Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Dodávky českých tanků na Ukrajinu rozčílily Rusy: Češi dodávali zbraně i Hitlerovi, píší

Autor: jel - 
13. dubna 2022
08:02

V minulých dnech se objevily informace, že Česká republika dodala Ukrajině více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. Ministerstvo obrany odmítlo informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Zprávy se objevily v médiích po celém světě a to včetně těch ruských. U tamních čtenářů vyvolaly bouřlivé reakce a Rusové volají po tom, aby bylo Česko odpojeno od zemního plynu a připomínají období Protektorátu Čechy a Morava.

Jak informoval server TN.cz některé ruské weby informovaly právě o dodávkách tanků, které měla Ukrajině Česká republika dodat, a v komentářích k těmto článkům nechybí obrovské množství kritiky. Rusové volají po sankcích.

Někteří se podivují, jak to, že za toto ještě nebylo Česko odpojeno od dodávek ruského zemního plynu. „Jelikož se jedná o chování více než nepřátelské, navrhuji, aby byla na měsíc pro výstrahu přerušena dodávka plynu,“ uvedl jeden z komentujících jménem Vitalij. Další doplňují, aby museli tito lidé za plyn platit pouze v rublech.

Některé komentáře jdou ovšem ještě dál a připomínají období Protektorátu Čech a Moravy, kdy na našem území nacistické Německo vyrábělo zbraně. „Česká republika dodávala zbraně i Hitlerovi, to si pamatujte!“ napsal Jurij a jiná uživatelka Nataša doplnila, že dodávka českých tanků není překvapivá, protože Česká republika za druhé světové války vyráběla tanky pro nacisty. 

Přestože informace o zmíněné dodávce tanků se tento týden objevila v mnoha zahraničních mediích a operuje se s ní jako se zjevným faktem, česká vláda ji potvrdit odmítá. 

„Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!“ napsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

20:14
Dnes

Německý kancléř Olaf Scholz dnes poděkoval německému Svazu vyhnanců (BdV) za podporu, kterou poskytl ukrajinským válečným uprchlíkům. Podle něj někdejší němečtí vysídlenci a jejich potomci na základě zkušeností svých vlastních rodin Ukrajincům poskytovali rady a podíleli se na projektech pomoci, informovala agentura DPA.

19:24
Dnes
!

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl „mezinárodní prvky“. Washington podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

18:50
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Sumskou oblast na severovýchodě země, kterou ukrajinské ozbrojené síly osvobodily od ruské invazní armády před rokem. Vyplývá to z oznámení hlavy státu na telegramu. Je to už šestá oblast, kterou Zelenskyj navštívil v uplynulém týdnu, poznamenala agentura Reuters. Prezident v posledních dnech objíždí ukrajinské regiony, z nichž některé se nacházejí u frontové linie, zatímco se očekává ukrajinská protiofenziva.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa v Mariupolu. Zmutovaný Omikron v Evropě. A Žilková chystá Vzkříšení  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa