Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Střílí i do vlastních lidí: Rusové při ostřelování Kyjeva zabili ruskou novinářku

Autor: ČTK - 
23. března 2022
21:59

V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský server The Insider. Oznámil to sám portál, který se v Rusku z rozhodnutí úřadů musí označovat hanlivou nálepkou zahraničního agenta.

Oxana Baulinová podle serveru právě fotila trosky po ostřelování Podilské čtvrti ukrajinského hlavního města ruskými vojsky, když se místo stalo terčem nového raketového ostřelování. „Spolu s ní zahynul ještě jeden civilista. Dva lidé, kteří ji doprovázeli, byli raněni a hospitalizováni,“ napsal The Insider.

Dodal, že Baulinová dříve pracovala pro protikorupční fond uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Baulinová podle ruských médií také působila jako šéfredaktorka či producentka kanálu Navalny Live na serveru YouTube. Po zákazu Navalného organizací musela odjet z Ruska. Na Ukrajinu přijela jako zpravodajka a poslala několik reportáží z Kyjeva a Lvova.

„Budeme dále informovat o válce na Ukrajině, jakož i o válečných zločinech Ruska, jakými jsou nevybíravé ostřelování obytných čtvrtí, kde umírají civilisté a novináři,“ přislíbil The Insider.

Zemřelo už několik reportérů

Nejde o první smrt novináře během ruské války proti Ukrajině, která dnes pokračuje 28. dnem. Americká televize Fox News 15. března v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem. Podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka při stejném incidentu zahynula i jejich místní spolupracovnice Oleksanda Kuvšynová. Hall podle komuniké šéfky Fox News Suzanne Scottové zůstává hospitalizován.

Ještě dříve na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávami o úmrtích Zakrzewského a Kuvšynové sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

22:12
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém večerním videoposelství pochválil své vojáky za úspěchy u Bachmutu. „Směr Bachmut – dobrá práce, vojáci! Vidíme, jak že Rusko tam hystericky reaguje na jakýkoli náš pohyb, jakoukoli naši pozici. Nepřítel ví, že Ukrajina zvítězí,“ řekl prezident.

21:27
Dnes

Deník The New York Times dnes nicméně s odvoláním na nejmenované americké činitele napsal, že soudě podle zintenzivnění ukrajinské dělostřelecké palby i nárůstu útočných akcí ve více sektorech frontové linie ukrajinská protiofenziva možná začala, ale Kyjev záměrně o své strategii mlčí.

21:07
Dnes

Evropská unie (EU) dnes uvalila sankce na náměstka ruského ministra spravedlnosti a dalších osm lidí spojených s odsouzením a ponižujícím zacházením s ruským opozičním politikem a kritikem Kremlu Vladimirem Kara-Murzou. Informovala o tom v prohlášení Rada EU. Návrh podporovala i Česká republika, přijetí sankcí na twitteru ocenil ministr zahraničí Jan Lipavský.

Zobrazit celý online

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa