Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Další česká mise na Ukrajinu: Vyrazil tam vlakem šéf sněmovního zahraničního výboru Ženíšek!

Autor: simao - 
5. května 2022
12:32

Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) a senátní delegaci v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS) dochází nyní na další českou misi směr válečná Ukrajina. Vyrazil na ni předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). S kým a proč, to však není zcela jasné.

Další česká mise na Ukrajinu je tu, byť není jasné, jaký má aktuálně cíl a kdo ji organizuje.

Marek Ženíšek je na cestě na Ukrajinu,“ potvrdil Blesk Zprávám bez dalších podrobností tiskový mluvčí TOP 09 Jan Kocourek.

Šéf zahraničního výboru ve Sněmovně Ženíšek dnes na facebook a twitter přidal příspěvky ze své cesty vlakem. „24 h na cestách tam, kam se nelítá. Je ale potřeba tam jezdit, vyjadřovat podporu a díky za to, že brání i nás a celou Evropu,“ napsal na facebooku poslanec Topky.

Pomyslným průkopníkem (nejen) českých cest na Ukrajinu byl v březnu premiér Petr Fiala (ODS), který do ostřelovaného Kyjeva vyrazil společně s předsedy vlády Polska a Slovinska.

Následovala v dubnu delegace Senátu - předseda Miloš Vystrčil a senátoři Jiří Růžička a Pavel Fischer.

6:26
Dnes

V metropoli autonomního Čečenska bude čtvrť pojmenovaná po ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ohlásila podle ruských médií radnice v Grozném. Nepůjde o novou čtvrť, ale vznikne oddělením a přejmenováním části stávající čtvrti, nyní pojmenované po Šejchu Mansúrovi, vojenském a náboženském vůdci, který v druhé polovině 18. století vedl severokavkazský odboj proti carskému Rusku.

6:14
Dnes

Dobré ráno!

Sehnat v rámci české iniciativy do roka další milion kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jak premiér Petr Fiala zmínil ve svém úterním projevu ve Spojených státech, je realistické. Fiala novinářům v úterý v závěru své dvoudenní cesty do USA řekl, že věří, že se podaří podporu ještě zvýšit.

Fiala v projevu v Hudsonském institutu řekl, že díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice. Na dotaz později upřesnil, že na 180.000 kusů munice už jsou smlouvy, dalších 300.000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit. "Díky naší aktivitě a kontaktům se podařilo tyto dodávky uskutečnit," řekl Fiala.

Ve Spojených státech podle něj rezonuje to, že relativně malá středoevropská země může svými aktivitami výrazně pomoci. Není podle něj důvod, proč by do roka nemohlo být reálné sehnat další milion kusů. "Ten milion kusů je to, co by bylo možné. Musíme se snažit, abychom v podpoře pokračovali a měli dost finančních prostředků," řekl.

23:06
16. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Zobrazit celý online

I začátek května tak přináší další českou cestu. Kdo je součástí delegace a s kým se Ženíšek na Ukrajině setká, však zatím není jasné.

Ženíšek: Ruští vojáci se chovají jako teroristé z ISIS

„Nedaleko od nás čelí Ukrajina invazi cizích vojsk, která tam ve velkém páchají válečné zločiny a mají za cíl zlikvidovat vše ukrajinské, zavedou si tam svou zločinnou měnu a na Západě se pořád diskutuje o tom, jak se s Putinem domluvit. Domluva možná není. Jen jeho porážka,“ uvedl začátkem května Ženíšek na sociální síti.

„Bez toho, aniž by nás to trochu nebolelo, Putina nejde porazit. Pokud ale nepřekonáme malou bolest teď, koledujeme si o to, že to bude za chvíli bolet o hodně víc,“ varoval dnes na twitteru Ženíšek, který se dlouhodobě netají svými protiruskými postoji.

„Ruští vojáci se chovají stejně jako teroristé z IS a je třeba k nim podle toho přistupovat. Omluvy, že i oni jsou vlastně obětmi, jsou zcestné,“ míní Ženíšek.

Video  Petr Fiala v Blesku: O základně USA, pomoci Ukrajincům i rekordním zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa