„Lhali mi do obličeje.“ Putin na Ukrajinu nelegálně vyslal brance, Marina skoro přišla o syny
Ruská armáda na počátku invaze vyslala neprofesionální armádní rekruty na Ukrajinu i přes to, že měla při „speciální vojenské operaci“ využívat jen služeb zaměstnaných vojáků. Tisíce matek od propuknutí války pátrají po svých synech, již si měli během pouhého roku odbýt brannou povinnost. Marina, které armáda odvedla oba syny, podala stížnost kanceláři státního zástupce, velitelé jí lhali o vyslání mladých mužů na Ukrajinu a úřady odmítly její žádosti o prošetření. „Ráda bych věřila tomu, že náš prezident, hlavní velitel, o zmatku v armádě neví,“ popsala.
Marinini synové nastoupili na vojnu minulou zimu, z roku u armády se ale vyklubala povinná účast na invazi na Ukrajinu. „Řekla jsem jim, že musí sloužit,“ řekla Marina serveru BBC. „Byla to jejich povinnost vůči vlasti.“ Po několika týdnech byli ale přesunuti poblíž hranicím s Ukrajinou a z Kremlu přišel rozkaz k napadení sousední země, Marina se se svými dětmi od té chvíle nemohla spojit. „Čas se pro mě zastavil. Nemohla jsem jíst, nemohla jsem spát. Psala jsem si s matkami ostatních vojínů ze stejné jednotky. Ukázalo se, že mnoho z nich taky nemohlo kontaktovat své syny.“
Ruský prezident Vladimir Putin od propuknutí války sliboval, že na Ukrajinu vyšle jen zaměstnané profesionální vojáky, svůj slib ale porušil hned první den. „Nastoupila jsem do auta a začala po nich pátrat,“ pokračovala Marina. „Jeden z velitelů mi do telefonu řekl, že jsou na výcviku v polích. Řekla jsem mu: ‚Všechna pole poblíž místa, kde probíhala cvičení, jsem objela. Nejsou tam, prosím nelžete mi.‘ A položil mi to.“
Marina se ze zoufalství pokusila přejet hranice a hledat své syny přímo na Ukrajině, nedostala se ale přes kontrolní stanice. „Pak začaly přijíždět ty oběti. Ve vojenské nemocnici nebyl dostatek léků nebo obinadel. Všechno dodávali místní obyvatelé. Vojáci byli zmrzlí a hladoví. Lidé s velkým srdcem jim do nemocnice nosili jídlo a pití,“ vzpomínala Marina. Nakonec jí člen jednotky, ke které byli zařazeni i její synové, přiznal, že opravdu jeli na Ukrajinu.
Falešné vyšetřování Kremlu a nepodepsané smlouvy
Vyděšené matce bylo řečeno, že její synové podepsali smlouvu o pracovním úvazku, Marina byla ale přesvědčená o tom, že nic takového nikdy nepodepsali. „U armády byli tři měsíce. Zbraň drželi jen jednou, na střelnici byli jen jednou. Většinu času odhrabovali sníh,“ uvedla. „Napsala jsem státnímu zástupci, aby to prošetřil. Řekla jsem jim, že moji synové vojenskou smlouvu v žádném případě nepodepsali. Byla jsem si jistá. Ostatní matky mu napsaly také. Všechny znaly své děti.“
Kreml poté na začátku března uvedl, že zadal kanceláři státního zástupce, aby prošetřila, jak se vojíni na Ukrajinu dostali. „Speciální operace se účastní jen profesionální vojáci a velitelé. Není tam jediný vojín a neplánujeme je použít,“ prohlásil Putin. Marinina stížnost byla zamítnuta, státní zástupce jí ale potvrdil, že její synové opravdu smlouvu s armádou nepodepsali. Její synové se brzy na to vrátili do Ruska živí a zdraví.
„Dovolili mi, abych si na jeden den odvezla mladšího syna domů,“ pokračovala Marina. „Když jsem za ním jela, volala jsem mu a ptala se ho, jestli něco nepotřebuje. Řekl mi, že nic nepotřebuje, jen mě. Když jsem ho viděla, vypadal příšerně. Chlapci, kteří se odtamtud vrátili, byli vyhublí, špinaví a vyčerpaní. Měli roztrhané oblečení. Můj syn mi řekl: ‚Bude lepší, když nebudeš vědět, co se tam stalo.‘ Jediné, na čem mi záleželo, bylo, že se mi vrátil živý.“

Německá vláda schválila návrh zákona, který má pomoci armádě usnadnit a zrychlit nákup výzbroje a výstroje či výstavbu vojenských objektů, informovali ministři obrany a hospodářství Boris Pistorius a Katherina Reicheová. Podle Pistoriuse by nemělo smysl poskytnout armádě více peněz, kdyby je nemohla rychle a účinně využít.
„Chceme nákupy zrychlit, a učinit tak Německo bezpečnějším,“ uvedl na tiskové konferenci Pistorius. V návrhu zákona se píše o ohrožení Ruskem, kvůli kterému je nutné zlepšit obranyschopnost bundeswehru. Bezpečnost země přitom nesmí podle předkladatelů zákona trpět kvůli příliš dlouhým výběrovým či povolovacím řízením.
Zákon, který ještě musejí schválit poslanci, mimo jiné zjednodušuje zadávání veřejných zakázek, které se týkají německé armády. I přímé zadávání má být v budoucnu rychlejší a častější. „Potřebujeme více vojenského vybavení a potřebujeme ho rychleji,“ řekla k tomu ministryně hospodářství Reicheová.

Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes hovořil se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou o kontroverzní reformě protikorupčních orgánů Ukrajiny. „Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianco šek pro jakékoli kroky vlády,“ uvedl Lipavský.
Schválení zákona, který kritizovala i Evropská unie, vyvolala v ukrajinských městech největší veřejné protesty od února 2022, kdy zemi napadlo Rusko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jednal s představiteli protikorupčních a bezpečnostních složek a že do dvou týdnů by měl vzniknout společný plán boje proti úplatkářství. O den dříve podepsal zákon, jenž omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních ukrajinských úřadů, což vyvolalo znepokojení u spojenců Kyjeva a v ukrajinských městech protesty, které jsou od začátku ruské invaze do země výjimečné. Protikorupční úřady NABU a SAP dnes vyzvaly k obnovení své nezávislosti.
„Všichni slyšíme, co společnost říká. Vidíme, co lidé očekávají od státních institucí – zajištění spravedlnosti a efektivní fungování každé instituce,“ napsal Zelenskyj na síti X, kde informoval o jednání s vedoucími představiteli tajné služby SBU, národního protikorupčního úřadu NABU, speciální protikorupční prokuratury SAP, národní agentury pro prevenci korupce NAZK, státního úřadu pro vyšetřování DBR, ministerstva vnitra a generální prokuratury.
„Všichni máme společného nepřítele: ruské okupanty. A obrana ukrajinského státu vyžaduje dostatečně silný systém donucovacích a protikorupčních orgánů – takový, který zajistí skutečný pocit spravedlnosti,“ doplnil Zelenskyj, podle jehož sdělení se zúčastnění dohodli, že budou konstruktivně spolupracovat.
Proč musíme bojovat a zabíjet?
Marina se nyní jen velmi těžko vyrovnává se lžemi armády. „Lhali mi do obličeje,“ konstatovala. „Nejdřív mi lhali v tom, že moji synové nejsou na Ukrajině. Pak mi lhali, když tvrdili, že podepsali smlouvu. Velitelé lhali, seržanti lhali. Později mi někdo řekl, že neměli dovoleno mi říct pravdu. Neuvěřitelné. Měli povoleno porušit zákon a poslat mé syny na Ukrajinu, ale neměli dovoleno říct matce, kde jsou její děti.“
„Ráda bych věřila, že náš prezident, hlavní velitel, o bordelu a chaosu v armádě neví. Chci mu říct, že ne všechno je tak, jak nám říkají v televizi,“ pokračovala Marina. „Tolik synů se nevrátilo a nikdy se nevrátí. Tolik matek stále pátrá po svých dětech. Měli jsme dosáhnout vrcholu lidského vývoje. Jak to, že jsme nedokázali dojít ke shodě? Proč musíme bojovat a zabíjet?“
„Moje děti byly po návratu úplně jiní lidé. To vidíte v jejích očích,“ řekla na závěr. „Jsou jiní. Jsou zbaveni iluzí. Chci, aby znovu věřili v zářivou budoucnost, v mír a lásku. Přestali věřit.“