Po fiasku tankového blitzkriegu na Kyjev se válka na Ukrajině přeměnila v opotřebovávací konflikt, v němž hraje prim dělostřelectvo. V něm dosud mělo převahu Rusko, které tak pomalu vytlačovalo ukrajinské obránce z Donbasu a jihu země. Pak ale na bojiště dorazily první raketové systémy M142 HIMARS. Stačily čtyři, aby se karta začala zase obracet – Ukrajinci precizně nájezdníkům likvidují jeden muniční sklad za druhým.
„Je to takřka každodenní úkaz na územích okupovaných Ruskem,“ napsal Ilja Ponomarenko, specialista na vojenské otázky deníku The Kyiv Independent. „Ruské muniční sklady explodují, propukají velké požáry, jak vybuchují tuny munice. V některých případech jde o obří exploze s poloměrem stovek metrů.“
„Raketomet MLRS byl v 80. letech zaveden do výzbroje s cílem srovnat obrovskou převahu sovětského dělostřelectva,“ napsaly české Armádní noviny. HIMARS je jeho novější, pohyblivější variantou. Napřed se systémy nabíjely kazetovými raketami s dostřelem 32 km a raketami s plošným účinkem (165 km), v novém století se přidala přesně (satelitem) naváděná střela GMLRS.
„Po zavedení GMLRS se schopnosti MLRS/HIMARS rozšířily z plošného ničení sovětských vojáků a techniky na bodové zásahy na důležité cíle v týlu protivníka, jako jsou velitelská stanoviště, sklady munice, paliva, vojenské základny, seřadiště techniky nebo klíčové prvky infrastruktury,“ dodaly Armádní noviny. S dostřelem 85 km (možná až 100) si může vybírat z široké škály cílů – muniční sklady, logistické uzly, velitelství, kasárna... S jejich výběrem pomáhají i západní rozvědky a detailní informace z družic.
Minulý týden Ponomarenko napočítal skoro dvacet zasažených muničáků na Donbase a okupovaném jihu Ukrajiny. „K 7. červenci Rusko ztratilo většinu klíčových muničních skladů a mnoho menších na okupovaném Donbase,“ uvedl. „Značí to, že Ukrajina dokázala zlepšit svůj průzkum a identifikaci cílů, dokáže rozpoznat i cíle střední důležitosti hluboko v Ruskem okupovaných územích.“
Vypálit, rychle z pozice ujet, přebít a znovu střílet na jiný cíl zvládne každý raketomet (brzy jich má být 12) mnohokrát za den. Přinášíme výběr z těch nejzdařilejších úderů. Ukrajinská armáda konkrétní údery nekomentuje, někdy tak mohlo jít třeba o úder raketou Točka, která Ukrajině zbyla z dob SSSR.