Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Ruské zločiny na Ukrajině: S pojmem genocida opatrně, říká Benda

Autor: ČTK - 
8. května 2022
12:27

Předseda koaličního poslaneckého klubu ODS Marek Benda uvedl, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, byl by ale „lehce opatrný“ s označováním je za genocidu. Benda to řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. S iniciativou přišli ve Sněmovně koaliční lidovci, jak je o to požádal na dubnovém sjezdu strany ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

„Já dokonce s tezí o tom, že mluvit o genocidě, bych byl lehce opatrný. Genocida je opravdu nějaké mezinárodně vymezené slovo. Dějí se tam strašné válečné zločiny,“ uvedl Benda k situaci na Ukrajině. Nazvání ruského postupu na Ukrajině genocidou by mohlo podle Bendy relativizovat holokaust, někdejší události v Arménii nebo ve Rwandě.

Lidovci přišli s iniciativou zhruba před dvěma týdny. Zatím není jasné, zda se poslanci budou zabývat návrhem takového usnesení už příští týden. Teze jsou podle předsedy jejich poslaneckého klubu Marka Výborného připraveny, chybí ještě stanovisko ministra zahraničí. Bez něj nelze tuto iniciativu ve vládní koalici završit.

Počátkem dubna označila Sněmovna vraždění lidí v Buči a v dalších ukrajinských městech ruskými silami za válečný zločin podle mezinárodního práva. Česko by se podle usnesení mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných Ruskou federací na Ukrajině.

Ukrajinský parlament schválil v polovině dubna usnesení, v němž označil počínání ruské armády na Ukrajině za genocidu. Vyzval parlamenty, vlády a organizace ve světě, aby učinily totéž.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích.  - Reuters
Video se připravuje ...

22:01
17. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online zpravodajství. O válce na Ukrajině a souvisejících událostech vás budeme informovat zase zítra. Prozatím přejeme dobrou noc. 

21:34
17. 5. 2024

Soud v Petrohradě dnes nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom.

UniCredit v e-mailovém sdělení zaslaném agentuře Bloomberg uvedla, že byla informována o podání žaloby k ruskému soudu v souvislosti s případem ruské společnosti RusChemAlliance, který se týká UniCredit Bank AG se sídlem v Mnichově a UniCredit Bank AO se sídlem v Moskvě. V RusChemAlliance vlastní poloviční podíl ruský plynárenský gigant Gazprom. „Předběžné opatření se vztahuje pouze na aktiva odpovídající tomuto případu, nikoliv na banku UC AO jako celek. Ostatní podrobnosti v současné době prověřujeme,“ dodala banka.

21:09
17. 5. 2024

Obrazem: Ostřelování ukrajinského Charkova

Zobrazit celý online

Benda se v debatě ostře střetl s předsedou SPD Tomiem Okamurou, podle kterého by vláda Petra Fialy (ODS) měla s dalšími státy usilovat o mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Okamura poukazoval na to, že i kvůli konfliktu rostou ceny energií a stoupají (a ještě budou stoupat) ceny potravin. „Musíme tlačit na ukončení konfliktu,“ zdůraznil Okamura.

Benda poukazoval na to, že už dva měsíce zaznívá, aby se na Ukrajinu nedodávaly zbraně, případně aby byla uzavřena mírová smlouva i tak, že Ukrajina ztratí další část svého území. „Zapomíná se, kdo je útočník a kdo se brání. Na koho má být vyvinut tlak, je Vladimir Putin,“ řekl Benda.

Video se připravuje ...
Další videa