Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

Potíže s vývozem obilí z Ukrajiny: Rusové ho kradou, Britové hledají způsoby pomoci

Autor: ČTK - 
24. května 2022
10:19

Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemůžou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, který toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích. Podle satelitních snímků přitom část obilí na svých lodích odváží přes krymský Sevastopol Rusové.

„Mluvili jsme o podrobnostech, do nichž tady nemůžu zacházet, ale obecně šlo o to, jaká infrastruktura je potřeba, aby se zajistilo, že se obilí dostane ven,“ řekl britský ministr dopravy Grant Shapps.

„Existuje spousta dalších možných způsobů, jak obilí a další zboží dostat ze země... A je klíčové, aby se to podařilo, protože jinak bude problém s hladověním a možná i s hladomorem,“ dodal britský ministr.

Britský deník The Times dnes napsal, že Británie a další spojenci mimo jiné zvažují vyslání válečných lodí do Černého moře, a to právě kvůli ochraně nákladních plavidel s ukrajinským obilím.

Rusové kradou obilí přes Sevastopol?

Pro ukrajinské lodě by měl vzniknout bezpečný koridor směrem od Oděsy k úžině Bospor.

Podle CNN mezitím přes krymský Sevastopol mizí patrně ukradené ukrajinské obilí do Ruska, důkazem mohou být i satelitní snímky, které se objevily na twitteru.

Koridor pro vývoz obilovin

O koridoru pro vývoz obilovin hovořil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis s šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou. Na jeho provozu by se měly podílet některé země NATO, ale také státy, které jsou na dodávkách obilovin z Ukrajiny existenčně závislé, například Egypt.

Taková operace by ale vyžadovala i zpřístupnění nyní zaminovaného oděského přístavu a Ukrajině by bylo třeba dodat dalekonosné zbraně, kterými by mohla bránit své pobřeží a lodě před útoky ruského námořnictva, napsal The Times.

Britský list ale zároveň s odvoláním na vyjádření nejmenovaného západního diplomata uvedl, že ustavení koridoru pro vývoz obilovin po moři je nepředstavitelné bez souhlasu Ruska. „Pokoušet se o to bez ruského souhlasu znamená zvýšit riziko možného incidentu,“ řekl.

7:14
Dnes

Takhle vypadá Severodoněcko a Luhanská oblast po „osvobození“ Ruskem.

7:13
Dnes

Generální štáb: Rusko přepravuje munici z Krymu do Chersonské oblasti. Ukrajinský generální štáb 4. července oznámil, že ruské síly přepravily 17 vozů munice z Ruskem okupovaného Krymu na železniční stanici v Myrne v Chersonské oblasti. Ve směru na Kramatorsk ruské síly překročily řeku Siversky Donets a vytvořily pozice kolem Lysyčanska a Bilohorivky.

6:53
Dnes

Premiér Petr Fiala dnes promluví na mezinárodní konferenci ve Švýcarsku, která má za cíl načrtnout obrysy poválečné rekonstrukce Ukrajiny. V Luganu se mimo jiné setká se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, který účastníky seznámí s plánem obnovy a rozvoje Ukrajiny podle představ Kyjeva. Na závěr konference se v úterý čeká přijetí takzvané luganské deklarace o principech další spolupráce

Zobrazit celý online

Část zásob obilovin se Ukrajina pokouší s pomocí dalších zemí vyvézt například po železnici. Například český státní železniční nákladní dopravce ČD Cargo odvezl první vlak s kukuřicí z Ukrajiny do německého přístavu Brake. Do exportu ukrajinského obilí se zapojila i nákladní divize německých drah DB Cargo.

Ukrajina má ve svých silech zásoby v podobě milionů tun obilí a vzhledem k blížící se sklizni, která se očekává za pět až šest týdnů, řeší akutní problém, jak je vyprázdnit. Pokud se jí to nepodaří, nebude mít sklizeň kam uskladnit. Kvůli blokádě ukrajinských přístavů stoupají i ceny obilí na světových trzích a mezinárodní organizace včetně OSN varují, že nedostatek potravin může způsobit hladomor.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa