Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Putinův Satan-2: Nejnebezpečnější střela světa jako hrozba „agresorům“, Rusko ji chce otestovat

Autor: amb - 
14. července 2022
05:00

Rusko varuje, že provede nové testy smrtící hypersonické rakety Satan 2, velké jako čtrnáctipatrová budova. Dokonce je prý na pokraji zahájení její sériové výroby. Závod, který vyrobil prvního Satana, přitom Rusové nazývají „nejnebezpečnějším místě na světě“. Raketa má podle Putina zajistit Rusku bezpečnost a donutit „ty zuřivé lidi, kteří se ho snaží ohrozit, aby si to dvakrát rozmysleli“. Agresorům prý nezbývá než jednat s Ruskem „slušněji“, napsal server DailyMail.

Generální ředitel ruské kosmické agentury Roskosmos a blízký spojenec Vladimira Putina Dmitrij Rogozin byl údajně spatřen, jak obří zbraň kontroluje, zatímco ji po železnici převáželi do lesa.

„Nejsilnější raketa na světě s globálním doletem a jadernou hlavicí se připravuje na nové testy a sériovou výrobu,“ řekl k tomu podle DailyMail Rogozin. Minulý měsíc přitom řekl, že tato zbraň soudného dne, nazývaná také Sarmat, už se sériově vyrábí.

Ruští politici pravidelně navrhovali, že zbraň použijí během své války na Ukrajině. Zmiňovala to i ruská státní televize. Rogozin nedávno navštívil zbrojní závod Krasmaš ve východosibiřském Krasnojarsku, aby si tam proces výroby Satanů osobně prohlédl, zatímco ďábelské zbraně čekají letové zkoušky.

První a zatím poslední zkušební start rakety se uskutečnil 20. dubna ze severoruského kosmodromu Pleseck. Přesto se Rusko zavázalo, že Satany uvede do provozu u svých strategických sil už do konce roku. Rogozin tvrdí, že to bude už na podzim. V dubnu řekl, že zbraně podstoupí ještě několik testů, aby se prokázala shoda systémů s technickými parametry, které stanovil hlavní zadavatel: ministerstvo obrany.

Hypersonická raketa váží 208 tun, je velká jako čtrnáctipatrová budova a dosahuje rychlosti 15 880 km/h. Podle šéfa Roskosmosu je „podle plánu“ a daleko před vším, co má Západ. „Co se týče technických parametrů, to, co mají ve svém arzenálu, rozhodně zaostává za tím, co máme my,“ sdělil nedávno.

23:00
29. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. V našem online přenosu budeme pokračovat zase zítra v brzkých ranních hodinách. 

22:19
29. 2. 2024

Obrazem: Vojáci ukrajinské 17. tankové brigády odpočívají v krytu v Časov Jaru v Doněcké oblasti.

21:55
29. 2. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil velitele logistiky ukrajinských ozbrojených sil. Do funkce jmenoval Volodymyra Karpenka, který nahradil Oleha Huljaka. S odvoláním na web ukrajinského prezidenta o tom informovala agentura Unian.

Důvod této výměny Zelenskyj ve zveřejněné informaci na svém webu nepřiblížil. Karpenko dříve zastával funkci šéfa logistiky ukrajinských pozemních vojsk.

Výměně šéfa logistiky předcházelo začátkem února odvolání hlavního velitele ukrajinských sil Valerije Zalužného. Na jeho místo Zelenskyj jmenoval dosavadního velitele pozemních vojsk Oleksandra Syrského.

Zobrazit celý online

„Obzvlášť zaostávají, pokud jde o schopnosti naší těžké mezikontinentální balistické rakety Sarmat, které byly potvrzeny při prvním zkušebním startu,“ doplnil. Když se Rogozin nacházel na místě, kde Satana vyráběli, nazval ho „závodem soudného dne“ a „nejnebezpečnějším místem na světě“.

„Borisi, pokud bude použit Satan, nikdo z vás se nebude ,radit'“

„Stojíme skrytí pod impozantním Sarmatem, který s velkou láskou a úctou vytvořily naše vojenské závody, a který byl sestaven v Krasmaši, aby pokračoval ve svých letových zkouškách,“ prohlásil Rogozin. Putin k tomu mezitím dodal, že raketa Rusku zajistí bezpečnost a donutí „ty zuřivé lidi, kteří se ho snaží snaží ohrozit, aby si to dvakrát rozmysleli.“

Na světě by podle něj ještě dlouho nebyla obdoba takové zbraně. Během dubnových testů po Satanovi zůstal 26 stop, tedy přibližně 8 metrů hluboký kráter, a to byla raketa bez jaderné hlavice. „S jadernou náloží bude na nepřátelském území takový kráter... no, velmi velký a velmi hluboký - a radioaktivní,“ řekl Rogozin.

„A ne jen jeden, ale přesně tolik, kolik jich nejsilnější jaderná raketa na světě na území zuřivého nepřítele dopraví. A brzy budeme mít takových Sarmatů v bojové službě téměř padesát. Nezbývá než agresorům doporučit, aby s Ruskem jednali slušněji,“ doplnil.

Sám už dřív pohrozil, že Satana vypustí na Západ. Boris Johnson tehdy řekl, že Britové nasadí jaderné zbraně bez konzultace s NATO. Rogozin na to opáčil: „Borisi, pokud bude použit ,Sarmat', nikdo z vás se nebude ,radit'. A nebude nikdo, kdo by vám učesal vlasy, pane premiére.“

S Rogozinem je to nahnuté

Pod samotným Dmitrijem Rogozinem se ale podle běloruského kanálu Nexta houpe křeslo. Podle něj se blíží rezignace místopředsedy ruské vlády Julije Borisova, který by mohl post šéfa Roskosmosu převzít.

Video  Expert pro Blesk o ukrajinském protiútoku na jihu: Gesto Zelenského a válečné PR?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa