Putinův přítel Medvedčuk žádá o výměnu za obránce Mariupolu. Rusové přišli s videem zadržených Britů

Aktualizováno -
18. dubna 2022
14:03
Autor: ČTK - 
18. dubna 2022
13:21

Ruská státní televize dnes zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí. Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města.

O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média. Podle nich jde o bývalého britského vojáka Shauna Pinnera, který je podle nedělních informací Sky New v Doněcké oblasti ovládané proruskými separatisty. Druhým zadrženým britským občanem je Aiden Aslin, který se podle televize Sky News připojil k ukrajinskému námořnictvu už v roce 2018 a žádal o ukrajinské občanství.

Dnes ruská televize Rossija 24 odvysílala video, na němž tito dva muži žádají britského premiéra Borise Johnsona, aby jim pomohl dostat se domů a vyměnil je za Medvedčuka.

Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil ukrajinský zpravodajský server video, na němž Medvedčuk žádá ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a obyvatele, kteří jsou v tomto městě. To je v ruském obležení.

Ukrajina už loni začala Medvedčuka vyšetřovat kvůli podezření z vlastizrady a drancování přírodních zdrojů na Krymu. Letos v únoru, krátce po začátku ruské invaze, ukrajinské úřady informovaly, že Medvedčuk utekl z domácího vězení. Ukrajinská tajná služba SBU jej znovu zadržela 12. dubna. Medvedčuk je označován za blízkého spojence Kremlu a sám dříve uvedl, že ruský prezident Putin je kmotrem jeho dcery.

Zelenskyj už dříve navrhl vyměnit Medvedčuka za Ukrajince v ruském zajetí. Putinův mluvčí na to reagoval prohlášením, že Medvedčuk není ruským občanem a že Kreml ani neví, zda si Medvedčuk takovou výměnu přeje.

Podivné video zajatých Britů

Dva Britové na záběrech odvysílaných ruskou televizí hovořili odděleně. Předtím jim neidentifikovaný muž ukázal video na svém mobilním telefonu, na němž Medvedčukova žena Oksana žádá výměnu svého manžela za dva Brity. Video bylo podle agentury Reuters pořízeno o víkendu.

„Rozumím té situaci,“ řekl následně Pinner, který vypadal unaveně a nervózně. Poté se svým jménem i jménem Aslinovým přímo obrátil k premiéru Johnsonovi s výzvou, aby byli vyměněni za Medvedčuka. „Samozřejmě bych ocenil vaši pomoc v této věci,“ řekl Pinner. Dodal, že umí trochu rusky a že s ním je v zajetí zacházeno dobře.

13:23
Dnes

Ruská agrese na Ukrajině, dramatická situace na Blízkém východě, evropská obrana a bezpečnost, konkurenceschopnost EU a migrace budou hlavními tématy summitu Evropské unie, který začíná ve čtvrtek v Bruselu. Kromě oficiálních závěrů, které budou nejspíš předjednány předem, ale všichni upínají zrak zejména k tomu, co se bude dít za zavřenými dveřmi. Očekává se totiž, že unijní prezidenti a premiéři by se mohli shodnout na 18. souboru sankcí proti Rusku a rovněž na prodloužení protiruských sankcí o dalších šest měsíců. Dosud tyto dva kroky blokovalo Maďarsko a Slovensko.

12:19
Dnes

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ruská vojska dobyla obec Jalta v Doněcké oblasti. Vesnice se nachází jihozápadně od města Pokrovsk, jehož okolí je již několik měsíců dějištěm prudkých bojů.

11:59
Dnes

Severoatlantická aliance bude po navýšení obranných výdajů k pěti procentům hrubého domácího produktu (HDP) velmi silná. Prohlásil to dnes americký prezident Donald Trump před novináři při setkání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Sešli se krátce před dnešním jednáním summitu aliance v Haagu.

Trump na otázku ohledně pohledu nynější americké administrativy na závazky k vzájemné obraně aliančních zemí plynoucí z článku pět smlouvy NATO řekl: "Jsme zcela s nimi." Podle agentur Trump po cestě na summit opět vnesl určitou nejistotu do otázky, zda Spojené státy dodrží za všech okolností závazek ohledně vzájemné obrany, tedy klíčový pilíř fungování aliance.

Zobrazit celý online
Neznámý muž se pak obrátil k Aslinovi, který seděl na židli a na sobě měl tričko s emblémem pluku Azov, který byl hlavní ukrajinskou složkou bránící přístav Mariupol. „Myslím, že Boris si musí poslechnout to, co Oksana řekla,“ uvedl Aslin, který vypadal rovněž nervózně. Reuters poznamenal, že ze záběrů není jasné, zda zadržení mluvili o své svobodné vůli.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa