Dodávky českých tanků na Ukrajinu rozčílily Rusy: Češi dodávali zbraně i Hitlerovi, píší

Autor: jel - 
13. dubna 2022
08:02

V minulých dnech se objevily informace, že Česká republika dodala Ukrajině více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. Ministerstvo obrany odmítlo informaci z bezpečnostních důvodů potvrdit. Zprávy se objevily v médiích po celém světě a to včetně těch ruských. U tamních čtenářů vyvolaly bouřlivé reakce a Rusové volají po tom, aby bylo Česko odpojeno od zemního plynu a připomínají období Protektorátu Čechy a Morava.

Jak informoval server TN.cz některé ruské weby informovaly právě o dodávkách tanků, které měla Ukrajině Česká republika dodat, a v komentářích k těmto článkům nechybí obrovské množství kritiky. Rusové volají po sankcích.

Někteří se podivují, jak to, že za toto ještě nebylo Česko odpojeno od dodávek ruského zemního plynu. „Jelikož se jedná o chování více než nepřátelské, navrhuji, aby byla na měsíc pro výstrahu přerušena dodávka plynu,“ uvedl jeden z komentujících jménem Vitalij. Další doplňují, aby museli tito lidé za plyn platit pouze v rublech.

Některé komentáře jdou ovšem ještě dál a připomínají období Protektorátu Čech a Moravy, kdy na našem území nacistické Německo vyrábělo zbraně. „Česká republika dodávala zbraně i Hitlerovi, to si pamatujte!“ napsal Jurij a jiná uživatelka Nataša doplnila, že dodávka českých tanků není překvapivá, protože Česká republika za druhé světové války vyráběla tanky pro nacisty. 

Přestože informace o zmíněné dodávce tanků se tento týden objevila v mnoha zahraničních mediích a operuje se s ní jako se zjevným faktem, česká vláda ji potvrdit odmítá. 

„Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!“ napsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

13:19
Dnes

Prezident Petr Pavel bude v Praze s polským prezidentem Karolem Nawrockým hovořit o ruské agresi proti Ukrajině i spolupráci v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). Novinářům to dnes sdělila Kancelář prezidenta republiky (KPR). Polská hlava státu přijede do Česka 24. listopadu na svou první návštěvu po nástupu do funkce, prezidenta na cestě doprovodí manželka Marta. U příležitosti návštěvy Nawrocki promluví na Univerzitě Karlově, tématem přednášky bude střední Evropa.

Nawrocki se podle dřívějších informací polské tiskové agentury PAP sejde i s pravděpodobným příštím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Pavel ho přijme dopoledne.

12:33
Dnes

Ruský plyn se na dodávkách pro hlavního prodejce plynu na Slovensku podílí 33 procenty, řekla ministryně hospodářství Saková. Dříve byl dominantní.

12:33
Dnes

Ruské síly dnes ráno zaútočily bezpilotními letouny na tržnici v jihoukrajinském přístavním městě Čornomorsk, přičemž zabily dva lidi a sedm dalších zranily. Na platformě Telegram to uvedl Oleh Kiper, šéf správy Oděské oblasti, kde se Čornomorsk nachází. Poznamenal, že informace o obětech nemusí být definitivní, někteří zranění lidé jsou totiž ve vážném stavu.

„Úder poškodil náměstí, fasády obchodů a soukromou dopravu. Tlaková vlna vybila okna v nedaleké vysoké škole,“ napsal regionální činitel, který poznamenal, že na místě pracují záchranáři a další příslušné složky. U svého příspěvku zveřejnil fotografie, na kterých jsou vidět mimo jiné poničené automobily, trosky na zemi nebo budova s rozbitými okny.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa v Mariupolu. Zmutovaný Omikron v Evropě. A Žilková chystá Vzkříšení  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa