Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Lena (37) přežila masakr v Buči. „Nechtěla jsem odcházet.“ Prchla až krátce před porodem

Autor: DVL - 
20. srpna 2022
05:00

Ukrajinská matka, která uprchla z území zmítaného válkou ve 36. týdnu těhotenství, porodila holčičku ve Velké Británii, píše britský deník Daily Mirror. Lena Kulakovska (37) se rozhodla uprchnout z válkou zmítané Buče v Kyjevské oblasti, která byla doposud jejím domovem a také domovem její rodiny. Rozhodla se odejít poté, co se v její domovině odehrál děsivý masakr, který způsobili ruští vojáci. 

Město bylo v dubnu dějištěm masakru v Buči, při kterém bylo zavražděno přes 1000 Ukrajinců, včetně desítek civilistů.

Domov Leny byl v důsledku ostřelování velmi zničený. Lena a její manžel Sergii (39) se proto odhodlali k útěku, nicméně Sergiiovi nebylo dovoleno překročit hranice, a tak se Lena musela rozhodnout, jestli uprchne sama s jejich dvěma dětmi Kyrylem (7) a Arinou (5), nebo zůstane s manželem na válkou zmítaném území. Lena se rozhodla pro útěk. V pokročilém stádiu těhotenství musela cestovat tisíce mil i se svými malými dětmi, zatímco její manžel kvůli svému věku nemohl opustit Ukrajinu v případě, že by musel narukovat.

Po dlouhé cestě našla Lena konečně útočiště ve Velké Británii. Se svojí rodinou se usadili v Plymouthu, kde 5. července v jedné z nemocnic Lena porodila své třetí dítě – holčičku Nicole. Nicole má narozeniny ve stejný den jako její starší sestra Arina.

Lena řekla, že původně chtěla zůstat na Ukrajině v naději, že konflikt skončí, aby mohla být se svým manželem Sergiim, který pracuje jako vedoucí v továrně. „Nechtěla jsem nikam odcházet – zůstala jsem na Ukrajině do července. Doufala jsem, že válka skončí,“ řekla Lena deníku The Sun. „Jenomže jsem nechtěla, aby se má dcera narodila v suterénu, tak jsem se rozhodla odejít,“ dodala.

Lena se s dětmi nejdříve dostala do německého města Dortmund, odkud rodinu přepravili do Anglie Matt a Beth Collierovi z náboženské organizace v Exeteru. Rodina v současné době pobývá s arciděkanem Plymouthu Nickem Shuttem a jeho manželkou Corinne v jejich domě ve Walkhamptonu.

Lena dodává: „Je jiné mít dítě ve Velké Británii – medicína je jiná. Corinne mi pomohla dostat se do nemocnice a jednou za mnou přišla porodní asistentka.“

„Teď už v Ukrajině nemáme dům. Rusové nás bombardovali jen pro zábavu. Můj manžel pracuje, což je velmi příjemné, protože práce jsou jako loterie – peněz není moc,“ řekla přeživší masakru v Buči.

18:26
Dnes

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

18:06
Dnes

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v televizi náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. Ukrajinské jednotky nyní vedou souběžně dvě ofenzívy, na jihu a na východě země. Kriminalisté a vyšetřovatelé v nich zatím podle náměstka zdokumentovali 105 válečných zločinů a tato práce pokračuje.

17:31
Dnes

Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Upozornil na to dnes server Aktuálně.cz. Dugin ministryni obviňuje z podpory a propagace terorismu kvůli výrokům Černochové o smrti své dcery Darji Duginové při srpnovém atentátu. Oznámení podal Dugin prostřednictvím advokáta, bývalého senátora ČSSD Jiřího Vyvadila, který to oznámil ve své facebookové skupině Přátelé Ruska v ČR. Černochová uvedla na twitteru, že ji trestní oznámení nechává klidnou a označila ho za „nesmyslné“.

Zobrazit celý online

Video  Výbuchy na Krymu: Nejde o omyl ruského mužika, i Ukrajinci operují v týlu nepřítele, říká expert  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa