Ukrajinským obráncům Azovstalu hrozí trest smrti?! Na soud chtějí separatisté pozval i Západ
Ukrajinským obráncům, kteří se vzdali ruským silám v mariupolských ocelárnách Azovstal, hrozí trest smrti. Podle agentury RIA Novosti to v pondělí uvedl ministr spravedlnosti samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Jurij Sirovatko. Na území ovládaném proruskými povstalci se podle něj nachází přes dva tisíce ukrajinských vojáků. Soud s obránci mariupolských železáren bude co nejotevřenější a budou na něj pozváni i zástupci zahraničních zemí včetně západních, sliboval v úterý šéf DNR Denis Pušilin.
„Rozhodne o nich soud. Za takové trestné činy je u nás v DNR nejvyšší forma trestu – trest smrti,“ řekl Sirovatko ruské televizní stanici Rossija-1 s tím, že všichni váleční zajatci z průmyslového komplexu Azovstal se nacházejí na území DNR. Podle něj jde o 2300 osob.
Vedení separatistické Doněcké lidové republiky již dříve uvedlo, že počítá s tím, že soud s obránci Azovstalu se bude konat v Mariupolu.
„Zajistíme, aby ten soud byl co nejotevřenější. Pozveme na něj zástupce mezinárodních organizací a cizích zemí včetně západních,“ sdělil v úterý Denis Pušilin v rozhovoru s televizí Rossija-24.
Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90 je ve výzbroji ukrajinské 21. mechanizované brigády. Patří mezi nejrychlejší BVP, dosahuje rychlosti až 70 km/h. Jeho pancéřování spolehlivě chrání posádku před nepřátelskou palbou, zatímco kanón ráže 40 mm dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 3 km. Informuje o tom Obrana Ukrajiny na síti X. Ukrajina poslala Moskvě návrh na další rozhovory v příštím týdnu, uvedl prezident Zelenskyj. Dodal, že je zapotřebí učinit maximum k dosažení příměří. Prezident Volodymyr Zelenskyj 19. července oznámil aktualizované složení Ukrajinské rady národní bezpečnosti a obrany.
Strategicky položený Mariupol, kde před válkou žilo asi 450.000 obyvatel, byl dějištěm tvrdých bojů mezi ukrajinskými silami na jedné straně a ruskými vojáky a proruskými separatisty na straně druhé.
Poslední baštou ukrajinského odporu byly ocelárny Azovstal. Velitel pluku Azov, který se s příslušníky námořní pěchoty a dalšími ukrajinskými jednotkami podílel na jejich obraně, dne 20. května oznámil, že ukrajinské velení dalo vojákům v Azovstalu rozkaz boje ukončit.
Ruský nejvyšší soud bude koncem června rozhodovat o tom, zda Azov uzná za teroristickou organizaci. Podle RIA Novosti bude po rozhodnutí nejvyššího soudu případně moci být jakýkoliv příslušník pluku Azov stíhán jako spolupachatel teroristické organizace, za což v Rusku hrozí trest od 15 do 20 let vězení. V Rusku trest smrti neplatí, na povstaleckých územích na východě Ukrajiny ano.