Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Rusko se mstí za izolaci Kaliningradu: Masivní útok hackerů na litevské úřady a firmy

Autor: ČTK - 
27. června 2022
15:57

Litevské státní i soukromé instituce a podniky dnes zasáhl intenzivní kyberútok. S odvoláním na litevský Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NKSC) o tom informovala litevská média. Ke kyberútokům se následně přihlásila proruská skupina hackerů Killnet, podle které jde o odvetu za litevská omezení na převoz zboží do kaliningradské enklávy, napsala agentura Reuters.

Některé litevské webové stránky dnes zasáhly takzvané DDoS útoky, při kterých se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. „Je velmi pravděpodobné, že útoky podobné nebo větší intenzity budou pokračovat i v dalších dnech, obzvlášť v dopravním, energetickém nebo finančním sektoru,“ uvádí NKSC v prohlášení.

Litva předminulý týden zakázala převážet do ruské Kalinigradské oblasti u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února. Moskva kvůli tomu Vilniusu na začátku minulého týdne slíbila rychlou a „praktickou“ odpověď.

Skupina Killnet, která od začátku ruské invaze na Ukrajinu podnikla kyberútoky i vůči italským, rumunským, nebo českým webům. Hackeři podle Reuters tvrdí, že budou v útocích proti Litvě pokračovat do doby, než pobaltská země odvolá omezení převozu zboží do Kaliningradu.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa