Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Lena (37) přežila masakr v Buči. „Nechtěla jsem odcházet.“ Prchla až krátce před porodem

Autor: DVL - 
20. srpna 2022
05:00

Ukrajinská matka, která uprchla z území zmítaného válkou ve 36. týdnu těhotenství, porodila holčičku ve Velké Británii, píše britský deník Daily Mirror. Lena Kulakovska (37) se rozhodla uprchnout z válkou zmítané Buče v Kyjevské oblasti, která byla doposud jejím domovem a také domovem její rodiny. Rozhodla se odejít poté, co se v její domovině odehrál děsivý masakr, který způsobili ruští vojáci. 

Město bylo v dubnu dějištěm masakru v Buči, při kterém bylo zavražděno přes 1000 Ukrajinců, včetně desítek civilistů.

Domov Leny byl v důsledku ostřelování velmi zničený. Lena a její manžel Sergii (39) se proto odhodlali k útěku, nicméně Sergiiovi nebylo dovoleno překročit hranice, a tak se Lena musela rozhodnout, jestli uprchne sama s jejich dvěma dětmi Kyrylem (7) a Arinou (5), nebo zůstane s manželem na válkou zmítaném území. Lena se rozhodla pro útěk. V pokročilém stádiu těhotenství musela cestovat tisíce mil i se svými malými dětmi, zatímco její manžel kvůli svému věku nemohl opustit Ukrajinu v případě, že by musel narukovat.

Po dlouhé cestě našla Lena konečně útočiště ve Velké Británii. Se svojí rodinou se usadili v Plymouthu, kde 5. července v jedné z nemocnic Lena porodila své třetí dítě – holčičku Nicole. Nicole má narozeniny ve stejný den jako její starší sestra Arina.

Lena řekla, že původně chtěla zůstat na Ukrajině v naději, že konflikt skončí, aby mohla být se svým manželem Sergiim, který pracuje jako vedoucí v továrně. „Nechtěla jsem nikam odcházet – zůstala jsem na Ukrajině do července. Doufala jsem, že válka skončí,“ řekla Lena deníku The Sun. „Jenomže jsem nechtěla, aby se má dcera narodila v suterénu, tak jsem se rozhodla odejít,“ dodala.

Lena se s dětmi nejdříve dostala do německého města Dortmund, odkud rodinu přepravili do Anglie Matt a Beth Collierovi z náboženské organizace v Exeteru. Rodina v současné době pobývá s arciděkanem Plymouthu Nickem Shuttem a jeho manželkou Corinne v jejich domě ve Walkhamptonu.

Lena dodává: „Je jiné mít dítě ve Velké Británii – medicína je jiná. Corinne mi pomohla dostat se do nemocnice a jednou za mnou přišla porodní asistentka.“

„Teď už v Ukrajině nemáme dům. Rusové nás bombardovali jen pro zábavu. Můj manžel pracuje, což je velmi příjemné, protože práce jsou jako loterie – peněz není moc,“ řekla přeživší masakru v Buči.

23:47
2. 10. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme vám dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra. 

22:45
2. 10. 2023

24letá dcera Ramzana Kadyrovova Ajšat Kadyrovová se stane vicepremiérkou Čečenska. Dříve zastávala funkci ministryně kultury. 

22:09
2. 10. 2023

Ministři všech 27 zemí EU uctili památku ukrajinských obránců u kyjevské Stěny paměti.

Zobrazit celý online

Video  Výbuchy na Krymu: Nejde o omyl ruského mužika, i Ukrajinci operují v týlu nepřítele, říká expert  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud