Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Zkáza křižníku Moskva? USA se smějí, jejich námořnictvo je ale neudržované a přetížené

Autor: ČTK - 
21. dubna 2022
07:04

Potopení vlajkové lodi ruského námořnictva Moskva v Černém moři vyvolalo pobavený úsměv na tváři nejednoho Američana. Ať už toto plavidlo zničili Ukrajinci, anebo - což je méně pravděpodobné - se potopilo kvůli nebojovému výbuchu munice na palubě, výsledek je ponížením a zároveň neúspěchem pro válečné úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina. Pokud fandíte obráncům Ukrajiny, je těžké z toho nemít jisté zadostiučinění, napsal zpravodajský server The Week.

Ale pravdou je, že i americká flotila může být zranitelnější, než si lidé myslí. Už několik let, počínaje dvěma různými srážkami lodí, do kterých byla v roce 2017 zapletená vojenská plavidla USS John S. McCain a USS Fitzgerald, se objevuje řada zpráv, které naznačují, že americké námořnictvo je přetížené, přepracované a nedostatečně udržované, a tudíž stále zranitelnější při plnění nákladného úkolu hlídání světových oceánů.

Únorová zpráva amerického vládního kontrolního úřadu GAO uvádí nepěkné podrobnosti o tom, jak se personál námořnictva potýká s problémy udržet lodě v řádném provozu.

„Členové posádek uvedli, že na některé náhradní díly - jako jsou elektrická bezpečnostní zařízení - čekají už dva roky. Podobné potíže mají se sháněním dalšího materiálu, jako jsou filtry, speciální druhy oleje a ochranné oděvy,“ uvedl GAO.

„Deset ze šestnácti posádek lodí, s nimiž jsme se setkali, uvedlo, že se uchýlily ke kanibalizaci dílů - to znamená, že odebíraly funkční díly z jiných lodí, jejichž funkčnost tím oslabily - aby jejich lodě mohly zůstat v provozu,“ dodala zpráva kontrolního úřadu.

Amerika má sice námořnictvo, které je považováno za nejsilnější na světě (Čína má největší, ale mnoho jejích lodí je menších), ale je zjevně křehké. A to je problém.

„Americké námořnictvo je na pokraji strategického bankrotu,“ napsal loni Christopher Dougherty, bývalý náměstek ministra obrany. „Jeho flotila není dostatečně velká na to, aby splňovala každodenní globální požadavky na námořní síly. Kvůli opakovanému nasazení a zaostávání v údržbě není flotila také dostatečně připravena na to, aby tyto požadavky bezpečně splnila, a v případě nouze se nedokáže ani rychle rozšířit.“

I bez podobných problémů vyvstává otázka, jestli je flotila amerického námořnictva stavěná pro moderní svět. Stejně jako kdysi nahradily letadlové lodě dřívější bitevní plavidla coby páteř flotily, se nyní objevují pochybnosti, zda není americká flotila založená na letadlových lodích příliš zranitelná vůči nové generaci čínských protilodních balistických střel.

A tyto otázky budou pravděpodobně ještě aktuálnější, pokud se ukáže, že Ukrajinci skutečně vyřadili Moskvu svou novou raketou Neptun. Amerika se učí, že ohromující síla jejích ozbrojených sil nemusí být vždy tak ohromující. Potopení Moskvy je znamením, že by se taková lekce mohla týkat i amerického námořnictva. A pokud by podobné prozření přišlo tím těžším způsobem, mohlo by to mít katastrofální následky.

Video  Potopený křižník Moskva: Rusové zveřejnili video přeživších?! S námořníky se sešel admirál na Krymu  - Reuters
Video se připravuje ...

 

21:16
Dnes

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) česká muniční iniciativa dává Západu čas na to, aby se přizpůsobil nové situaci, v níž „válka mění náš svět“. „Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka,“ napsal český premiér pro deník The Financial Times.

19:43
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že íránský útok na Izrael ukázal, že vytvořit účinnou protivzdušnou obranu vůči agresorovi je možné. Připomněl, že se tak stalo i přesto, že Izrael stejně jako Ukrajina není členem NATO. „K tomu není třeba aktivace článku 5, stačí politická vůle,“ napsal ukrajinský prezident s odkazem na pátý článek Severoatlantické smlouvy, na jehož základě je útok na jednoho člena aliance považován za útok na všechny.

19:31
Dnes

Baletní představení, ve kterých měli v Jižní Koreji vystoupit přední tanečníci ruského Velkého divadla, byla zrušena den před premiérou. Informoval o tom organizátor vystoupení, kterého citovala agentura Reuters. Zrušení na poslední chvíli následuje měsíc poté, co bylo v březnu v Soulu zrušeno představení baletu, v němž měla vystoupit Světlana Zacharovová, ruská primabalerína narozená na Ukrajině, která patří mezi stoupence ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa