Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Přísně utajovaná cesta první dámy USA na Ukrajinu: Odvážná Bidenová se sešla se Zelenskou

Aktualizováno -
8. května 2022
17:06
Autor: ČTK - 
8. května 2022
11:31

Americká první dáma Jill Bidenová dnes nečekaně navštívila Ukrajinu. V Užhorodu, který leží u hranic se Slovenskem, se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura AP. Na ukrajinském území podle informací novinářů z jejího doprovodu pobyla Bidenová přihližně dvě hodiny. Pro Zelenskou to bylo první vystoupení na veřejnosti od únorové invaze Ruska na Ukrajinu.

Po návštěvě centra pro uprchlíky se Bidenová přesunula do jedné z košických základních škol, kde byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. Její program na východním Slovensku zahrnuje také návštěvu největšího slovensko-ukrajinského hraničního přechodu Vyšné Nemecké-Užhorod, a to spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.

„Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty. Zmínili jsme případ jedenáctiletého hocha, který cestoval z Charkova sám,“ řekl Heger novinářům na hranicích s Ukrajinou. Bidenová i Heger se tam v improvizované kapličce také zúčastnili modlitby za mír. Podle slovenských médií Bidenová poděkovala Slovákům za pomoc uprchlíkům.

Jill Bidenová zavítala na Ukrajinu a sešla se s Olenou Zelenskou. Jill Bidenová zavítala na Ukrajinu a sešla se s Olenou Zelenskou. | ČTK/AP/Susan Walsh

Bidenová v Zakarpatí

„Návštěva první dámy Bidenové je výrazem podpory Ukrajině ze strany významných představitelů Spojených států,“ citoval server vyjádření Zakarpatské oblastní rady, která o návštěvě informovala na sociálních sítích.

„Chtěla jsem přijet na Den matek,“ řekla manželka amerického prezidenta Zelenské podle agentury AP. „Myslela jsem si, že je důležité Ukrajincům ukázat, že tato válka musí skončit, že je brutální a že Američané stojí na straně ukrajinského lidu,“ dodala Bidenová. Zelenská jí za její „odvážný čin“ poděkovala. „Chápeme, co to obnáší, když sem první dáma USA přijíždí během války, kdy každý den probíhají vojenské akce, kdy se každý den ozývají letecké sirény - i dnes,“ řekla manželka ukrajinského prezidenta.

Od 24. února, tedy od začátku ruské agrese vůči sousední zemi, překročilo hranice Slovenska z Ukrajiny zhruba 405.000 uprchlíků. Mnoho z nich pokračovalo do jiných evropských zemí. Dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh, udělilo dosud Slovensko více než 74.000 uprchlíkům.

Bidenová přiletěla na Slovensko v sobotu odpoledne, kdy také uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky položením květů k jejich památníku v centru Bratislavy. Návštěva Bidenové na Slovensku skončí v pondělí, kdy by se měla sejít také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Před návštěvou Slovenska Bidenová zavítala do Rumunska, tamní vládu a humanitární organizace ocenila za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Cesta Bidenové do obou zemí má podle Bílého domu ukázat silné vztahy USA ke státům východoevropského křídla NATO.

18:19
Dnes

Ruští vyšetřovatelé vyhlásili pátrání po třetím člověku podezřelém z účasti na vraždě předního vojenského blogera Vladlena Tatarského. Tatarskij zemřel začátkem dubna při výbuchu v kavárně v Petrohradu. Vyšetřovací výbor, který se zabývá závažnou kriminalitou, na telegramu uvedl, že hledaným je Roman Popkov, ruský novinář působící na Ukrajině.

18:17
Dnes

Evropský parlament dnes vyzval členské země Evropské unie, aby neumožnily Maďarsku příští rok předsedat Radě EU. Maďarská prezidentka Katalin Nováková „doufá, že nebude přijato žádné nedemokratické řešení v rozporu se zákonem a že seriózní lidi nenapadne, že by mohlo být zpochybněno předsednictví Maďarska v Radě EU“.

18:17
Dnes

Podívejte se na nové snímky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu v Moldavsku.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa