V Malešicích roste druhé stanové městečko pro uprchlíky, nabídne 150 míst. Dělníci pokáceli dřeviny

Aktualizováno -
30. května 2022
17:48
Autor: ČTK - 
30. května 2022
12:18

Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky z hlavního nádraží, které dnes ráno začali stavět pražští hasiči v Malešicích na pozemku České pošty (ČP), by mělo být hotovo v úterý. Následně začne jeho připojování na inženýrské sítě. ČTK to dnes v podvečer řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Kapacita městečka bude 150 míst a součástí bude zázemí včetně jídelního stanu či sprch. V pondělí zhruba v 10:00 na místě již stály tři stany a hasiči začínali stavět čtvrtý. Dělníci zároveň káceli náletové dřeviny v části areálu. Kdy se v městečku objeví první uprchlíci, zatím však není jasné.

V Praze funguje již několik týdnů stanové městečko v Troji, kde bylo k pondělnímu ránu 147 uprchlíků. Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků. Asistenční centrum KACPU ve Vysočanech pro uprchlíky, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90 000 lidí.

Hasiči na stavbě začali pracovat v pondělí ráno. Kdy bude plně připraveno přijmout uprchlíky, bude záležet na dalším postupu prací. „Odhaduji to na zítřejší den (úterý). Pak se ale musí zprovoznit další věci, které už pod sebou nemáme my jako hasiči,“ uvedl Kavka. Hasiči staví stany, po jejichž dokončení bude třeba napojit areál na elektřinu nebo vodu a naplánovat režim fungování městečka.

Koncept stanového městečka je stejný jako v Troji, kdy se jedná o postupy, které hasiči trénují. „Měli jsme požadavek na podobu areálu, aby sem ten koncept zapadl, takže se dokončují práce, kdy se musí vysekat křoviny, abychom tady mohli postavit deset stanů,“ řekl dále Kavka.

Městečko vzniká na pozemku vedle třídírny ČP mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi. „Pozemek patří částečně ČP a částečně magistrátu a má rozlohu 5000 metrů čtverečních. Výhoda je, že kromě těch náletových dřevin zde není nic, co by bránilo výstavbě městečka. Kácejí se pouze křoviny, žádné stromy se kácet nebudou,“ řekl Vitík. Na odstraňování zeleně dohlíží úředník z odboru životního prostředí Prahy 10 a rovněž zástupce odchytové stanice.

18:16
25. 6. 2025

Rusko odsouvá spuštění projektu digitálního rublu o více než rok. Centrální banka dnes oznámila, že ruské banky budou muset klientům nabízet možnost plateb digitálními rubly od 1. září 2026. Moskva doufá, že systém zjednoduší zahraniční obchodní platby, které nyní komplikují západní sankce zavedené na Rusko kvůli konfliktu na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

17:13
25. 6. 2025

Dohoda na navýšení výdajů na obranu, na které se dnes na summitu Severoatlantické aliance v Haagu shodly členské země, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) správnou cestou k zajištění bezpečné budoucnosti Česka.

Na síti X uvedl, že události posledních let nejen na Blízkém východě jasně ukázaly, že pokud není diplomacie podpořena reálnou ekonomickou a vojenskou silou, není účinná. Všechny členské státy NATO potvrdily závazek zvýšit obranné výdaje do výše pěti procent hrubého domácího produktu (HDP) v horizontu deseti let.

16:29
25. 6. 2025

Schůzka s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským byla velmi dobrá, o možnostech příměří s Ruskem však řeč nebyla, řekl po jednání na okraj summitu NATO americký prezident Donald Trump.

Dodal, že si hodlá promluvit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, aby probrali možnosti ukončení války na Ukrajině. Tu Rusko zahájilo invazí v únoru 2022. Zelenskyj krátce před Trumpovým vyjádřením uvedl, že s šéfem Bílého domu hovořili o možnostech dosažení příměří a trvalého míru.

Kompletní online

Hotovo za 12 hodin

Stejně jako v Troji také v Malešicích bude desítka stanů pro ubytování, společné prostory jako jídelna, sprchy a sociální zařízení a vznikne dětský koutek. „Plán výstavby, který jsem od velitele viděl, je de facto totožný s Trojou, liší se jen v pár drobnostech,“ řekl Kavka. Výstavba stanů trvá čtyři až pět hodin. Následně je potřeba areál napojit na inženýrské sítě. „Za 12 hodin by mělo být hotovo. Tady to možná bude trvat trochu déle, protože areál není ještě plně připraven,“ řekl Kavka.

Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na hlavním nádraží vzniklo v polovině května stanové městečko v Troji.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa