Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Biden jako „persona non grata“: Rusko zakázalo vstup i jeho ministrům

Autor: ČTK - 
21. května 2022
16:13

Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničí Antonyho Blinkena, ministra obrany Lloyda Austina nebo šéfů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a Ústřední zpravodajské služby (CIA). Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí, které zveřejnilo kompletní jmenný seznam. Podle Moskvy odvetné sankce jsou vynucený krok s cílem přimět USA "změnit chování a uznat novou geopolitickou realitu".

Vzájemné zákazy cestování mají pouze symbolický dopad, nicméně tvoří součást neustálého zhoršování ve vztazích Ruska se Spojenými státy a jejich spojenci v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, poznamenala agentura Reuters.

Některá jména ze sankčního seznamu, včetně Bidena a Blinkena, Rusko zveřejnilo už v březnu. Tehdy Moskva dala najevo, že jde o reakci na americké sankce, včetně zákazu vjezdu nejvyšších ruských představitelů do Spojených států. Na úplném seznamu je 963 jmen.

13:12
Dnes

Na Hadím ostrově, odkud se minulý týden stáhla ruská posádka, byla opět vztyčena ukrajinská vlajka. Oznámilo to ministerstvo obrany v Kyjevě.

12:44
Dnes

Ruský raper Ivan Alexejev, známý pod uměleckým jménem Noize MC, na koncertu v Taškentu označil ukrajinské ostřelování ruského města Belgorod za návrat raket dříve vypálených proti Ukrajině. Belgorod je rodným městem zpěváka, který válku Ruska proti Ukrajině od počátku kritizuje, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Belgorod ležící poblíž hranic s Ukrajinou se v noci ze soboty na neděli stal terčem ostřelování ukrajinskými raketami, při kterém čtyři lidé přišli o život a čtyři utrpěli zranění. Poškozeny byly desítky obytných domů. Podle BBC šlo o nejtěžší úder proti městu od začátku války.

„Z Belgorodu odletěly rakety - a věděl jsem, že se vrátí,“ řekl Noize MC na koncertu. „Mé milované rodné město ostřelovali. Jak se kvůli tomu cítím? Stejně jako jsem se cítil, když ostřelovali Kyjev, Charkov, Mariupol. Naprosto stejně jsem se cítil, když jsem se dozvěděl novinky o Irpini a Buči,“ řekl zpěvák v narážce na zprávy o zvěrstvech v těchto městech, z jejichž spáchání jsou podezřelí ruští vojáci. „Válka je odporná a příšerná. Má nelidskou tvář. Musí skončit. K čertu, měla skončit ještě dříve než začala,“ zdůraznil.

12:36
Dnes

Pražští policisté pátrají po patnáctileté dívce z Ukrajiny, která v sobotu odpoledne odešla na dětské hřiště na náměstí Jiřího z Lobkovic v Praze 3 a nevrátila se domů. Na policejním webu o tom dnes informovala mluvčí Violeta Siřišťová. Dívka podle ní nemluví plynule česky.

Pohřešovaná dívka měří asi 160 centimetrů, má dlouhé rovné zrzavé vlasy, šedé oči a štíhlou postavu. Naposledy na sobě měla růžové triko, černé kalhoty a černé sandály s bílou podrážkou. Dívka v minulosti nebyla nikdy pohřešovaná, doplnila Siřišťová.

Jakoukoli informaci o pohybu či výskytu dívky přijmou policisté na kterékoli služebně nebo na lince 15

Zobrazit celý online

„Zdůrazňujeme, že nepřátelské akce Washingtonu, které jsou bumerangem zasahujícím samotné Spojené státy, budou mít i nadále patřičnou odpověď,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení. Rusko podle něj „zavádí vůči Spojeným státům odvetné sankce, aby americké úřady změnily své chování a uznaly novou geopolitickou realitu“.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa