U Kyjeva zemřel kameraman americké televize, zasáhli ho Rusové. Jeho kolega přišel o kus nohy
Válka na Ukrajině si vyžádala život dalšího amerického novináře. Televize Fox News dnes v interním prohlášení informovala zaměstnance o smrti dlouholetého kameramana Pierrea Zakrzewského, který se v pondělí ocitl pod palbou severozápadně od Kyjeva společně s reportérem Benjaminem Hallem. Ten podle komuniké šéfky stanice Suzanne Scottové zůstává hospitalizován. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že při útoku zemřela i místní producentka Oleksandra Kuršynová. Hall přišel o kus nohy.
Okolnosti smrti kameramana Zakrzewského nejsou příliš jasné, kromě toho, že se tak stalo, když s Hallem autem projížděli obcí Horenka poblíž letiště Hostomel. V posledních dnech se ovšem množila tvrzení o střelbě ruských vojáků na zástupce médií nebo civilní obyvatelstvo. Pod palbou se na začátku měsíce ocitl i tým českého webu Voxpot v čele s jeho šéfredaktorem Vojtěchem Boháčem.
The truth is the target. Russian troops fired at Fox News camera crew near Kyiv. Cameraman Pierre Zakrevsky and producer Oleksandra Kurshynova were killed. Journalist Benjamin Hall survived, but lost part of his leg. #RussianWarCrimesinUkraine
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 15, 2022
O víkendu na Ukrajině přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle ukrajinských úřadů jej zabila ruská palba. Zranění při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo. Horenka, kde byl podle Scottové zabit kameraman Zakrzewski, leží nedaleko Irpině. Oblast severozápadně od centra Kyjeva je už několik dní dějištěm bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami.
BREAKING: Fox News cameraman Pierre Zakrzewski dies after team's vehicle was hit near Kyiv
— BNO News (@BNONews) March 15, 2022
Zakrzewski ve Fox News pracoval řadu let a pomáhal v americké televizi pokrývat i války v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. „On byl naprostý poklad,“ napsal na twitteru moderátor Fox News John Roberts. Poklonu zabitému novináři složila i reportérka CNN Clarissa Wardová, která je v těchto dnech také na Ukrajině. „Mimořádná povaha a ohromný talent a jeden z nejmilejších, nejzdvořilejších kolegů na cestách. Naprosto srdcervoucí,“ napsala.
Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová ještě před zprávou o smrti Zakrzewského sdělila, že Rusko za necelé tři týdny války proti Ukrajině zabilo již tři novináře a zranilo více než tři desítky žurnalistů. Kromě Renauda jmenovala reportéra Viktora Dudara a kameramana Jevhena Sakuna.

Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je podle Kremlu nutná, nic konkrétního ale zatím dohodnuto nebylo. „Takové setkání je zjevně na spadnutí. V mnoha ohledech se domníváme, že je nutné,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Vyžaduje to pokračování kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem, které byly zahájeny a nyní pokračují. Zatím v tom nejsou žádné podrobnosti,“ odpověděl na otázku, zda by se Putin mohl v květnu setkat s Trumpem v Saúdské Arábii.
V posledních dnech američtí činitelé dávají najevo, že Trumpově administrativě dochází s vyjednáváním trpělivost. Pokud podle nich nebude mírové dohody brzy dosaženo, Spojené státy mohou rozhovory pozastavit či se vzdát role zprostředkovatele. Trump byl podle agentur Reuters v posledních dnech vůči Moskvě kritičtější než obvykle a vyjádřil obavy, zda ho Putin jenom nevyužívá.

Evropská unie v úterý představí plán, jak hodlá postupně ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv. Ukončit smlouvy s Moskvou o dovozu plynu ale nebude pro nakupující země jednoduché, uvedla dnes agentura Reuters. Plán, který zveřejní Evropská komise (EK), přichází v době, kdy Spojené státy tlačí Rusko k mírové dohodě s Ukrajinou. Pokud by bylo dohody dosaženo, ruská energetika by mohla mít v Evropě opět své místo a mohlo by také být zmírněny sankce vůči Moskvě, dodala agentura.
Přibližně 19 procent evropského plynu stále pochází z Ruska, a to prostřednictvím plynovodu TurkStream a dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropská unie má nezávazný cíl ukončit dovoz ruských fosilních paliv do roku 2027.
Evropská komise nyní zkoumá právní možnosti, které by evropským společnostem umožnily odvolat se na vyšší moc a ukončit smlouvy o dovozu ruského plynu, aniž by jim hrozily sankce. Unijní exekutiva se zabývá i tím, jak firmám zakázat uzavírat nové smlouvy na ruský plyn, cituje Reuters nejmenovaný vysoce postavený unijní zdroj.
Plánovanou účast srbského prezidenta Aleksandara Vučiče na páteční vojenské přehlídce v Moskvě provázejí nejasnosti. Kvůli zdravotním potížím se minulý týden předčasně vrátil z cesty do Spojených států. Po vyšetření prezidenta ve vojenské nemocnici v Bělehradě jeho kardiolog Dragan Dinčić v sobotu uvedl, že není reálné, aby se Vučić v nejbližších dnech vrátil k plnění povinností. Byl již třikrát hospitalizován kvůli vysokému krevnímu tlaku.
Vučić dříve oznámil, že se „s hrdostí“ zúčastní přehlídky, která se u příležitosti 80. výročí vítězství v druhé světové válce uskuteční 9. května na Rudém náměstí v Moskvě. Řekl také, že chce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem jednat o dodávkách ruského plynu do Srbska.
Podle předsedkyně parlamentu a Vučičovy blízké spolupracovnice Any Brnabičové lékaři prezidentovi nařídili přísný klid na lůžku, což však kardiolog přímo nepotvrdil. K chystané Vučičově návštěvě v Moskvě v neděli večer řekla pouze to, že hlava srbského státu „dodrží slovo“.