodu, suverenitu a evropskou budoucnost. Zelenskyj zveřejnil na sociální síti řadu podobných blahopřání od světových představitelů, kterým děkoval.

"Ukrajina si vysoce váží strategického partnerství a silného přátelství s Českou republikou," uvedl Zelenskyj v reakci na blahopřání z Pražského hradu.

"Je mi ctí, že naše země, vlády a občané jsou si nyní tak blízké, což bylo letos stvrzeno i naším společným prohlášením o strategickém partnerství mezi Ukrajinou a Českou republikou," napsal Pavel v dopise. Dodal, že Česko stojí pevně po boku Ukrajiny v jejím spravedlivém boji za nezávislost, územní celistvost a demokratické hodnoty.

Zobrazit celý online

Před dalšími překvapeními ze strany Ruska varoval i zvláštní vyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. „My si nechceme připustit, že je to pro Rusko existenciální válka,“ řekl. „Od 16. září, kdy Německo převzalo do nucené správy majetky Rosněfti, je vůči Evropě ze strany Ruska možné cokoli. Čím dříve si to připustíme, tím lépe,“ uvedl ve své prezentaci. Poukazoval například na to, že nedávné výbuchy, které poškodily plynovody Nord Stream I a II, nepoškodily všechno potrubí. Vyslovil spekulaci, zda Rusko nebude chtít třeba na jaře nepoškozenou větví plynovodu Evropě plyn nabídnout. Podotkl ale, že nenaznačuje, kdo za výbuchem stojí.

Také nový ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Vladimír Posolda uvedl, že lze očekávat útoky na kritickou infrastrukturu, i když nehovořil výslovně o Česku. Připomněl poslední případ sabotáže v Německu, kde pachatel poškodil kabely u systému pro řízení vlaků. Ten, kdo to provedl, musel podle něj mít dobré informace o tom, jak je systém nastaven. „Dneska už můžeme říct, že podobné útoky patří do standardního arzenálu, který Rusové používají vůči západním zemím i vůči komukoli, kdo se jim znelíbí,“ uvedl šéf civilní rozvědky.

Video se připravuje ...
Další videa