Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

DĚTI! Obří nápis, který měl chránit kryt v divadle v Mariupolu, se rozsvítil po Česku

Autor: ČTK - 
23. března 2022
06:55

Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se v úterý večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech. Jako připomínka bombardování divadla v Mariupolu byl v úterý na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb.

Akci Světlo pro Mariupol uspořádaly iniciativa Stojíme za Ukrajinou, Společně to dáme a Nová scéna Národního divadla. Přihlíželo jí několik desítek lidí, přišel i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Město, nacházející se u Azovského moře, asi 50 kilometrů od ruských hranic, mělo před válkou na 430 000 obyvatel. Město má strategický význam, jeho dobytí by Rusům umožnilo vytvořit pozemní spojení s anektovaným Krymem, ale ukrajinské síly odmítají kapitulovat.

Mariupol asi třítýdenní ruské ostřelování z velké části zničilo, opustit se ho podařilo jen několika tisícům obyvatel. Ve městě je nedostatek vody, potravin a léků a přerušeny jsou dodávky energie i tepla. Terčem útoku se minulý týden stalo mariupolské divadlo, kde bylo podle místních úřadů v krytu přes 1000 lidí. Osud většiny z nich je neznámý, 130 osob se podařilo zachránit, podle ukrajinských představitelů brání záchranářům v přístupu ke krytu ruské ostřelování. Rusko popřelo, že by bombardovalo divadlo či útočilo na civilisty.

Dva vzkazy

„Přestože byl před ukrajinským divadlem v Mariupolu nápis Děti, ruská armáda ho rozbombardovala. Je pro mne strašné vědět, že se něco takového děje a že nemůžu pomoci jinak než symbolicky, apelem. Takové zvěrstvo nesmíme přejít mlčením,“ uvedla spolupořadatelka úterní akce v Praze, spisovatelka Tereza Boučková.

„Naší událostí chceme vyslat dva vzkazy. Jeden přímo do obléhaného a bombardovaného města: Myslíme na vás! Druhý nám, našim politickým představitelům a okolnímu světu: Zachraňme Mariupol, usilovně hledejme a najděme způsob, jak mu rychle pomoci,“ doplnil ji umělec a pedagog Oldřich Morys, který se na přípravě akce také podílel.

K akci se během úterý připojily v Praze Divadlo Na Zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Archa či Studio ALTA, v Brně Divadlo Husa na provázku, v Plzni Divadlo J. K. Tyla a také Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo Divadlo Šumperk a Divadlo loutek Ostrava.

Video  Zdevastovaný Mariupol.  - Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa