
Rusové verbují už všude: Na Ukrajinu míří i batalion „důchodců“

Během války na Ukrajině zemřelo odhadem až 40 tisíc ruských vojáků. Prořídlé řady na frontě se snaží Rusové zaplnit náborem mužů na celém svém území. Za službu přitom slibují velké peníze, které jsou až desetinásobkem průměrné mzdy. Dostat se mezi vojáky není příliš těžké, stačí mít věk pod 60 let - někde do 49 let. Důkazem je i prapor Tigr, kde i podle snímků z výcviku najdeme primárně muže staršího věku.
Ruský dobrovolnický prapor „Tigr“ tichomořské flotily právě prochází výcvikem. Brzy se tito vojáci po 30denním drilu ocitnou na bojišti a jedná se o pořádně „vyspělé“ vojáky. Nejmladší členové praporu se chlubí věkem nad 40 let. Média již s posměchem prapor označují za válečný domov důchodců. Rekruti jsou totiž povětšinou muži starší 50 až 60 let.
Nicméně se jedná o vojáky, kteří v minulosti sloužili v tichomořské flotile na Dálném východě. A ačkoliv podle polského bývalého důstojníka GROM Andrzeje Kruczyńska je to znak ruských problémů s náborem na frontu, neznamená to, že by se zrovna tito muži nevyznačovali bojovými zkušenostmi.
„Jsou mezi nimi vojáci v dobré kondici,“ konstatoval pro polský server Wiadomosci. „Většina starších vojáků má ale opotřebovaný fyzický i psychický stav,“ dodává.
Plukovník Piotr Lewandowski pro server také dodává, že ukázky starších vojáků neznamenají, že se prapor na frontu pošle jen se starším osazenstvem.
Nábor ze všech koutů Ruska
Rusové mají podle analytiků problém s nedostatkem vojáků od počátku invaze. Nábory tak dělá na celém svém území a často využívá i špatné ekonomické situace lidí. Na frontu lákají muže s příslibem vysokých platů a na vysoké odškodnění pro rodiny v případě smrti.
„Nepočítal bych ale s vysokým odškodněním za případnou smrt vojáka z Dálného východu. Dostanou jen pytel pšenice, brambor a 10 litrů oleje. Tady vidíme, jak profesionální armáda to je - takový prapor může být kdykoli zničen,“ dodává Kruczyński.
I tak ale dostávají vojáci plat, který se nedá srovnávat s průměrnou mzdou v daném území. Smlouvy pak údajně podepisují na půl rok až na rok, když válku přežijí, mohou si pak při návratu domů možná koupit auto a trošku si zvýšit životní úroveň. I s přihlédnutím na to, že si něco málo i nakradou.
Chcete si vydělat? Stačí být mladší 60 let
Podle amerického zpravodajského serveru CNN nabírají Rusové „dobrovolníky“ i na Uralu, v Permu i v přímořských krajích. Analytici odhadují že by mohlo být mobilizováno takovým způsobem až 30 tisíc lidí.
Kreml údajně nařídil 85 ruským federálním subjektům, aby zahájili dobrovolnický nábor - chtějí se tím vyhnout i slovu mobilizace. Tím také ruské vedení vytváří obrovský finanční nátlak, s náborem se totiž váže i již zmíněná finanční motivace. Například Krasnojarsk na Sibiři musel na projekt vyčlenit asi 2 miliony dolarů, řekl pro CNN zástupce ministerstva obrany Štěpáněnko.
Náborové plakáty, které se objevují například v Kazani, zvou do armády muže do 49 let s vojenskou zkušeností. Jinde však mají nárok muži do 60 let s čistým trestním rejstříkem a klidně i bez vojenské zkušenosti. Muži pak mají počítat s měsíčním výcvikem.
Odměny za službu se pak liší region od regionu. Někde nabízejí 300 tisíc rublů, tedy asi 120 tisíc korun měsíčně. Jinde je to 280 tisíc rublů a místy se přihazuje i jednorázová odměna 8 tisíc rublů tedy v přepočtu asi 3 tisíce korun za případnou speciální operaci. Pro představu, průměrná měsíční mzda se pohybuje mezi 30 tisíci rubly - tedy asi 11 tisíc korun.
Vedle toho se rodinám slibuje i přednostní přijetí jejich dětí na univerzity a v případě úmrtí vojáka se slibuje od 3 milionů rublů do 12 milionů rublů.