Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Další loď ruského oligarchy zabavena: Phi za miliardu má na palubě bazén a vinný sklep

Autor: VaB - 
1. dubna 2022
05:00

Britské úřady poprvé zabavily jachtu ruského oligarchy v jejich vodách. Jde o loď Phi, jméno majitele ale nebylo zveřejněno, a to zřejmě schválně. Tento případ je prý jasným a ostrým varováním kamarádům Putina a jeho kumpánům. Modrá jachta uvnitř ukrývá vinný sklep, bazén či podkrovní apartmán.

Superjachta Phi byla zabavena příslušníky Národní kriminální agentury v úterý ráno v přístavu Canary Wharf na východě Londýna. Na celé akci se podílela například zpravodajská služba nebo pohraniční úřad. Těm se nakonec podařilo identifikovat i samotného majitele lodi.

Jméno ale nezveřejnili. „Tyto informace byly předány ministrovi dopravy Grantu Shappsovi, který dnes (v úterý) nařídil vůbec první zadržení superjachty ve vodách Spojeného království,“ uvádí agentura na svých stránkách. Loď Phi patří ruskému obchodníkovi, který má blízko i k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. 

Třetí největší jachtu postavila společnost Royal Huisman, mimo jiné se má na jachtě nacházet „nekonečný vinný sklep“ nebo bazén a podkrovní apartmán. Měří necelých 60 metrů. 

„Dnešní aktivita ukazuje, jak rychle dokáže Národní kriminální agentura pracovat,“ popsal důstojník z Andy Devine, který zároveň pochválil rychlé vytvoření bojové buňky. Z výsledků má radost. V podobném duchu se vyjádřil i ministr. „Dnes jsme zadrželi superjachtu za 38 milionů liber a proměnili jsme ikonu ruské moci a bohatství v jasné a ostré varování pro Putina a jeho kumpány,“ uvedl Schaps.

Dodal, že budou pokračovat a podnikat co nejsilnější kroky proti těm, kteří chtějí těžit z ruské invaze na Ukrajinu a spojení s Putinem. Loď byla postavena v Nizozemsku a první plavbu absolvovala v loňském roce.

18:53
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj přivítal další vojenskou a ekonomickou pomoc pro Ukrajinu od USA, kterou podpisem příslušného zákona stvrdil Biden.

18:15
Dnes

Soud v Kirovu na severu evropského Ruska poslal na 22 let za mříže bývalého žoldnéře z Wagnerovy skupiny za to, že znásilnil a mimořádně krutě zavraždil pětaosmdesátiletou ženu, uvedl dnes na svém ruskojazyčném webu server BBC News. Trest si osmadvacetiletý Ivan Rossomachin odpyká v nápravném zařízení s nejpřísnějším režimem. Tato kauza se stala jedním z prvních známých případů „recidivy“, kdy se zločinu znovu dopustil někdejší trestanec omilostněný prezidentem Vladimirem Putinem po zverbování do války proti Ukrajině, dodal server.

Na konci března se v místní televizi objevila reportáž o tom, že bývalý žoldnéř, který se vrátil z války, nahání hrůzu celé vesnici Novyj Burej. „Vaňka jde, v jedné ruce má pivo, v druhé vidle, sekyru, nůž. Jde a řve: ‚Všechny zabiju, podříznu celou rodinu!‘ Po nocích nespíme,“ sdělila televizi jedna z vesničanek. Šéf místního podniku se obrátil na policii, protože lidé se báli jít do práce. Policejní náčelník slíbil, že policejní hlídka bude nepřetržitě střežit ves, ale několik dní po zveřejnění reportáže Rossomachina zadrželi pro podezření z vraždy důchodkyně.

Osmadvacetiletý Rossomachin podle vyšetřovatelů loni v březnu, kdy se vrátil z války do rodné vsi, v opilosti vešel do domu důchodkyně, která vzhledem k vysokému věku byla naprosto bezmocná a nebyla schopna klást odpor.

17:55
Dnes
!

Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. Souběžně uzákonil další výdaje ve výši přes 30 miliard dolarů na podporu Izraele, asijských partnerů či na humanitární pomoc ve světě a potvrdil přijetí opatření, které by teoreticky mohlo příští rok vést k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech.

V projevu po podpisu zákona Biden prohlásil, že tento krok posiluje bezpečnost USA, ale i celého světa. „Teď musíme jednat rychle,“ řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, které byly kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované. Podle agentury AFP uvedl, že Američané začnou posílat vojenské vybavení na Ukrajinu v nejbližších hodinách.

Zobrazit celý online

Video  Mírové jednání v Turecku, chtěli Abramoviče otrávit? A Mynářovi shořel podnik  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa