Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Zakladatel Pink Floyd hájí ruské okupanty, Bidena má za zločince. Ministryně: „Neberte drogy, šibne vám“

Autor: ČTK, simao - 
9. srpna 2022
10:13

Tohle americké interview vzbudilo pořádnou dávku rozjitřených emocí. Rozporuplné, mnohdy zklamané reakce se přitom ozývají i z české kotliny. Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině oleje do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení také ze strany Kyjeva, naopak pochvalné reakce Moskvy.

V rozhovoru se americký moderátor Michael Smerconish někdejšího frontmana Pink Floydů Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec.

Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. „Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila,“ prohlásil Waters.

Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. „Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím,“ řekl.

Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry. „Tchaj-wan je součástí Číny. To je mezinárodním společenstvím všeobecně přijímáno,“ připomněl Waters.

Medveděv: Ať žijí Pink Floyd

Rozhovor potěšil mimo jiné ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. „Na Západě jsou ještě rozumní lidé, ať žijí Pink Floyd,“ napsal podle agentury DPA na sociální síti Vkontakte. Svůj příspěvek doprovodil Watersovou písní Wish You Were Here (Kéž bys tu byl).

Zbloudilý člověk

Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Oleksandr Ščerba naopak označil britského hudebníka za „nemilosrdného, bezcitného a zbloudilého člověka“.

„Waters nejdřív tvrdil, že žádná válka nebude, protože na to je (ruský prezident Vladimir) Putin příliš chytrý. Teď válka je - a vy tvrdíte, že má dobrý důvod,“ uvedl Ščerba na twitteru a Waterse vyzval, aby se do Ruska přestěhoval.

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Černochová: Neberte drogy

Komentáře k Watersovu vystoupení zaplavily i český twitter. A přišly i z řad Fialova vládního kabinetu.

„This is not how I am. I have become comfortably numb... Ne, tohle není ,pohodlná otupělost′, ale vrcholná manická psychedelická tupost. A moc smutný konec jednoho dobrého muzikanta. Neberte drogy, nebo vám šibne, jako šiblo jemu,“ vzkázala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Tak teď se může Roger Waters chytnout za ruku s Gerardem Depardieu a můžou zahrát a zatančit Putinovi. Waters zabrnká na basu, Gerard zatančí obkročák a Amnesty International k tomu napíše zprávu o svobodném ruském umění," rýpl si poslanec a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Ještě tvrdší slova našel Jakub Szántó z ČT. „Těžko najít správná slova pro bolševickou flundru s kytarou na zádech, která z luxusního bytu v NYC káže 24 milionům Tchajwanců, kam patří. Jak jde o Západ, je to bouřlivák. Jak štěkne Východ, lehne na záda jak fenka,“ uvedl na twitteru v době, kdy Čína podnikla bezprecedentní vojenské cvičení nedaleko Tchaj-wanu a šéf tchajwanské diplomacie mluví o přípravách Číňanů na invazi.

17:30
Dnes

V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která postihla vojáky i civilisty, napsala dnes agentura AP na základě svého zkoumání. Agentura v nedávno osvobozeném městě lokalizovala deset míst, kde se mučení odehrávalo.

Novináři AP mluvili s 15 lidmi, kteří popsali mučení ruskými vojáky v Charkovské oblasti, kde Izjum leží, a také se dvěma rodinami, jejichž příbuzní padli do ruských rukou a už se nevrátili. Agentura zjistila, že ruští vojáci unášeli především muže s vazbami na ukrajinské síly, v bezpečí před nimi ale nebyl žádný dospělý.

„Mlátili mě holemi, rukama a kopali do mě. Típali o mě cigarety. Střelili mě do nohou,“ popsal 38letý voják Mykola Mosjakyn. Rusové ho podle jeho vyprávění zajali u něho na chalupě. Trápili ho také tak, že ho hodili do jámy se stojatou vodou, spoutali mu ruce a pověsili za pouta. Po třech dnech ho vysadili u nemocnice a řekli mu:„Povězte, že jste měl nehodu.“

17:07
Dnes

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla dnes agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

16:05
Dnes

Ukrajinci na Doněcku dobyli Torskoje.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa