Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Rusové napáchali v Irpini naprostá zvěrstva: Do těl mrtvých civilistů nastražili výbušniny!

Aktualizováno -
2. dubna 2022
06:40
Autor: rix, ČTK - 
2. dubna 2022
00:01

Ačkoliv již je opět Irpiň pod mocí Ukrajinců, Rusové stihli ve městě napáchat nezměrné škody. Nejenže mají na svědomí smrt stovek civilistů, ale páchali zde doslova obludné zločiny. Invazní vojska zde měla ve velkém znásilňovat ženy a mrtvé Ukrajince ještě přejíždět tanky. K tomu všemu při svém odchodu z města „nastražili“ na silnice těla mrtvých civilistů, ve kterých ukryli výbušniny!

O zvěrstvech v Irpini informoval starosta města Oleksandr Markušyn na tiskové konferenci. „Bohužel zemřelo šestnáct našich mužů, devětadvacet jich muselo být hospitalizováno,“ uvedl starosta. Obránce ale pochválil za jejich statečnost. „Nedovolí nepříteli vstoupit až do Kyjeva,“ zdůraznil. 

Naprosto strašlivá bilance panuje ohledně úmrtí tamních civilistů. Podle posledních zpráv jich při obléhání ruskými vojsky zemřelo na pět set. „Mnoho lidí zahynulo přímo pod troskami. Naše záchranné jednotky pomalu vyprošťuji jejich mrtvá těla,“ popsal Markušyn smutnou situaci. 

A co víc, podle deníku Daily Mail Rusové rozházeli nejméně třináct mrtvých těl na silnici E-40 jen osm kilometrů od Irpině. Mrtvá těla ještě měli opatřit výbušninami, aby Ukrajincům napáchala další škody. Tuto odpornou taktiku okupantů i ukrajinský prezident. „(Rusové) položili miny na celém území, v domech, pod stroji a dokonci i pod těla těch, které zabili,“ řekl Zelenskyj. Lidé by se oblastí měli vrátit, až pomine nebezpečí ostřelování.

Oběti slisovali do asfaltu

Mezi mrtvými měl být i mladý pár, který byl zabit při pokusu o evakuaci z města. Maksim Iowenko, jeho žena Ksena a jejich šestiletý syn se dostali pod palbu, zatímco seděli v autě směřujícím z města. Maxim zastavil auto a vystoupil se zdviženýma rukama. To ale nestačilo, Rusové ho i s jeho ženou zastřelili. Malého chlapce střelci ušetřili. 

„Ruští vetřelci rozdrtili zabité Ukrajince tanky, jejich těla byla slisována do asfaltu. Bylo děsivé se na to dívat,“ dodal na tiskové konferenci Markušyn. Ruští vojáci se podle něho neštítili vůbec ničeho. Údajně v Irpini docházelo i k hromadnému znásilňování nevinných Ukrajinek. 

Zabíjení civilistů, zejména těch, kteří nepředstavují hrozbu, je podle mezinárodního humanitárního práva považováno za válečný zločin. Moskva opakovaně popřela, že by se zaměřovala na civilisty a civilní oblasti, nebo na ně dokonce útočila. Důkazy, včetně tisíců fotografií a videí, a také výpovědi očitých svědků, dokazují opak.

Ze samotné Irpině udělali invazní jednotky město duchů. Zničeno bylo 50 % městských budov a kritické infrastruktury. Do města se zatím nepodařilo obnovit dodávky energií a plynu. „Žádní vetřelci už ale ve městě nejsou,“ ujistil starosta. Město ale zůstává uzavřené civilistům. Obyvatelé se do města podle úřadů nevrátí ani za měsíc. Armáda a záchranáři totiž potřebují čas na odklizení mrtvol a nebezpečné munice.

21:30
7. 12. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pátečního rána.

21:25
7. 12. 2023

Bílý dům ostře reagoval na to, že republikáni v americkém kongresu zablokovali návrh o nové pomoci Ukrajině a Izraeli, kterou požaduje prezident Joe Biden.

„Naše prohlášení ohledně tohoto (balíku) byla jednoznačná," reagovala dnes na hlasování mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová. „Je ohromující, že jsme došli až do tohoto bodu. Republikáni v Kongresu dávají Putinovi ten nejlepší dárek, jaký si mohl přát, a zahrávají si s naší národní bezpečností. Je nutné, aby to Kongres dokončil. Musíme zajistit, aby stateční Ukrajinci měli k obraně své demokracie to, co potřebují," dodala Jean-Pierrová.

21:00
7. 12. 2023

Existují silné argumenty pro použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Cameron. Zároveň využil své návštěvy Spojených států k tomu, aby americké politiky vyzval ke schválení dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

Cameron dnes na bezpečnostním fóru ve Washingtonu řekl, že o otázce použití zmrazeného ruského majetku hodlá hovořit se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

„Existuje velmi silný důvod pro to, abychom řekli‚ místo pouhého zmrazení vezměme ty peníze a dejme je na obnovu Ukrajiny; to bude, chcete-li, záloha na reparace, které Rusko jednou bude muset zaplatit za nelegální invazi, kterou podniklo," řekl Cameron.

Zobrazit celý online

Video  Ozáření ruští vojáci míří do Běloruska. Utne Rusko plyn? A Mynářova záhadná cesta do Kataru  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud