Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Potopení křižníku Moskva: Rusové zveřejnili video údajných přeživších. Sešel se s nimi admirál

Video se připravuje ...
Autor: ČTK, simao - 
16. dubna 2022
22:09

Posádka potopeného ruského raketového křižníku Moskva je podle ruského námořnictva naživu. Ruská agentura TASS v sobotu napsala, že s posádkou se setkal vrchní velitel námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov a že zachránění hodlají i dál pracovat v řadách námořnictva. Ze setkání bylo zveřejněno i krátké video. V momentě, kdy se na něm má zmínit počet členů posádky, však záhadně chybí zvuk...

Kyjev uvádí, že vlajkovou loď ruské Černomořské flotily v týdnu zasáhl dvěma protilodními střelami a podle ukrajinské pobřežní stráže se posádka následně zřejmě utopila.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo i krátké video, na kterém Jevmenov a další dva důstojníci stojí venku před asi stovkou námořníků. Je na něm také vidět, že admirál hovoří s jedním z nastoupených mužů. Video zveřejnila agentura TASS.

Video ze Sevastopolu. A s „výpadkem“ zvuku

Ukrajinský server Ukrajinská pravda upozornil, že v komentáři k videu se uvádí, že bylo natočeno v Sevastopolu, přístavu Černomořské flotily na Ruskem okupovaném Krymu.

Část videa, kde je zmiňován počet členů posádky a mrtvých, je však bez zvuku. Údaje o počtu námořníků z křižníku Moskvy, kteří zahynuli, tak stále chybí, dodal web.

Kapitán „vstal z mrtvých“?

Na záběrech se podle serveru také objevuje velitel potopené lodi Anton Kuprin, kterého někteří ukrajinští představitelé zmiňovali jako jednu z obětí.

Ruské ministerstvo obrany v noci na čtvrtek pouze připustilo, že v důsledku požáru na křižníku explodovala munice. Uvedlo tehdy, že „celá posádka“ byla evakuována. Loď se podle Moskvy potopila až později a to v důsledku špatného počasí, když byla poškozená vlečena do přístavu.

Podle Kyjeva křižník zasáhly dvě protilodní střely Neptun. Následnou záchrannou akci a evakuaci posádky ale podle ukrajinské pohraniční služby znemožnily povětrnostní podmínky.

14:49
Dnes

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu mezitím s odvoláním na regionálního šéfa Serhije Lysaka informovala o jedné zabité ženě a devíti zraněných při ostřelování ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. V Charkovské oblasti utrpělo zranění kvůli raketovém útoku v obci Kyvšarivka několik lidí, mezi nimi tři seniorky, těhotná žena a děti, sdělil regionální šéf Oleh Syněhubov.

14:38
Dnes

Řada uprchlíků nebude mít od července po změně podpory dost peněz na bydlení. Hrozí bezdomovectví i nucený návrat do vlasti, míní migrační konsorcium.

14:20
Dnes

Ruské zpravodajské aktivity jsou podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky rizikovější než čínské. V souvislosti s pokračující ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu jsou ruské operace podle něho otevřeně agresivní. „Rusové se také zřejmě budou snažit zabránit schválení americko-české obranné smlouvy,“ řekl ředitel civilní kontrarozvědky na dnešní konferenci na téma Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa