Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

K poničenému Nord Streamu vyslali Švédové ponorku. Ohledat místa výbuchů a možné příčiny

Autor: ČTK - 
3. října 2022
17:44

Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 ponorku. Ta má posbírat více informací o incidentu, který seismologové označují za výbuchy, jež narušily potrubí a zapříčinily únik plynu, napsala agentura Reuters.

„Za misi zodpovídá pobřežní stráž, my je ale podporujeme jednotkami. Jediná, kterou budeme jmenovat, je HMS Belos, což je záchranné podmořské plavidlo,“ řekl Reuters mluvčí švédského námořnictva Jammie Adamsson.

Evropské státy incident vyšetřují jako sabotáž se zatím neznámým pachatelem. Rusko, jehož státní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. USA jakékoliv zapojení do incidentu odmítly.

K debatě o bezpečnosti podmořské infrastruktury se dnes setkají zástupci deseti severských států v čele s Británií, které dlouhodobě spolupracují v rámci NATO, oznámil britský ministr obrany Ben Wallace.

Wallace v neděli řekl, že Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří.

Kromě Británie se na tento typ obrany po incidentu s Nord Streamem více zaměřila i Itálie, která posílila dohled nad svojí podmořskou infrastrukturou. Norsko zase vyslalo vojáky ke střežení své plynárenské a ropné infrastruktury na pobřeží.

Video  Analytik o Nord Streamu: Vše ukazuje na sabotáž! K podobným útokům dřív nedocházelo  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Bezpečnost kritické infrastruktury bude i mimo jiného tématem pražského neformálního summitu Evropské unie 7. října, kde unijní lídři údajnou sabotáž na Nord Stream velmi pravděpodobně odsoudí.

Jsme odhodlaní zabezpečit naši kritickou infrastrukturu,“ napsal na svůj twitter předseda Evropské rady Charles Michel.

23:25
21. 9. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

22:43
21. 9. 2023

Rusko od počátku října zavede nové vývozní clo vázané na vývoj směnného kurzu rublu vůči dolaru. Oznámila to dnes ruská vláda. Opatření potrvá do konce příštího roku. Státní rozpočet by mohl z dodatečné daně na vývoz hnojiv, některých kovů a dalších komodit získat ročně navíc 600 miliard rublů (143 miliard Kč), napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroje.

21:59
21. 9. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svou ženou Olenou dorazil do Bílého domu, kde jej přivítal prezident Joe Biden s první dámou Jill.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud