Kreml promluvil o schůzce Putina se Zelenským: Jaké má podmínky?

Autor: ČTK - 
14. dubna 2022
14:30

Ruský prezident Vladimir Putin v zásadě neodmítá schůzku se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, ale ještě před tím je nutné nejprve připravit text dohody, uvedl dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS.

„V tomto směru nejsou žádné inovace. Prezident v zásadě takovou schůzku neodmítá, ale pro ni musí být připraveny odpovídající podmínky, konkrétně text dokumentu,“ řekl Peskov. „Zatím vám tak něco nového oznámit nemohu,“ dodal.

Peskov se podle TASS vyjadřoval v souvislosti s tureckými snahami o zprostředkování. Jedině Ankara je podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana schopna zajistit, že v jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou dojde k pokroku. Mezitím ale Putin prohlásil, že ukrajinská strana přestala dodržovat dohody domluvené během březnového setkání ruské a ukrajinské delegace v Istanbulu, čímž rozhovory dostala do slepé uličky.

18:19
Dnes

Trump oznámil, že se setká s představiteli EU, aby s nimi projednal zastavení dovozu ruských energií.

17:32
Dnes

Ruská armáda postupuje v dobývání klíčového města Kupjansk v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Po ovládnutí města hodlá pokračovat v postupu v tomto regionu, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Tvrdí přitom, že z 8667 budov ve městě ruští vojáci ovládli 5667, částečně obklíčili síly nepřítele a snaží se toto obklíčení dokončit. Agentura AFP uvedla, že nedokáže tato tvrzení ověřit. Mapa bojiště analytického webu DeepState, který je považován za blízký ukrajinské armádě, ukazuje, že ukrajinské jednotky jsou teď v Kupjansku tzv. vzaty do kleští, ale nejsou obklíčeny, dodala.

17:25
Dnes

Litevský parlament dnes rozšířil pravomoci armády ohledně sestřelování dronů vstupujících do vzdušného prostoru Litvy. Uvedla to veřejnoprávní stanice LRT, podle níž bude moci ministryně obrany Dovilé Šakalienéová rozhodnout o použití vojenské síly proti dronům v určitých zónách.

Zobrazit celý online

O případném telefonickém rozhovoru Putina s Erdoganem hodlá Kreml informovat až poté, co se uskuteční. „Jestli a když se takový rozhovor uskuteční, hned vám to oznámíme,“ slíbil Peskov.

Rusko, které 24. února napadlo sousední zemi a tím rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, dosud nedosáhlo výraznějšího úspěchu na bojišti, snad s výjimkou dobytí Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Analytici nyní očekávají velké bitvy na východě Ukrajiny, které mohou být klíčové i pro osud celého tažení. Moskva podle komentátorů potřebuje vykázat úspěch před 9. květnem, kdy Rusové slaví sovětské vítězství nad nacistickým Německem.

Kreml i letos plánuje tradiční vojenskou přehlídku na Rudém náměstí. Peskov již dříve odmítl dotazy, zda není nevhodné pořádat přehlídku v době, kdy ruští vojáci válčí na Ukrajině.

Video  Kdo je novodobý vojenský hrdina Volodymyr Zelenskyj?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa