Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Česko bude cvičit ukrajinské vojáky? Řešíme různé typy výcviku, řekla Černochová

Autor: ČTK, amb - 
30. června 2022
17:13

Vedou se intenzivní jednání o tom, jak by se Česká republika mohla zapojit do výcviku vojáků ukrajinských ozbrojených sil. Na tiskové konferenci na pražském Vítkově to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Záležitost je podle ní ve fázi příprav, zvažují se různé typy výcviku.

„Měly by to být různé typy výcviku, v tuto chvíli se spolu s ukrajinskou stranou domlouváme na nějakých podmínkách,“ řekla. Jednání se podle ní povedou i s dalšími spojenci v NATO o tom, jaký typ výcviku v jaké zemi by přicházel v úvahu. „Probíhají první jednání a máme první ještě ne zcela konkrétní obrysy spolupráce,“ dodala.

5:30
Dnes

Dobré ráno, Úřad práce dnes zveřejní údaje o červencové nezaměstnanosti v Česku. V červnu meziměsíčně opět klesla o desetinu procentního bodu, činila tak 3,1 procenta. Část volných míst obsadili ukrajinští uprchlíci, kteří přišli do Česka po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle ředitele pracovního úřadu Viktora Najmona Ukrajinci nastupují hlavně na dlouho neobsazené pozice a přichází hlavně ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí v druhé polovině července uvedlo, že si práci v ČR našlo přes 95.000 ukrajinských uprchlíků.

21:55
7. 8. 2022

Drazí čtenáři, pro dnešek opět s online přenosem o válce na Ukrajině končíme, pokračovat budeme zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

21:53
7. 8. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že potenciální vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se konat nebudou, pokud budou okupanti v okupovaných oblastech schvalovat protiprávní referenda.

Zobrazit celý online

Česká republika Ukrajinu v jejím boji proti ruskému útoku podporuje od počátku konfliktu. Do země poslalo podle informací z poloviny června zbraně asi za 3,7 miliardy korun, poskytlo i materiální a humanitární pomoc.

Gripeny ze Švédska?

Česká republika oficiálně nedostala ze Švédska žádnou nabídku, která by se týkala bezplatného převodu stíhacích letounů Gripen, které nyní používá česká armáda a které jí Švédsko pronajímá. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně obrany. Uvedla, že měla bilaterální schůzku se švédským ministrem a podobná nabídka na ní nezazněla. Domnívá se, že švédský velvyslanec svými vyjádřeními v médiích překročil svou pravomoc.

Švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen ČTK dříve řekl, že jeho země by chtěla pokračovat ve spolupráci s Českem v oblasti nadzvukového letectva. České armádě chce nabídnout bezplatný převod nyní používaných stíhacích letounů Gripen, možnost jejich modernizace a zároveň nákupu nejmodernější verze Gripen E.

„Česká republika žádnou oficiální nabídku ze Švédska nedostala a já tady skutečně nebudu naskakovat na to, co vyhlásí někde velvyslanec Švédského království v médiích,“ řekla Černochová. „Já jsem s panem ministrem Švédského království měla bilaterální schůzku, nic takového na ní nezaznělo, takže skutečně mi přijde, že tady překračuje pan velvyslanec Švédského království svojí pravomoc a svojí působnost. Je velvyslanec, není byznysmen, doufám,“ dodala.

Česká republika si ze Švédska pronajímá 12 stíhacích letounů Gripen C/D v jednomístné verzi a dva ve verzi dvoumístné. Pronájem skončí v roce 2027 a může být o dva roky prodloužen. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce v červenci vládě předložit vojenské doporučení armády, jak by mělo Česko v budoucnu ohledně nadzvukového letectva pokračovat. Vojáci podle ní „zmapovali terén“ a předložili záležitost k politickému rozhodnutí. Nový náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že „armáda určitě včas dodá kvalifikované vojenské doporučení politickému vedení, aby rozhodlo“.

Jako o jednom z hlavních kandidátů se mluví o amerických strojích tzv. páté generace F-35 Lightning. Počet českých stíhacích letounů by se také mohl zvýšit z nynějších 14 na 24.

Video  Summit NATO v Madridu: Bidenovi, Macronovi i lídři bez manželek. A pohoštění u krále  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa