Šéf CIA: Putin podcenil Ukrajince a zmýlil se. Ruská armáda ukázala slabost, invaze je neúspěšná
Ředitel CIA William J. Burns prohlásil, že invazi Vladimira Putina na Ukrajinu již lze považovat za neúspěšnou. Ukrajinské jednotky podle informací amerických zpravodajců pokračují v protiofenzívě proti ruským okupačním silám na severovýchodě země.
Když se Putin v únoru finálně rozhodl k invazi, podcenil podle šéfa CIA Williama Burnse zejména ukrajinské odhodlání. Nyní údajně dělá stejnou chybu, pokud jde o mezinárodní podporu.
„Sází teď na to, že bude tvrdší než Ukrajinci, Evropané, Američané. Domnívám se, a moji kolegové v CIA s tím souhlasí, že Putin se v této sázce mýlí stejně, jako se hluboce mýlil ve svých předpokladech ohledně ukrajinské vůle k odporu,“ uvedl Burns pro deník New York Times.
Rusko ukázalo slabost armády, Ukrajinci slaví úspěch u Charkova
Burns míní, že mimo skutečnost, že celému světu Putin ukázal slabost ruské armády, potopil Ruskou ekonomiku a negativně poznamenal na několik generací životy svých spoluobčanů. Ukrajinské síly zatím dosáhly významného pokroku ve svém prvním velkém protiútoku od začátku jara a vytlačily ruské jednotky z řady obcí v Charkovské oblasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém čtvrtečním videoposelství uvedl, že ukrajinské síly od začátku září dobyly zpět více než 1 000 km² okupovaného území. „Naši hrdinové již osvobodili desítky osad. Dnešní postup není o nic horší,“ informoval o postupu ukrajinské armády Zelenskyj.
Ukrajinské úřady zavedly podél celé frontové linie takzvaný režim ticha. Jedním z nejdůležitějších bodů opatření je přerušení cest novinářů na bojiště. Zákaz je odůvodněn zejména nutností zachování momentu překvapení při následujících vojenských výpadech. Zdá se, že nový postup každopádně nese ovoce. Namísto dlouho očekávaného protiútoku v jižní části Chersonské oblasti se hlavní pozornost soustředila na severovýchodní Charkov, což vedlo k opětovnému dobytí Balaklije, města s 27 000 obyvateli.
V pátek Ruskem dosazený okupační úředník v okupované části Charkovské oblasti přiznal, že ruské jednotky jsou na ústupu. „Už samotný fakt prolomení naší obrany je pro ukrajinské ozbrojené síly podstatným vítězstvím,“ řekl Vitalij Gančev v přenosu státní televizi.
Ministr obrany USA: Situace vypadá povzbudivě
Dalším významným ukrajinským cílem bude pravděpodobně město Kupjansk, které je od prvních dnů války pod ruskou nadvládou. Ve čtvrtek ruské okupační úřady uvedly, že plánují z oblasti evakuovat ženy a děti. Odvolávají se na stupňující se dělostřelecké údery na město.
Lloyd Austin, americký ministr obrany, v pátek uvedl, že Washington je ukrajinskou protiofenzívou ohromen. „Zaznamenali jsme ohromný úspěch ukrajinských sil v Chersonu. Očekáváme, že výrazněji se bude Ukrajincům dařit i v Charkově, což je velmi, velmi povzbudivé,“ zmínil Austin během tiskové konference v Praze.
Americký Institut pro studium války uvedl, že ukrajinské síly by mohly město znovu dobýt v následujících třech dnech. Pokud by se to skutečně povedlo, mělo by následně dojít k přerušení komunikačních spojení mezi Ruskem okupovanými oblastmi, což by mělo za výsledek výrazné ztížení bojové připravenosti ruských jednotek, míní institut.
Chybí koridory pro evakuaci civilistů
Četná videa sdílená ukrajinskými vojáky v posledních dnech ukazují, jak vstupují do Balaklije a dalších čerstvě dobytých osad, kde je místní obyvatelé emotivně vítají. Ukrajinské úřady však čeká nelehký úkol rozhodnout, jak naloží s osobami podezřelými z kolaborace s Rusy. Někteří z příslušníků ruské armády kritizovali vedení za skutečnost, že obyvatele Balaklije dostatečně nevarovalo ohledně plánovaného stažení, a vystavilo tak své místní komplice hněvu ukrajinských úřadů.
Iryna Vereščuková, ukrajinská ministryně pro dočasně okupovaná území, v pátek oznámila, že Kyjev vytvoří agenturu pro deokupovaná území, která bude koordinovat různé složky státu a vlády v regionech. „Deokupace a následná reintegrace bude probíhat co nejefektivněji a nejrychleji,“ uvedla pro ukrajinskou televizi Vereščuková.
V posledních dnech se podle ní výrazně zvýšil počet telefonátů na vládní horkou linku určenou lidem z okupovaných území, kteří z Ruskem zabraných oblastí plánují prchnout. V současné době však nejsou s Ruskem dohodnuty žádné oficiální humanitární koridory. „Žádali jsme Rusy, aby otevřeli humanitární koridory, dostalo se nám však pouze zamítavých reakcí. Žádáme proto MAAE, OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby přiměly Rusko otevřít bezpečné humanitární koridory,“ uvedla Vereščuková.
V současné době existují podél frontové linie pouze asi tři přechody, které zdaleka nejsou dostačující pro miliony civilistů žijících v okupovaných oblastech. Prchající civilisté čekají celé dny ve frontách, visí nad nimi přitom stále hrozba častého ostřelování.