Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Menstruační pomůcky zdarma: Ambasadorem se stal ve Skotsku muž. Směšné, rýpla si i Navrátilová

Autor: ČTK - 
17. srpna 2022
21:57

Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům byl pověřen muž, uvedla dnes agentura AFP. Ve Skotsku začal v pondělí platit zákon, díky kterému jsou v této části Spojeného království menstruační pomůcky zdarma. Například česká rodačka a bývalá nejlepší tenistka světa Martina Navrátilová odsoudila skutečnost, že ambasadorem tohoto opatření je muž, jako směšnou. Podle kritiků by tuto práci měla zastávat žena.

Menstruační pomůcky budou muset poskytovat úřady, školy a univerzity. S vyhledáním nejbližšího distribučního místa má pomoci aplikace po chytré telefony PickMyPeriod. Cílem opatření je boj proti takzvané menstruační chudobě, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické potřeby. Podle skotských úřadů jde o první takový zákon na světě.

Ve městě Dundee na severu Skotska byl jeho prosazováním pověřen muž, který byl na dva roky jmenován prvním „úředníkem pro důstojnou menstruaci“.

Bývalý trenér Jason Grant má za úkol propagovat nové opatření na školách a univerzitách a zajistit jeho řádné financování. Má také podporovat diskuze o menstruaci a menopauze.

Podle BBC nábor financovala skotská vláda, ale muže vybrala nezávisle na ní skupina zástupců místních vysokých škol a městských rad. Členové tohoto týmu své rozhodnutí hájí, Grant byl podle nich nejlepším kandidátem.

Navrátilová: Úplně směšné

Je to úplně směšné, napsala Martina Navrátilová na twitteru. „Snažily jsme se někdy mužům vysvětlit, jak se mají holit nebo jak pečovat o prostatu? To je absurdní,“ dodala v dalším příspěvku.

„Nechápu, jak si někdo mohl myslet, že je dobrý nápad jmenovat chlapa,“ uvedla publicistka a aktivistka za práva žen Susan Dalgetyová.

Grant: Menstruace je problémem pro všechny

Podle Granta mu skutečnost, že je muž, pomůže „prolomit bariéry, snížit stigma a podpořit otevřenou diskuzi. Ačkoli se to přímo týká žen, menstruace je problémem pro všechny,“ napsal po svém jmenování na twitteru podle AFP.

Ian Blackford ze Skotské národní strany (SNP) řekl, že žena by byla pro tuto roli vhodnější. „Myslím, že je důležité, abychom tuto politiku správně nastavili, myslím, že je důležité, abychom ji realizovali, a z principu bych si myslel, že by bylo mnohem lepší, kdyby na těchto postech byly ženy,“ uvedl poslanec.

Video  Nejsi v tom sama: Lucie Vonchitzki - Muži by se měli naučit říkat menstruace a přestat se bát ženské síly.  - Videohub
Video se připravuje ...

bizon_pepa ( 18. srpna 2022 00:57 )

Pani Navrátilová je mimo. Proč by. Louky měly řešit jenom ženy. Na ic se akce povedla a sníží vypadaj skutečně jako komici.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa