Pátek 19. srpna 2022
Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard
Oblačno, bouřka 28°C

Střílí i do vlastních lidí: Rusové při ostřelování Kyjeva zabili ruskou novinářku

Autor: ČTK - 
23. března 2022
21:59

V Kyjevě při ruském ostřelování přišla o život novinářka pracující pro ruský server The Insider. Oznámil to sám portál, který se v Rusku z rozhodnutí úřadů musí označovat hanlivou nálepkou zahraničního agenta.

Oxana Baulinová podle serveru právě fotila trosky po ostřelování Podilské čtvrti ukrajinského hlavního města ruskými vojsky, když se místo stalo terčem nového raketového ostřelování. „Spolu s ní zahynul ještě jeden civilista. Dva lidé, kteří ji doprovázeli, byli raněni a hospitalizováni,“ napsal The Insider.

Dodal, že Baulinová dříve pracovala pro protikorupční fond uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Baulinová podle ruských médií také působila jako šéfredaktorka či producentka kanálu Navalny Live na serveru YouTube. Po zákazu Navalného organizací musela odjet z Ruska. Na Ukrajinu přijela jako zpravodajka a poslala několik reportáží z Kyjeva a Lvova.

„Budeme dále informovat o válce na Ukrajině, jakož i o válečných zločinech Ruska, jakými jsou nevybíravé ostřelování obytných čtvrtí, kde umírají civilisté a novináři,“ přislíbil The Insider.

Zemřelo už několik reportérů

Nejde o první smrt novináře během ruské války proti Ukrajině, která dnes pokračuje 28. dnem. Americká televize Fox News 15. března v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem. Podle poradce ukrajinského ministerstva vnitra Antona Heraščenka při stejném incidentu zahynula i jejich místní spolupracovnice Oleksanda Kuvšynová. Hall podle komuniké šéfky Fox News Suzanne Scottové zůstává hospitalizován.

Ještě dříve na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávami o úmrtích Zakrzewského a Kuvšynové sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

9:46
Dnes

Rusko neustále ostřeluje Charkov, aby ukrajinské síly nemohly posílit své pozice v jiných směrech. Na Twitteru to uvedlo britské Ministerstvo obrany. V charkovském směru jsou přitom Rusové jinak nepříliš úspěšní, píše Ukrinform. 

9:39
Dnes

Pro otevření plynovodu Nord Stream 2, který by navzdory válce naplnil na zimu zásobníky plynu, se vyslovil Wolfgang Kubicki. Jde o místopředsedu Spolkového sněmu ze Svobodné demokratické strany, která je součástí německé vládnoucí koalice.

„Musíme co nejdříve otevřít Nord Stream 2, abychom naplnili naše zásoby plynu na zimu. Neexistuje žádný dobrý důvod, proč Nord Stream 2 neotevřít,“ řekl Kubicki. „Pokud tímto způsobem získáme více plynu, možná i celé množství garantované smlouvou, pomůže to lidem v zimě nezmrznout a náš průmysl neutrpí vážné škody,“ dodal vysoce postavený německý politik.

Kubicki poznamenal, že tyto úkoly jsou pro federální vládu prioritou. „Jakmile budou zásobníky plynu plné, budeme moci Nord Stream 2 opět uzavřít,“ řekl místopředseda Bundestagu. Jeden z novinářů poukázal, že to Putin bude brát jako velký úspěch. Kubicki reagovalo, že by to bylo užitečnější pro Německo než pro Putina. 

9:33
Dnes

Institut pro studium války: Od 6. července Rusko na Ukrajině poprvé nedosahuje žádných územních zisků. Jak eskaluje napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny, ruské ministerstvo obrany možná „nastavuje informační podmínky“, aby obvinilo Ukrajinu z útoku pod falešnou vlajkou. 

Zobrazit celý online

Video  Děsivá zkáza po útoku Rusů: Naprosto zničili obchoďák v Kyjevě  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa