Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Ukrajina se dočká další vojenské pomoci: Zbraně a technika dorazí ze Slovenska, Německa i USA

Aktualizováno -
23. srpna 2022
19:35
Autor: ČTK, tim - 
23. srpna 2022
17:01

Slovensko předá Ukrajině 30 starších bojových vozidel pěchoty (BVP), za to dostane z Německa 15 tanků Leopard. Po schůzce se státním tajemníkem německého ministerstva obrany Benediktem Zimmerem to dnes novinářům řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zimmer zmíněnou dohodu potvrdil a německá ministryně obrany Christine Lambrechtová ji označila jako jednu z cest, jak podpořit obranu Ukrajiny. Podle dostupných informací také Česká republika dostane z Německa tanky Leopard výměnou za dodávky své zbrojní techniky válkou zasažené Ukrajině. Německo poskytne Ukrajině zbraně za dalších 500 mil. eur, uvedl zdroj Reuters. Dodávka zahrnuje systémy protivzdušné obrany IRIS-T či 20 raketometů. USA plánují další vojenskou pomoc Ukrajině za tři miliardy dolarů.

Zmíněná bojová vozidla slovenská armáda podle Nadě v současnosti nevyužívá, ale má je uskladněné v záloze pro mobilizační potřeby. Slovensko letos rozhodlo o nákupu nových kolových obrněnců Patria AMVXP a nových pásových obrněnců CV90.

Německé tanky Leopard 2A4 Slovensko podle Nadě dostane, až budou plně funkční a absolvují generální opravy. První stroj by si měla Bratislava převzít ještě letos. Součástí dodávek bude také munice, náhradní díly a výcvik. „Je to barter bez doplatku. Nebudeme se muset zavázat k modernizaci,“ řekl Naď.

„Velmi mě těší, že dnešní německo-slovenská dohoda o řetězové výměně pokročila. Tento postup se spolu s našimi přímými dodávkami zbraní osvědčil a je nezbytný pro ukrajinský boj o přežití,“ řekla německá ministryně Christine Lambrechtová, kterou v Bratislavě zastupoval Zimmer. Dodala, že Německo dodávkami Leopardů drží slovo.

Slovenská armáda má v současnosti 30 tanků T-72 ze sovětské éry. Z vyjádření ministra Nadě vyplynulo, že Slovensko se jich vzdát zatím nehodlá, do budoucna podle něj ale očekává snahu o jejich náhradu za techniku, která bude kompatibilní s vybavením spojenců. Slovenské ministerstvo obrany letos uvedlo, že země nepředá své tanky T-72 Ukrajině, pokud mu spojenci jako náhradu nedodají stejný počet jiných tanků.

Česko, které poslalo podle dřívějších informací Ukrajině kromě jiného tanky T-72 a další těžkou bojovou techniku, dostane z Německa darem 15 tanků Leopard 2A4. Dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ chce Česká republika koupit.

Slovensko od únorového začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu poskytlo Kyjevu různý vojenský materiál. Dodávky zahrnovaly například munici, raketový systém S-300 a pět vrtulníků. Obě země zároveň uzavřely komerční kontrakt, na jehož základě Ukrajina koupila od Slovenska osm samohybných houfnic Zuzana 2. Podle Nadě se Slovensko s ohledem na počet obyvatel a výkon své ekonomiky řadí k zemím, které Ukrajině pomáhají nejvíce.

Další pomoc USA

Spojené státy plánují poskytnout Ukrajině další vybavení, výcvik a zbraně pro armádu. V dlouhodobém horizontu Kyjevu slíbí pomoc za tři miliardy dolarů (74 miliard korun), uvedly agentury AP a Reuters s odvoláním na nejmenované vládní činitele. Oficiálně chtějí USA o novém balíku pomoci informovat ve středu, kdy uplyne půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Podle Reuters jde o dosud největší závazek Spojených států, které zatím na Ukrajinu poslaly pomoc za zhruba 10,6 miliardy dolarů (260 miliard korun). Naposledy koncem minulého týdne nařídil americký prezident Joe Biden ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů (19 miliard Kč) ve formě dalších zbraní, munice a vybavení pro ukrajinskou armádu. Nový balík pomoci se bude od dosavadních závazků lišit v tom, že půjde o dlouhodobý příslib a nikoli o okamžitou dodávku, uvedla agentura AP.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

13:42
Dnes

Ruský dobrovolnický sbor posílá pozdravy z Bělgorodské oblasti.

13:11
Dnes

Ukrajina chce na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat „jasné“ rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod summitu lídrů Evropského politického společenství (EPC). Jednání, které se koná v Moldavsku, zahájila prezidentka Maia Sanduová, a poté hned předala slovo právě Zelenskému.

12:37
Dnes

Ruští vojáci zabránili ukrajinským silám proniknout do Belgorodské oblasti a odrazili tři útoky, tvrdí ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa