Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Hřib chce omezit dotování ukrajinských uprchlíků. „Tam, kde není kapacita, nedává to smysl,“ míní

Autor: ČTK - 
24. května 2022
12:38

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhuje omezit ukrajinským uprchlíkům vyplácení dávek a dotací jejich ubytování v místech, kde už není kapacita. Podle něho by se měl také koordinovaně řídit přesun běženců do míst s volnější kapacitou. Hřib to dnes uvedl po jednání představielů krajů s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Ministr se k jednání vyjádří.

„Rovnoměrnější rozprostření uprchlíků požaduji dlouhodobě. Nedává smysl finančně dotovat setrvání uprchlíků v místech, kde už zkrátka není kapacita ani dle vládního datového modelu,“ uvedl Hřib v prohlášení zaslaném ČTK.

Relokace se řeší

Rakušanův mluvčí Jakub Veinlich potvrdil, že se relokace uprchlíků z přetížených míst do oblastí s volnější kapacitou řešila, je podle něj ale třeba prozkoumat, zda je navrhované řešení v souladu se zákonem. Na jednání k návrhu nebylo přijato žádné usnesení, sdělil ČTK mluvčí.

Aktuální situace v Praze není podle primátora udržitelná, na místní obyvatele dopadá zvyšování životních nákladů. Řešení podle něj musí řídit přímo premiér Petr Fiala (ODS). „Jde nejen o koordinaci jednotlivých ministerstev, ale také o dohodu s městy a obcemi, do kterých by měli být uprchlíci relokováni a které na zvládnutí krize budou muset dostat peníze,“ uvedl Hřib. Doplnil, že magistrát už finance pražským městským částem poslal.

Nejpřetíženější

Za tři měsíce trvání invaze na Ukrajinu získalo víza dočasné ochrany 353 412 uprchlíků. Nejpřetíženější je dlouhodobě právě Praha, ve které svůj pobyt podle statistik ministerstva vnitra k dnešnímu dni ohlásilo 81 944 lidí. Skutečný počet uprchlíků v zemi je zřejmě nižší, vnitro však nemá přesný přehled o tom, kolik lidí ze země odjelo. Podle posledního vyjádření Rakušana je v Česku zhruba 200 000 uprchlíků.

9:17
Dnes

Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat Luhanskou oblast, v Doněcké oblasti pokračuje v útocích ve směru na Slovjansk, uvedla ukrajinská armáda.

9:15
Dnes

Ve středu, kdy byl státní svátek, vydalo Česko uprchlíkům 24 víz dočasné ochrany. Před týdnem jich bylo 645. Celkem vydala ČR 388.020 víz.

9:02
Dnes

Snímky z Lysyčansku. 

Zobrazit celý online
Video  „Dávková turistika“ uprchlíků do Česka? Prověřujeme to, říká mluvčí policie. A popsal zneužívání Ukrajinců  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa