Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Druhé stanové městečko má zelenou. Je tu ale jeden háček: V Malešicích kvůli němu vykácí zeleň

Autor: idh - 
28. května 2022
05:00

Druhé pražské stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky vyroste v desáté městské části (MČ), v Malešicích. Poslední překážkou byly vzrostlé náletové dřeviny, jejich likvidaci ale v pátek schválil primátor Zdeněk Hřib (41, Piráti).

Co by MČ trvalo měsíc, může magistrát díky nouzovému stavu schválit obratem. Třeba odstranění porostu na pozemku vlastněném Českou poštou pro účely výstavby tábora. „Má jediný či prvořadý účel, neodkladné řešení migrační vlny,“ uvádí také dokument podepsaný primátorem. Práce tu začnou nejpozději v pondělí, aby už v úterý stálo městečko až pro 150 lidí.

Radnice požaduje náhradu

S ohledem na životní prostředí se krok nezdá starostce Prahy 10 Renatě Chmelové, která je zároveň senátorkou (51, za KDU-ČSL, Piráti, DPD a LES). Úpravy chce hlídat.

„Zaměříme se na to, aby z kácení byly vyloučeny vzrostlé stromy a keře a aby byl přítomen ornitologický dohled. Zároveň budeme požadovat kompenzaci vzniklé ekologické újmy. Za odstraněný porost by měla být následně realizována odpovídající náhradní výsadba, nejlépe pak formou výsadby stromů na stejných pozemcích“ řekla Blesku.

Z úbytku zeleně v Malešicích, které jsou obecně vnímané jako průmyslová zóna, kde je každá travina, keř či strom vítaná, zrovna nadšená není. „Musíme však všemi silami zabránit vzniku zbytečných škod na životním prostředí a v Malešicích – oblasti se značnou historickou ekologickou zátěží – přírodu maximálně chránit a rozvíjet,“ pokračuje starostka.

Na druhou stranu, problém ohledně uprchlíků je i podle ní důležitý. „Plně si uvědomuji, že je nutné neodkladně řešit migrační vlnu velkého rozsahu obyvatel Ukrajiny z důvodu válečného konfliktu a poskytovat návaznou humanitární pomoc,“ uzavírá.

8:26
4. 7. 2022

Ukrajinský štáb poznamenal, že u Doněcka se ruská vojska zaměřují na vytlačení ukrajinských jednotek na linii Siversk-Fedorivka-Bachmut. Přes tyto obce, ležící paralelně s hranicí Doněcké a Luhanské oblasti, vede silnice, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

U Charkova se ruské síly snaží nedovolit ukrajinským jednotkám přejít do útoku. U obce Prudjanka, ležící mezi Charkovem a hranicí s Ruskem, „ukrajinští vojáci rozhodně potlačili nepřátelský pokus o útočné akce“, hlásí ukrajinský štáb.

8:02
4. 7. 2022

Dobytí Lysyčansku, a tím i celé Luhanské oblasti, mezitím potvrdily i americký Institut pro výzkum války (ISW) a britské ministerstvo obrany. To s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku a pravděpodobně ustoupily do předem připravených obranných postavení. Rusko se nyní podle Londýna téměř jistě soustředí na dobytí Doněcké oblasti, jejíž velká část zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Za „velmi nepravděpodobné“ pokládá, že by se v nadcházejících týdnech změnil dosavadní vyčerpávající způsob bojů o Donbas.

7:45
4. 7. 2022

Reuters: Evropská investiční banka si klade za cíl získat pro Ukrajinu 100 miliard eur. Banka  navrhne investici ve výši 104,3 miliardy dolarů na obnovu Ukrajiny na dnešní konferenci o obnově Ukrajiny ve Švýcarsku, uvádí agentura Reuters.

Kompletní online
Video  Blesk Podcast: Češi rozváží pomoc po Ukrajině. V Oděse je bombardovali, v Buče vytahovali lidi ze sklepů.  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa