Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Rusové znovu poslali rakety na rafinerii v Kremenčuku. A chlubí se vraždou „320 nacionalistů“

Autor: ČTK - 
12. května 2022
18:25

Čtyři ruské letecké údery dnes zasáhly rafinerii v Kremenčuku na střední Ukrajině, informovaly tamní úřady. Výbuchy se ozývaly i z jiných částí Poltavské oblasti. Rusko dnes mimo jiné oznámilo, že armáda při raketových a leteckých útocích na Ukrajině za poslední den zabila 320 ukrajinských vojáků. Uvedl to mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

„Znova čtyři přílety na rafinerii v Kremenčuku,“ informoval na telegramu úřadující šéf regionální správy Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Později doplnil, že na Kremenčuk dopadlo osm až 12 ruských raket, nejen na rafinerii, ale i na jiné objekty. Varoval, že hrozí další útoky.

Ruská armáda zaútočila raketami na oblast Kremenčuku 24. dubna. Cílem se stala nejen rafinerie, ale i tamní tepelná elektrárna. Jeden člověk tehdy zemřel, sedm dalších utrpělo zranění. Rafinerie je po náletech natolik poškozená, že nefunguje, a podle portálu Ukrajinska pravda neobnoví práci přinejmenším do konce roku. Rafinerie v Kremenčuku je hlavním výrobcem pohonných hmot, kvůli jejímu vyřazení z provozu se tak země potýká s jejich nedostatkem.

Zničený sklad i radarová stanice?

Při útocích raket vzduch-země za poslední den „bylo zničeno více než 320 nacionalistů a 72 kusů vojenské techniky“, uvedl Konašenkov.

Ruské letectvo za uplynulý den vyřadilo z provozu radarovou stanici pro navádění ukrajinského protiletadlového systému S-300 v Oděské oblasti, v Krasnopavlivce v Charkovské oblasti zničilo sklad raketových a dělostřeleckých zbraní. Raketovými údery Rusové podle Konašenkova zničili v oblasti Korotyče v Charkovské oblasti protiletadlový systém S-300. Ruské ministerstvo obrany také informovalo, že u ukrajinského Hadího ostrova v Černém moři jeho jednotky sestřelily dron Bayraktar TB-2.

Ministerstvo obrany uvádí, že od začátku invaze na Ukrajinu ruské síly připravily ukrajinskou armádu o 164 letadel, 125 vrtulníků, 821 dronů, 303 protiletadlových raketových systémů nebo více než 3000 tanků a dalších vojenských obrněných vozidel.

Podobné informace zveřejňované ruskou či ukrajinskou stranou nelze nezávisle ověřit.

Video  Členové pluku Azov pomáhají evakuovat civilisty z ocelárny Azovstal v Mariupolu.  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

0:15
Dnes

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství k ruské invazi na Ukrajině. Situaci pro vás nadále monitorujeme, prozatím ale přejeme poklidnou noc. 

0:05
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij ve svém videoprojevu rovněž prohlásil, že Severodoněck a další města Donbasu stále zůstávají hlavními cíli okupantů.

23:55
Dnes

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny potvrdil, že posádka v Azovstalu v Mariupolu splnila svůj bojový úkol.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa