Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Mám tu legální drogy, žertuje medik Alexej. Hrůzám války na Ukrajině se brání humorem

Autor: rix - 
29. června 2022
14:50

Alexej Kušnijer ze 14. brigády ozbrojených sil Ukrajiny popsal práci zdravotníka přímo na frontě. I přesto, že charismatický Ukrajinec viděl už hodně ošklivých věcí, nepřišel o smysl pro humor. Nic než vítězství Ukrajiny si nedovede představit a už spřádá plány na časy po válce. 

Alexej je součástí ukrajinské armády už od roku 2014, kdy de facto Ukrajinci nedobrovolně vstoupili do konfliktu s Ruskem. To ještě ale nikdo netušil, co přijde ve čtvrtek 24. února letošního roku. Rusové v brzkých ranních hodinách započali plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Charismatický bojovník se rozhodl, že střílet už nebude. Dal se na dráhu vojenského zdravotníka. „Pokud budu mít příležitost zmáčknout spoušť a zabít dalšího Rusa, udělám to. Ale žádnou radost mi to neudělá,“ doplnil muž v maskovaném oblečení. 

Smrti se ukrajinský voják prý nebojí. „Zemřít ve válce není ten nejhorší způsob, jak umřít,“ vysvětlil usměvavý Alexej. Zdá se, že jeho úsměv je jeho brněním. Prý už viděl mnoho mrtvých a zraněných. Jako lékař v poli musí jednat rychle. „Když je hodně raněných, pracujeme hlavně s těmi, kteří by bez naší pomoci zemřeli,“ podotkl s tím, že v tu chvíli jde stranou jakékoli kamarádství. „Jsme medici - tedy neutrální bytosti,“ uvedl. 

Hrůzy války z hlavy jen tak nedostane. „Evakuovali jsme chlapy bez rukou, bez nohou a byli naživu. Maximální počet zraněných lidí, které jsme nacpali do auta, bylo osm a další dva byli na nosítkách,“ popsal, čím si musel projít. Jak ale vysvětlil, 70% práce prý není s krvavými zraněními. Jako lékař nejčastěji řeší na první pohled banální věci jako jsou průjmy nebo rýmu. „Ano, existují stroje, kvůli kterým umírají lidé po desítkách, ale když má celá jednotka průjem, nebude plnit funkce, které jim svěřil stát,“ popsal. 

I přes tíživou situaci na frontě neztrácí Alexej smysl pro humor. Na svém stanovišti vysvětloval, že má batoh plný omamných látek pro trpící pacienty. „Jsme jediní lidé na jednotce, kteří mají legální drogy. Kdybychom chtěli (ale nechceme), mohli bychom mít dobrou náladu až do konce války,“ smál se. 

Až válka na Ukrajině skončí, chci si Alexej užívat turistiky. „Po vítězství mám velké plány, mám rád turistiku a hory, chci se tomu věnovat,“ popsal pro server hromadske s tím, že o tom kdo vyhraje, nepochybuje. 

23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Zobrazit celý online

Video  Útok na obchoďák v Kremenčuku: Video z bezpečnostní kamery ukázalo dopad střely  - reprofoto Twitter
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa